تاریخ انتشار۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۹:۰۸
کد مطلب : 383206
​میدل ایست آی:

بوی تعفن حاکمیت آل سعود را احاطه کرده است

نشریه "میدل ایست آی" روز سه ‌شنبه در گزارشی با اشاره به سیاست ‌های ماجراجویانه رژیم سعودی در منطقه و اینکه این رژیم هیچ فصل مشترکی با دین اسلام ندارد نوشت: بوی تعفن حاکمیت آل سعود را احاطه کرده است.
بوی تعفن حاکمیت آل سعود را احاطه کرده است
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، نشریه انگلیسی "میدل ایست آی" در گزارش خود آورده است: خاورمیانه پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی دوران پرفراز و نشیبی را طی می‌کند. در سال 2011 شاهد فروپاشی حکومت‌های استبدادی در تونس، لیبی و مصر بودیم وحاکمان این کشورها با بی‌رحمی تمام برای ماندن در قدرت تلاش کردند اما با موج نخست بهار عربی که تحمل خود را از دست‌داده بود مواجه شدند.
 
ملک عبدالله پادشاه پیشین عربستان متوجه شد که این روند، یک تهدید در برابر تاج ‌و تخت او به شمار می‌رود و زمان زیادی طول نخواهد کشید که آتش بهار عربی دامن کشورش را فرامی‌گیرد. به همین خاطر او به شیوه رشوه اقتصادی و افزایش دستمزد کارکنان بخش عمومی روی آورد.
 
از سویی با کمک محمدبن زائد ولیعهد امارات علیه دولت منتخب محمد مرسی در مصر کودتا کرد و ژنرال عبدالفتاح السیسی را روی کار آوردند. عربستان همچنین میلیاردها دلار به السیسی کمک مالی کرد تا سازمان اخوان المسلمین که مرسی در آن عضویت داشت به یک گروه تروریستی ملقب شود. السیسی همچنین به‌دروغ ادعا کرد که اخوان المسلمین عامل اصلی افراطی‌گری در منطقه است.
 
این نشریه در ادامه نوشته است: خاندان آل سعود طی یک‌ صد سال گذشته زیر چتر اسلام حکمرانی و ادعا کرده است که شریعت اسلام و قوانین قرآن را جاری می‌کند. اما رژیم سعودی هرگز به فرامین اسلام عمل‌ نکرده است، شاهزاده‌های سعودی هرگز درباره اقداماتشان مورد بازخواست قرار نگرفته و قوانین درباره آن‌ها به‌صورت گزینشی اجرا می‌شود. ضمن آنکه مردم نیز هیچ مشارکتی در دولت ندارند.
 
این درحالی است که پادشاه فردی مقدس‌مآب است که فرامین او نبایستی مورد سؤال قرار گیرد. از این منظر ثروت کل کشور در مالکیت او قرار دارد و این قدرت را دارد که درباره نحوه خرج آن تصمیم بگیرد.
بی‌تردید نگرانی رژیم سعودی درباره تهدید بهار عربی به ‌ویژه قدرت گرفتن اخوان المسلمین درست بود.
 
چنانچه اخوان المسلمین حکومت دمکراتیکی را ایجاد می‌کرد که در آن به رفاه مردم توجه می‌شد، نخست حکومت‌های پادشاهی زیر چتر اسلام به چالش کشیده می‌شدند. در واقع اگر قرار بود مردم شورش کنند و حاکمان خود را بازخواست کنند، نخستین قربانیان، حکومت‌های پادشاهی منطقه می‌بودند.
 
اینک با توجه به ماجرای قتل مشمئزکننده جمال خاشقچی، دنیا سرانجام به ذات آدم کش بودن [رژیم سعودی] که مردم این کشور را به ستوه آورده پی برده است. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این نتیجه رسیده است که ولیعهد عربستان در ماجرای قتل خاشقچی دخیل بوده و اینک او با گزینه‌های محدودی روبروست.
 
این نشریه با اشاره به خلأ رهبری در خاندان آل سعود نوشت: در منطقه‌ای که دمکراسی زیر حکومت‌های استبدادی له‌ شده است نبایستی چهره واقعی عربستان سعودی فراموش شود. اگر ولیعهد در قدرت بماند منجر به گسترش بی‌ثباتی در میان مردم صلح‌طلبی می‌شود که می‌دانند او نماینده آن‌ها و دینشان نیست.
 
میدل ایست در پایان نوشت: بوی تعفن حاکمیت آل سعود را احاطه کرده است. خاندانی که از دین برای مقاصد سیاسی خود سوءاستفاده می‌کند اما اقداماتش هیچ ارتباطی با پیروان دین بزرگ اسلام ندارند.
 
انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcjytetmuqeo8z.fsfu.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی