تاریخ انتشار۱۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب : 526086

آشنایی با مساجد جهان-63| مسجد «الفتاح العلیم»

مسجد «الفتاح العلیم» با گنجایشی بالغ بر ۱۲ هزار نمازگزار بزرگترین مکان دینی در خاورمیانه به شمار می آید.
آشنایی با مساجد جهان-63| مسجد «الفتاح العلیم»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌هنرخبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد.

 مسجد «الفتاح العلیم» به عنوان بزرگترین مکان دینی در خاورمیانه در ورودی اداری جدید قاهره در مساحتی بالغ بر 250 هزار متر مربع احداث شد و در هفتم ژانویه 2019 میلادی به مناسبت میلاد حضرت مسیح(ع) افتتاح شد.

مساحت مصلی ویژه این مسجد تقریبا هشت هزار و 600 متر مربع است و مساحت باقی مانده برای محل فرود هواپیما، دو سالن برای مراسم ها و طبقه همکفی برای ارایه خدمات کامل مسجد درنظرگرفته شده است.


صحن مسجد بیش از 12 هزار نمازگزار گنجایش دارد و متشکل از صحن اصلی به مساحت شش هزار و 325 مترمربع و طبقه اول با یکهزار و 200 متر(مصلای بانوان)، هفت هزار مترمربع مساحت خارجی می شود.

گنجایش نمازخانه مردان یک هزار و 200 نمازگزار و نمازخانه زنان 300 نمازگزار است. همچنین در این مسجد دو وضوخانه برای آقایان و دو وضوخانه برای بانوان وجود دارد.

این مسجد شامل موزه ای از کتاب های آسمانی، دارالحفظ قرآن کریم، درمانگاه است. مسجد الفتاح العلیم چهار گدسته به ارتفاع 90 متر برای اذان دارد. همچنین گنبد اصلی صحن این مسجد به قطر 33 متر و به ارتفاع 28 متر است که بزرگترین گنبد در مساجد مصر و آفریقا به شمار می آید. علاوه بر این چهار گنبد به قطر 12 و نیم متر و ارتفاع 10 متر  و 10 گنبد دیگر بر بالای دیوارهای خارجی این مسجد وجود دارد.


این مسجد 176 تزئینی به ارتفاع شش متر دارد، همچنین این مسجد پنج ورودی دارد که هر ورودی مجهزبه آسانسور برای رسیدن به طبقه دوم است.

در ساخت این مسجد بیش از یکهزار و 500 نفر همکاری داشتند تا توانستند این طرح را به پایان برسانند و همزمان با جشن سال نو به طور رسمی افتتاح شود.

انتهای پیام/

 
https://www.taghribnews.com/vdcevp8npjh8w7i.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما