تاریخ انتشار۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۴۲
کد مطلب : 520563

آشنایی با مساجد جهان-60| مسجد «ابوالعباس المرسی»

مسجد «ابوالعباس المرسی»، بزرگ‌ترین و یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی در اسکندریه مصرمحسوب می‌شود و مانند بسیاری دیگر از مساجد بزرگ در مصر درهای آن به روی همه بازدیدکنندگان باز است.
آشنایی با مساجد جهان-60| مسجد «ابوالعباس المرسی»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌هنرخبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد.


مسجد ابوالعباس تاریخی ترین و زیباترین مسجد در اسکندریه می باشد. این مسجد اصولا در سال 1775 بر روی آرامگاه محقق روحانی ابو العباس مورسی (1219-86) ساخته شده است و چشم انداز آن به طرف بندرگاه شرقی می باشد. لإابو ال عباس مورسی (اسم اصل او طولانی تر است) در یک خانواده ی ثروتمند در Andalusia که در 1219 بخشی از اسپانیا بود متولد شد.به دنبال افزایش کنترل مسیحیت در اسپانیا ,او و خانواده اش در 1242 انجا را به مقصد “تونس ” ترک کردند.
 


 
او بعدا به اسکندریه که محل بسیاری از محققان مسلمان آن زمان بود رفت.ابو ال عباس  به عنوان محقق و معلم به مدت 43 سال تا فرا رسیدن مرگش در انجا زندگی کرد.او در یک ساختمان کوچک نزد بندرگاه شرقی در اسکندریه به خاک سپرده شد.

در 1307 ,شیخ الذیندین ,که یکی از تاجران ثروتمند اسکندریه بود,آرامگاه را مشاهده کرد.او سنگ قبر و گنبد برای آرامگاه,به  همراه مسجد کوچکی را سرمایه گذاری کرد.به این ترتیب آرامگاه ابو ال عباس به یک مکان زیارتی برای بسیاری از مسلمانان مصر و  مراکش  که از شهر اسکندریه در حال گذر به مکه بودند ,تبدیل شد.

این مسجد در طی دهه های مختلف توسط پادشاهانی که برای خود در کنار این مکان مقدس ارامگاه می ساخته اند, مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته است. این مسجد در سال  1943 به طور کامل بازسازی شد و یک جشنواره ی سالیانه برای تولد ابو ال عباس ال مورسی بر گزار گردید.

 

 
این مسجد که به رنگ کرمی است 24 متر ارتفاع دارد و نمای آن  از سنگهای مصنوعی می باشد.مناره ی این مسجد که در ضلع شمالی ان قرار دارد ,72 متر می باشد. از آنجایی که این مسجد در نزدیکی ساحل  بندر گاه  شرقی قرار گرفته  است,مسجد و تمام بناهای همسایه ی آن به طور واضح از دریا قابل مشاهده است. مناره ی به صورت Ayoubids طراحی شده که دارای 4 بخش با اشکال متفاوت است.

این مسجد دارای 2 وروی است ,یکی از سمت شمال و دیگری از سمت شرقی است.بخش اصلی مسجد هشت گوش آن با دیواره های داخلی از نوع سنگ  مصنوعی  است ,به جز  ارتفاع 5.6 متر آن که با سرامیک پوشانده شده است.
 
سقف آن  با شیوه ی تزیینی اسلامی  تزیین شده است و شامل  پنجره ی سقفی هشت گوشی که به Shokhsheikha مشهور است ,می باشد.هر سمت این سقف شیشه ای دارای 3 بنجره رنگی با چارچوپ  از جنس آلومینومی است.این سقف شیشه ای  توسط سه گنبد که در روی 4 آرامگاه بزرگ قرار گرفته است ,  احاطه شده است.
 
کف این مسجد از مرمر ساخته شده,درها ,بنجره ها , منبر از اتصال درخت ساج تراشیده شده و درخت گردو ساخته شده است.منبر دارای اشعاری از قرآن  است که در بالای آن  با طلای  فرانسوی نگاشته شده است.

 

محراب  در پایه ی مناره قرار گرفته  است و بر روی آن این نوشته به زبان عربی درج شده است :”خدایی جز پروردگار متعال نیست و محمد , پیامبر اوست “.همچنین در سمت دیگر  محراب 2 ستون از نوع سنگ گرانیت مصری قرار دارد.یک مکان دیگر به نام  mayda در بخش غربی مسجد قرار دارد که این محل مخصوص عبادت برای زنان بوده است.


انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdciquawpt1arw2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما