تاریخ انتشار۳۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۵
کد مطلب : 473482
آیت الله حسینی بوشهری:

آیت الله تسخیری خط مشی ائمه اطهار (ع) را در زمینه وحدت اسلامی دنبال می کرد

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه تأکید کرد: آیت الله تسخیری عاشق و شیفته اهل بیت بود و با وجود این عشق، به وحدت جهان اسلام نیز معتقد بود و خط مشی ائمه اطهار را دنبال می کرد.
آیت الله تسخیری خط مشی ائمه اطهار (ع) را در زمینه وحدت اسلامی دنبال می کرد
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، دبیر شورای عالی حوزه های علمیه، عصر جمعه در مراسم بزرگداشت آیت الله محمد علی تسخیری که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه سخن گفتن درباره شخصیت ایشان به دلیل بعد خدمات علمی، فرهنگی، اجتماعی و مبارزاتی ایشان دشوار است، گفت: ایشان از جهت علمی دارای جایگاه بسیار بالایی بود چرا در دو حوزه بزرگ شیعه یعنی حوزه علمیه نجف و حوزه علمیه قم نزد اساتید و علمای بسیار بزرگ آن زمان چون شهید صدر و آیت الله خویی در نجف اشرف و مراجع بزرگوار قم تحصیل کرده بود. لذا علاوه بر فقه و اصول در مباحث دیگری چون مباحث اقتصادی، ادبیات عرب و شعر نیز صاحب نظر و کم نظیر بود.

وی با اشاره به تلاش های آیت الله تسخیری در جهت تقریب مذاهب، گفت: ایشان در عین حال که با بزرگان همه مذاهب اسلامی مأنوس بود و نشست و برخاست می کرد، اما در کنفرانس ها و همایش های بین المللی به صورت منطقی و مستدل از تشیع دفاع می کرد.

آیت الله بوشهری به دیگر ویژگی های آیت الله تسخیری اشاره کرد و گفت: ایشان برای وحدت جهان اسلام دلسوز بود و نهایت تلاش او برقراری وحدت در جهان اسلام بود. او دشمن شناس بود و زمانی که عَلَم تکفیری ها بلند می شد اعلام خطر می کرد که این تکفیری ها در صدد تفرقه هستند. او از بعد اخلاقی نیز بسیار فروتن بود و انصافاً بی ادعا بود و علم و دانش خود را به رخ هیچ کس نمی کشید.

وی با بیان اینکه آیت الله تسخیری از علمای بارز جهان اسلام بود و در صحنه های مختلف یک تنه از اسلام دفاع می کرد، ادامه داد: ایشان مشکلات مسلمانان را به خوبی می شناخت و در راه وحدت اسلامی از هیچ کوششی دریغ نمی کرد. او هیچگاه مرعوب فضا سازی و جو حاکم نمی شد و متوجه وظیفه خود بود. یک مرزبان کم نظیر برای اسلام بود و در عرصه های سخت، یک دیپلمات دینی بود که مسائل اسلامی را در قالب یک دیپلماسی فعال ارائه می کرد. از قبول مسئولیت سر باز نمی زد و بیش از 40 مسئولیت مرتبط با جهان اسلام داشت و همچنین 200 مقاله و 50 اثر تالیفی و کتاب نیز ارائه داده بود. او عاشق و شیفته اهل بیت بود و با وجود این عشق، به وحدت جهان اسلام نیز معتقد بود و خط مشی ائمه اطهار را دنبال می کرد. او تنها نماینده رسمی تشیع در مجمع فقه اسلامی جده از سال 62 تا کنون بود و به عنوان سفیر حوزه علمیه در مجامع مختلف حضور پیدا می کرد.

آیت الله حسینی بوشهری در پایان خاطرنشان کرد: اگر چه این عالم بزرگوار اکنون در میان ما نیست اما میراث گرانسنگ او به عنوان الگوی رفتاری در میان ما وجود دارد. خداوند غفران خود را شامل حال ایشان فرماید و ان شاء الله راه ایشان در جامعه ما ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/
 
https://www.taghribnews.com/vdcfcmdj0w6deja.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما