تاریخ انتشار۶ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۲
کد مطلب : 513266

تلاش صهیونیست ها برای اجرای طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی

عضو مجلس قانونگذاری فلسطین، حمله صبح امروز (چهارشنبه) ده ها شهرک نشین صهیونیست به مسجد الاقصی را محکوم و تأکید کرد که دشمن صهیونیستی برای انجام یک نقشه تازه در قدس در راستای تحمیل طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی می کوشد.
تلاش صهیونیست ها برای اجرای طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، «احمد ابو حلبیه» عضو ائتلاف تغییر و اصلاحات در مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در غزه اظهار کرد که اشغالگران و شهرک نشینان صهیونیست همچنان از طریق یورش و تجاوزهای صبح و بعد از ظهر به مسجد الاقصی در پی اجرا و تحقق طرح زمانی و مکانی تقسیم مسجد الاقصی هستند.

نماینده جنبش حماس در مجلس قانونگذاری فلسطین گفت که مجامع و سازمان های جهانی و بین المللی موظفند که قطعنامه های یونسکو و مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر ضرورت توقف تجاوز اشغالگران و شهرک نشینان صهونیست علیه مسجد الاقصی و بیت المقدس را اجرا کنند.

ابوحلبیه با اشاره به اهمیت نقش اردن در پیگیری بین المللی محکومیت یورش اشغالگران صهونیست به مسجد الاقصی از فلسطینیان خواست تا با حضور در مسجد الاقصی و صحن آن نقشه های صهیونیست ها در تقسیم زمانی و تعرض مداوم شهرک نشینان به این مکان مقدس را خنثی کنند.

صهیونیست ها پیشتر با قرار دادن اتاقک های شیشه ای در محوطه مسجد مبارک الاقصی شروع به تقسیم مکانی آن کرده اند.

احمد رویضی نماینده سازمان همکاری اسلامی چند سال پی گفته بود که انتقال اتاقک های شیشه ای به محوطه مسجد الاقصی با هدف تقسیم مکانی این مسجد صورت می گیرد.

وی با اشاره به ادامه تجاوز های دشمن صهیونیستی علیه فلسطینیان در بیت المقدس، گفت که اشغالگران صهیونیست همچنان فلسطینیان را در مسجد الاقصی بازداشت می کنند و به حفاری ها در اطراف و زیر این مسجد ادامه می دهند.

نماینده این سازمان تحرکات گسترده تشکیلات خودگردان فلسطین برای حراست از مقدسات اسلامی فلسطین و در راس آنها مسجد الاقصی را خواستار شد.

وی درباره ادامه حفاری های اشغالگران صهیونیست در زیر و اطراف مسجد الاقصی هشدار داد.

رژیم صهیونیستی چندین سال است که پروژه محاصره مسجد الاقصی را با ایجاد کنیسه های جدید در بیت المقدس به عنوان زمینه ای برای طرح تقسیم آن به اجرا گذاشته است.

مقامات فلسطینی نیز بارها نسبت به طرح صهیونیست ها برای تقسیم مسجد الاقصی هشدار داده و گفته اند که رژیم صهیونیستی برای احداث یا بازسازی بیش از ۶۰ کنیسه تلاش می کند و با احداث این کنیسه ها مسجد الاقصی را به محاصره در خواهد آورد.

در طول سالیان گذشته مقامات رژیم صهیونیستی نیز به صاحبان منازل مسکونی در محله های بیت حنینه و سلوان در بیت المقدس نسبت به ترک منازل خود هشدار داده اند.
رژیم صهیونیستی به‌دنبال اجرایی کردن طرحی است که از آن با عنوان تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی یاد می‌کند.

این طرح که به‌عنوان قانون در مجلس قانونگذاری رژیم صهیونیستی به تصویب رسیده از طرح‌های خطرناکی است که با اجرایی کردن آن مسجدالاقصی و صحن‌های اطراف آن را به‌عنوان میراث موهوم یهودی مصادره خواهند کرد.

در سال ۲۰۱۲ میلادی کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی لایحه ای را با عنوان طرح تقسیم مسجد الاقصی برای تصویب به رای گذاشت که البته در آن زمان رای نیاورد ولی در سال ۲۰۱۴ با حمایت و لابی های فراکسیون لیکود با اکثریت آرا به عنوان قانون به تصویب رسید .

تاریخ این طرح به سال ۱۹۶۷ و اشغال شهر قدس از سوی صهیونیست‌ها بازمی‌گردد.

مردخای جار ژنرال ارتش رژیم صهیونیستی، در آن زمان با سربازانش وارد حریم مسجد شد و پرچم رژیم اشغالگر را روی قبة الصخره قرار داد. قرآن‌ها را به آتش کشید، اقامه نماز را ممنوع کرد، کلیدهای مسجد را مصادره کرد و مسجد یک هفته کامل بسته بود.

در این مدت در مسجد الاقصی و صحن‌های اطراف نه اذانی گفته شد و نه نمازی برپا گردید. کلیدهای باب المغاربه در اختیار صهیونیست‌ها ماند و امروز همان ورودی، محل تجاوز و یورش شهرک نشینان به مسجد الاقصی است و بسیاری از طرح‌های یهودی سازی از همان جا کلید زده می‌شود.

کلیدهای مسجد الاقصی به‌ استثنای باب المغاربه را به وزارت اوقاف اردن دادند و اردن متولی امور مسجدالاقصی شد.

از آن هنگام اردن دو زمان را به حضور گردشگران خارجی اختصاص داد: صبح‌ها بین ساعت ۷:۳۰ تا ۱۰ و عصرها بین ۱۳ تا ۱۴.

از سال ۲۰۰۰ که انتفاضه الاقصی کلید زده شد صهیونیست‌ها از این دو زمان برای تجاوزات شهرک نشینان استفاده کردند. در این ساعات شهرک نشینان افراطی با حفاظت ارتش و پلیس رژیم صهیونیستی وارد صحن‌های مسجدالاقصی می‌شوند.

همزمان با طرح تقسیم زمانی و مکانی، صهیونیست‌ها تلاش کردند با تصویب قانونی در کنست تولیت مسجد الاقصی را از اردن پس گرفته و خود مدیریت آن را به‌عهده بگیرند.
تقسیم زمانی و مکانی قبل از مسجد الاقصی در حرم ابراهیمی در الخلیل نیز اجرا شده است.

در آن حرم پس از طرح تقسیم ۴۰درصد از حرم ابراهیمی در اختیار مسلمانان و ۶۰ درصد آن در اختیار یهودیان قرار گرفت، ضمن آنکه صهیونیست‌ها در ایام اعیاد یهودی مانع ورود مسلمانان به حرم ابراهیمی الخلیل می‌شوند.

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcaienmi49n6u1.k5k4.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما