تاریخ انتشار۱۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب : 484992

سناریوهای مختلف در خصوص اعزام زائران به حج مورد بررسی قرار می‌گیرد

در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج با اشاره به تجربه راه‌اندازی تدریجی عمره مفرده در عربستان،موضوع حج۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفت.
سناریوهای مختلف در خصوص اعزام زائران به حج مورد بررسی قرار می‌گیرد
به گزارش حوزه فرهنگ و  هنر خبرگزاری تقریب، در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب تشکیل شد، اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت، گزارشی از وضعیت و فرآیند عملیات حج ۱۴۰۰ ارائه کرد و گفت: با توجه به تجربه عمره مفرده در شرایط کرونا در عربستان و نزدیک شدن زمان مذاکرات حج ۱۴۰۰ این موضوع در دستور کار مسئولان و مدیران سازمان حج و زیارت قرار گرفته است.

وی با اشاره به تعطیلی حج ۹۹ اظهار کرد: به دستور ریاست سازمان حج و زیارت، این سازمان در پی آن است که سناریوهای مختلف در خصوص اعزام زائران به حج را مورد مطالعه و برنامه ریزی قرار دهد و با ملاحظه سیاست‌های اعلام شده در این زمینه اقدام متناسب انجام دهد.

علی‌رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه به ضرورت پیگیری موضوع حج ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: با توجه به تولید واکسن کرونا، احتمال حضور زائران در حج تمتع با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیشتر شده است؛ اما هنوز تا زمان مذاکرات حج با دولت عربستان کیفیت و کمیت آن مشخص نیست تا متناسب با آن برنامه‌ریزی شود.

در ادامه این جلسه محمد آزاد معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت با اشاره به دوازده میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهینه سازی خدمات، حج ۱۳۹۸ اظهار کرد: با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های انجام شده این وجوه با هماهنگی بانک ملی و با توجه به شرایط خاص کرونایی به حساب تمامی زائران بازگشت داده شد.

وی افزود: برای هر زائر بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان به حساب بانکی‌شان واریز شد و این مبلغ در نزد بانک ملی برای حجاج محفوظ است و در اطلاع‌رسانی به زائران اعلام کردیم در شرایط بحران کنونی کرونا حجاج محترم از رفتن به بانک‌ها خودداری کنند، زیرا این وجوه بدون مراجعه به بانک قابل برداشت است و جای نگرانی نیست.

بر اساس این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم در این جلسه از اقدام صورت گرفته برای بازگشت وجوه مازاد حج ۱۳۹۸ تقدیر و آن را اقدام بسیار خوب ارزیابی و اظهار کرد: خوشبختانه با ابتکاری که در حج صورت گرفت و در پی حسابرسی‌های دقیق باطرف‌های عربستانی، این مبلغ از هزینه‌های زائران صرفه جویی شد که این اقدام و ابتکار عمل بسیار شایسته و ارزنده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: مناسب است اطلاع رسانی شود برآوردهای هزینه حج به صورت دقیق صورت گرفته، ولی با ابتکار عمل و اقدامات اندیشیده شده از سوی حج و زیارت در برخی هزینه‌ها صرفه‌جویی شد و مازاد به حساب تمامی زائران بر حسب پرداخت‌های آنان واریز شد.

حجت‌الاسلام نواب، همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته برای حج ۱۴۰۰ تاکید کرد: سناریوهای مختلف برای اعزام با حفظ عزت و کرامت زائران پیش‌بینی و متناسب با آن اقدام شود.

وی در ابتدای این جلسه ترور دانشمند هسته‌ای شهید فخری‌زاده را محکوم و اظهار کرد: این ترورها هرگز در اراده دانشمندان و ملت ایران خللی وارد نمی‌کند و همچنان فخری‌زاده‌ها و سلیمانی‌های زیادی در کشور وجود دارند که برای دفاع از نظام و انقلاب اسلامی ایستادگی و برای پیشرفت کشور جانفشانی خواهند کرد.

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcdno0oxyt0jn6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما