تاریخ انتشار۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۲۳
کد مطلب : 527869

آشنایی با مساجد جهان-65| «مسجد گلاسکو در اسکاتلند»

مسجد مرکزی گلاسکو در ساحل جنوبی رودخانه کلاید و مرکز شهر واقع شده است که با ترکیب معماری اسلامی و ویژگی های بارز ساختمان سازی در شهر گلاسکو، اسکاتلند ساخته شده و امروز به عنوان یکی از مشخصه های فرهنگی این شهر شناخته می شود.
آشنایی با مساجد جهان-65| «مسجد گلاسکو در اسکاتلند»
به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگ‌ و‌هنرخبرگزاری تقریب،مساجد از صدر اسلام به ‌عنوان عبادتگاه‌ مسلمانان وجود داشته‌اند. 

آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکنند‌گان بی‌شماری در سراسر جهان بوده است.
 
بر همین اساس 
خبرگزاری تقریب قصد دارد در قالب یک بسته خبری و  به صورت هفتگی به معرفی مساجد زیبای جهان و کشورمان بپردازد. 


مسجد مرکزی گلاسکو در ساحل جنوبی رودخانه کلاید و مرکز شهر واقع شده است که با ترکیب معماری اسلامی و ویژگی های بارز ساختمان سازی در شهر گلاسکو، اسکاتلند ساخته شده و امروز به عنوان یکی از مشخصه های فرهنگی این شهر شناخته می شود.

کارهای آغازین و ساختمانی این مسجد دوره ای 12 ساله را گذراند اما سرانجام در زمینی به مساحت 16 هزار و 187 متر مربع ساخته شد.
 
 
کارهای ساختمانی بزرگترین مسجد گلاسکو د سال 1983 به پایان رسید و رسماً توسط عبدالله عمر نسیف دبیر کل اتحادیه عرب افتتاح شد. این مسجد دربرگیرنده سالن هائی برای برنامه هاي عمومی، سالن ورزشی، تسهیلات، اتاق های کنفرانس، کتابخانه و تسهیلات ارائه کننده راهبردهای آموزشی و جامعه شناسی به جامعه مسلمان است.

این مسجد با هزینه ای حدود 3 میلیون پوند ساخته شد. محوطه خارجی آن به سبک کاشی کاری های اسلامی تزئین شده كه از یک سو به باغ و از سوی دیگر به پنجره های قوسی شکل می رسد. ورودی اصلی این مسجد با شیشه های نقش دار و قوسی شکل تزئین يافته است. اگر این مسجد را از نمای خارجی در نظر بگیریم مناره بتونی آن یکی از قابل توجه ترین ویژگی های آن محسوب می شود.
 
ساختمان مسجد مرکزی گلاسکو از مسجد رجینت پارک لندن بزرگتر و به طور کلی یکی از ویژگی های بارز و چشم اندازهای زیبای شهر گلاسکو محسوب می شود.

این مسجد روزانه با بازدید کنندگان داخلی و بین المللی چون گروه های دانش آموزی، گروه های سازمانی ، مسلمانان بازدید کننده و افراد علاقمند برای شناخت اسلام به عنوان یک دین و به عنوان نظم اجتماعی رو به رو می شود.

گنبد شیشه ای که روی سالن اقامه نماز قرار دارد نور طبیعی را به خوبی هنگام روز منعکس می کند. این مسجد معماری اسلامی را با استفاده از ماسه قرمز که در بسیاری از ساختمانهای گلاسکو کاربرد داشته ترکیب کرده است. ساختمان این مسجد به عنوان بزرگترین مسجد از میان 13 مسجد دیگر در گلاسکو می تواند 2 هزار و 500 نفر را جای دهد.
 
 
مرکز اسلامی این مسجد که در سال 2004 به آن اضافه شد در ساختمان کناری این مسجد ساخته شده و ارائه دهنده خدمات فرهنگی، دینی و رفاه اجتماعی به اعضای محلی جامعه اسلامی است. این مرکز اسلامی که تحت عنوان نهاد مرکزی جامعه مسلمان فعالیت می کند بزرگترین مرکز دینی در منطقه غربی اسکاتلند محسوب می شود.
 
 
خدمات و فعالیتهای این مرکز صرفا سالخوردگان، بزرگسالان، جوانان و کودکان مسلمان را در برنگرفته بلکه این مرکز به منظور ایجاد درک و رفع باورهای نادرست درباره اسلام خدمات خود را در اختیار جامعه غیر مسلمان از سنین مختلف قرار داده و قسمت اعظم فعالیت های خود را بر رفع نیاز هاي كساني متمرکز کرده که در این منطقه زندگی می کنند.


انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcepf8nojh8wvi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی