تاریخ انتشار۱۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۷
کد مطلب : 525357
سردار جلالی:

«پدافند مردم محور» در دستور کار است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: کشورهای متجاوز با هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی به دنبال ناتوان کردن دولت‌ها در تامین نیازهای اساسی جامعه هستند تا زمینه ناامیدی، نارضایتی و ناآرامی را فراهم کنند.
«پدافند مردم محور» در دستور کار است
به گزارش حوزه جامعه خبرگزاری تقریب، سردار رضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در همایش پدافند غیر عامل و مدیریت بحران که در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزارشد با بیان اینکه سازمان پدافند غیرعامل براساس تدابیر مقام معظم رهبری به عنوان یک نهاد هماهنگ کننده و تسهیل کننده بین نیروهای نظامی و غیرنظامی تشکیل شد تا زمینه یک دفاع جامع و کامل در نظام دفاعی کشور فراهم شود، اظهارداشت: واقعیت این است که ما تا قبل از سال 82 و حتی در زمان جنگ، فاقد یک نقشه جامع دفاع غیرنظامی بودیم، به ویژه اینکه در زمینه حفاظت از مردم و دارایی‌هایشان و تداوم کارکردهای زیرساخت های حساس، حیاتی و مهم، ضعف هایی وجود داشت و تصمیمات در این زمینه اقتضایی گرفته می شد.

وی با بیان اینکه نخستین گام برای مصون‌سازی، شناخت ماهیت، اهمیت و نوع عملکرد تهدید است، تصریح کرد: واقعیت این است که برخلاف گذشته که انسانها هدف جنگ بودند، امروز انسانها به محور جنگ‌ها تبدیل شده اند، بنابراین راهبردها تغییر کرده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: امروز کشورهای متجاوز و مستکبر با هدف قرار دادن زیرساخت های حیاتی که تامین کننده نیازهای اساسی مردم است به دنبال ناتوان کردن دولتها در تامین نیازهای اساسی جامعه هستند تا زمینه ناامیدی، نارضایتی و ناآرامی را فراهم کنند، به طوری که در حال حاضر با نوع جدیدی از جنگ به نام جنگ هیبریدی یا ترکیبی روبه‌رو هستیم.

سردار جلالی با بیان اینکه در بررسی تهدیدات عاملی که بیش از همه اهمیت دارد، پیامدهای ناشی از تهدیدات است، گفت: از همین رو، تهدیداتی که زیرساختها را مورد حمله قرار داده و خدمات رسانی را تحت تاثیر قرار می دهد در دستور کار دشمنان قرار گرفته است چرا که پیامدهای اجتماعی متعددی دارد.

وی با بیان اینکه با توجه به اهمیت مردم، یکی از مهمترین جنبه های دفاع، دفاع از مردم در برابر تهدیدات است، خاطر نشان کرد: پدافند مردم‌محور بر این دیدگاه استوار است که اتکای صرف به قدرت نظامی ، تضمین‌کننده پیروزی نیست بلکه مردم، نهادها و ارگان های اجتماعی نیز باید یاریگر دفاع باشندو دفاع مردم‌محور ریشه در این تئوری دارد که قدرت و اقتدار اساساً از درون و متن جامعه تولید می‌شود و مردم منبع اصلی قدرت ملی کشور هستند.

سردار جلالی ادامه داد: به‌منظور حفظِ آرامش جامعه در شرایط اضطراری، صیانت و حفاظت از اموال مردم و اداره و سازماندهی جهت تسهیل مدیریت‌بحران وکاهش آسیب‌های احتمالی ناشی از وقوع تهدیدات نوین و اقدامات خصمانه دشمن در شرایط اضطراری و تدوین نظام عملیاتی پدافند مردم‌محور در دستور کار سازمان پدافند غیرعامل کشور قرار گرفت و به تصویب شورای عالی پدافند غیرعامل رسید که در آن نقش و وظایف همه دستگاه‌ها و نهادها مشخص شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در راستای اتصال نظام عملیات غیرنظامی کشور با نظام عملیات نظامی، نظام عملیاتی آمادگی رزمایش‌ها در دستگاه های اجرایی را تدوین و به تصویب رساندیم، خاطرنشان کرد: این نظام نامه اهدافی همچون ارتقاء سطح آمادگی و قدرت پاسخگویی دستگاه‌های اجرایی کشور در شرایط بحرانی، ایجاد درک مشترک برای مسئولان از وضعیت‌های غیرعادی، افزایش سرعت‌عمل و قدرت پاسخگویی به حوادث و سوانح و تمرین مدیریت و فرماندهی شرایط اضطراری را دنبال می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: در الگوهای نوین دفاعی و برای دستیابی به دفاع کامل، دیگر موضوع پدافند غیرعامل به عنوان پیوستی در عرصه های مختلف تلقی نمی‌شود بلکه امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن زیرساختها و به دنبال آن، بروز تهدیدات نوین، اصول پدافند غیرعامل جزو ذات هر طرح و اقدام توسعه ای باید قرار بگیرد.

سردار جلالی با تقدیر از اقدامات، تلاش‌ها و ایثارگری‌های ماموران ناجا در عرصه مقابله با شیوع ویروس کرونا توضیح داد: این پاندمی، اهمیت تهدیدات زیستی را بیش از پیش نشان داد، این ویروس منحوس نشان داد که دیگر نمی توان با الگوهای قدیم به مقابله با تهدیدات زیستی رفت و برای مقابله با تهدیدات در عصر جدید، نیروهای مسلح با توجه به جایگاه خود باید به ساختار، برنامه‌ها و آموزش‌های مشخص و مخصوص به خود را در عرصه پدافند زیستی مجهز شوند.

گفتنی است در حاشیه این همایش، با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و فرمانده نیروی انتظامی از 4 نظامنامه عملیاتی پدافند غیرعامل ناجا رونمایی شد.

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcenn8nfjh8wxi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما