تاریخ انتشار۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : 521399

کتاب «پاسخ نامه وقف» منتشر شد

کتاب «پاسخ نامه وقف» تالیف روح‌الله بیدرام در راستای پاسخ به پرسش‌هایی درباره سنت حسنه وقف به همت انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شده است.
کتاب «پاسخ نامه وقف» منتشر شد
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب،  امروز بیست‌وهفتم ماه صفر در تقویم رسمی کشور به نام روز وقف نامگذاری شده است. در راستای آشنایی مردم با این سنت حسنه کتاب‌های متعددی منتشر شده است، یکی از این کتاب‌ها «پاسخ‌نامه وقف» است که به قلم روح‌الله بیدرام تألیف و به همت انتشارات آستان قدس رضوی روانه بازار نشر شده است.
 
فصل نخست این کتاب مربوط به «تاریخ وقف» بوده که به پیش از اسلام و پس از آن تقسیم‌بندی شده است. در فصل دوم با عنوان «فقه وقف» به مفاهیم، واژگان، انوع وقف و شروط آن پرداخته شده و موضوعات وقف، دلایل و نمونه‌های آن به همراه احکام وقف مورد بررسی قرار گرفته است. فصل سوم کتاب به «حقوق وقف» و قوانین آن اختصاص دارد. فصل چهارم این کتاب نیز با عنوان «اقتصاد وقف» مباحثی همچون عرضه، تقاضا و هزینه‌های مرتبط با وقف بیان شده است.
 
فصل پنجم «جامعه‌شناسی وقف» نام دارد و کارکردها، آسیب‌ها و وظایفی که آحاد افراد جامعه درباره وقف بر عهده دارند را مورد بررسی قرار می‌دهد. در فصل ششم و آخر این کتاب با عنوان «مدیریت وقف» به مباحث وقف در مورد اشخاص حقوقی و حقیقی پرداخته شده است، همچنین نقش عوامل طبیعی در آسیب به موقوفات و مدیریت فرهنگی وقف از دیگر مباحث این فصل است.
 
کتابی برای پاسخ به پرسش‌های وقف
 
در بخشی از این کتاب آمده است: یکی از اموری که لازم است در بنای جامعه اسلامی مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد، احیای سنت‌های اسلامی است. سنت‌هایی که اگر به طور جدی در جامعه رایج شوند، قادرند بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه را بدون دخالت قوه قهریه با تکیه بر انگیزه معنوی مردم حل کنند. در این میان یکی از سنت‌های حسنه و کار‌های نیکو و شایسته‌ای که همچون صدقه جاریه باقی می‌ماند و اثرات و برکات آن نصیب افراد جامعه می‌شود، سنت حسنه «وقف» است.
 
وقف نمادی از روح خیرخواهی، تعاون، هم زیستی و عطوفت انسانی و برخاسته از ایده والا و ایمان است. وقف می‌تواند راهگشای حل مسائل، مشکلات و نیاز‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی جامعه باشد. لازم است این فرهنگ ادامه یابد و تداوم آن در گروی آشنایی و همدلی نسل جوان با مفهوم وقف و آثار و کارکرد‌های آن است.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcgyq9nyak9xw4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی