تاریخ انتشار۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۳
کد مطلب : 454271

اهمیت وحدت در نهج البلاغه/35| از ویژگی های وحدت و برادری، رعایت ادب کلامی و دوری از کینه ورزی است

امام علی (ع): زبانت را به سخن ملایم و سلام کردن، عادت ده تا دوستانت زیاد و کینه‏ ورزانت کم شوند؛ بدزبانی ارزشت را می‏کاهد و برادری را فاسد می‏کند».
اهمیت وحدت در نهج البلاغه/35| از ویژگی های وحدت و برادری، رعایت ادب کلامی و دوری از کینه ورزی است
به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، هر زمان مسلمانان در تاریخ متفق و متحد بوده اند داراى قدرت و عظمت و شوکت بوده اند و هر زمان که تفرقه و نفاق در ميان آنها افتاد شکست خورده اند .جدا شدن از توده هاى جمعيّت مسلمين، و به تعبير ديگر انزواى اجتماعى، يکى از انحرافات فکرى و اعتقادى و عقيدتى است، افراد منزوى به زودى گرفتار تخيلات خود برتر بينى مى شوند و چنين مى پندارند که موجودى برترند و مردم بايد در برابر آنها تعظيم کنند و چون چنين عکس العملى از مردم نمى بينند آتش بدبينى و سوء ظن وکينه و عداوت در دل آنها روشن شود.

نگاه امام علی(ع) به موضوع وحدت، نگاهی راهبردی و اسـاسی اسـت که از عمق عشق و علاقه ایشان به پیـامبر(ص) و تـداوم حـیات دین و امتش برمی خیزد. ایشان تداوم خط اسـلام و مـسلمانی را به عنوان یک اصل اساسی و مهم، سرلوحه فعالیتهای خویش قرار داده بود و با تـمام وجـود و تا آخرین لحظه عمر خـویش بـه هر آنـچه ایـن مـهم را تحقق می بخشد، اهتمام ویژه داشت و حـتی لحـظه ای از این مهم غفلت نورزید.

لذا خبرگزاری تقریب تلاش دارد، فرمایشات امام علی(ع) در خصوص وحدت و اهمیت آن را منتشر کند.

یکی از طرق ایجاد اتحاد و بستن راه پراکندگی و اختلاف، رعایت ادب در کلام است. به نحوی که سخنان گوینده، جسارت و اسائه ادب به مخاطب نباشد، تا از این طریق تیرگیها و اختلافات رفع شود و صلح و صفا میان مسلمانان برقرار ‌گردد.

امام علی(ع) در این باره سخنان بسیاری دارد از جمله: «از گفتن سخن زشت و ناهنجار بپرهیزید که دل را پر از خشم و کینه می­کند» (غرر الحکم و درر الکلم، ج2، ص298)، «زبانت را به سخن ملایم و سلام کردن، عادت ده تا دوستانت زیاد و کینه‏ ورزانت کم شوند» (همان، ج4، ص329) و «بدزبانی ارزشت را می‏کاهد و برادری را فاسد می‏کند» (همان، ج4، ص144).

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdca0yny649nmu1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما