تاریخ انتشار۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۷
کد مطلب : 504592
سفیر فلسطین در عراق:

موضع گیری آیت الله سیستانی باعث یکپارچگی عراق در حمایت از فلسطین شد

سفیر فلسطین در عراق با بیان اینکه موضع گیری آیت الله العظمی سید علی سیستانی مرجعیت عالی شیعیان عراق قوی ترین موضع اتخاذ شده در این کشور بود؛ آن را باعث یکپارچگی مواضع عراقی در حمایت از فلسطین برشمرد.
موضع گیری آیت الله سیستانی باعث یکپارچگی عراق در حمایت از فلسطین شد
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، احمد عقل که با شبکه رسمی عراق گفت وگو می کرد، با قدردانی از مواضع آیت الله سیستانی و روشنگرانه بودن آن که باعث وحدت عمومی در سطح عراق شده است؛ ابراز داشت: موقعیت عراق چه در سطح دولت و یا میان احزاب و توده مردم در مورد حملات اسرائیل به فلسطین (در محکومیت آن) واضح است.

عقل ادامه داد: معروف است که آیت الله سیستانی غالبا از سیاست صحبت نمی کند اما در قضیه فلسطین ایشان این موضع بزرگ و قوی را اتخاذ کردند که ما از این بابت همواره قدردان ایشان هستیم.

وی افزود: آیت الله سیستانی در دیدار با پاپ و قبل از آن نیز مواضع خود را نسبت به فلسطین ابراز داشته بودند.

به گزارش ایرنا آیت الله سیستانی اسفندماه سال گذشته در دیداری که پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان با ایشان داشت؛ از محاصره اقتصادی، جنگ، مهاجرت اجباری و آوارگی در کشورهای جهان و منطقه سخن گفتند و فلسطین را بارزترین نمونه آن برشمردند؛ موضع گیری آیت الله سیستانی بازتاب گسترده بین المللی و مختلفی داشت.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از این دیدار با ارسال نامه ای به آیت الله سیستانی از موضع گیری مرجعیت عراق تشکر و قدردانی کرد.

سفیر فلسطین که در تلویزیون العراقیه سخن می گفت ادامه داد؛ وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای موضع عراق را در قبال حملات اسرائیل توضیح داد؛ همچنین رییس جمهوری و سایر مقامات عراقی با رییس جمهور فلسطین تماس تلفنی برقرار و همبستگی عراق را با ملت فلسطین ابراز کردند.

وی موضع شفاف مردم عراق را که در تظاهرات اخیر بغداد و سایر استانها متجلی شد و نیز تحرک مقامات، نیروها و فعالان سیاسی عراق در صدور بیانیه های همبستگی و همچنین مواضع رسانه های عراقی در حمایت فلسطین را در راستای وحدتی ارزیابی کرد که از نگاه و رویکرد مرجعیت عالی شیعه عراق الهام گرفته بود.

عقل با بیان اینکه "آنچه در سرزمین های اشغالی اتفاق می افتد ادامه قتل عام فلسطینیان توسط صهیونیستها است" گفت: تجاوزات رژیم صهیونیستی، فلسطینیان را به سمت هدف اصلی خود در بازپس گیری حقوق خود و آرمان بیت المقدس متحد کرد.

رییس جمهوری عراق هفته گذشته حملات صهیونیست ها را غیر انسانی برشمرد و در دیدار خود با سفیر فلسطین در بغداد گفت که باید این جنایات متوقف شود.

نخست وزیر عراق نیز در تماس با محمود عباس بر لزوم توقف تجاوز جنایتکارانه و مداوم رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

سفیر عراق در مصر نیز از اتحادیه عرب که مقر آن در قاهره است خواست که این اتحادیه "تمام اقدامات لازم و بازدارنده از حملات رژیم صهیونیستی علیه فلسطین" را انجام دهد.
https://www.taghribnews.com/vdcco0qpi2bqxp8.ala2.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما