تاریخ انتشار۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۸
کد مطلب : 534569

پبشنهاد مقام عراقی برای برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در عراق

معاون اداری، مالی و پشتیبانی وزیر علوم عراق گفت: پیشنهاد می شود با همکاری دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) دوره های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های عراق نیز برگزار شود.
پبشنهاد مقام عراقی برای برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در عراق
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب به نقل از دانشگاه بین المللی امام رضا (ع)، دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی در نشست با مسوولان این دانشگاه از آمادگی وزارت علوم عراق و دانشگاه های این کشور برای گسترش همکاری های علمی و پژوهشی با دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) خبر داد و افزود: فعالیت های مشترک علمی و پژوهشی می تواند در حوزه های مختلف از جمله تبادل استاد، انجام پایان نامه های مشترک، برگزاری کنفرانس های مشترک علمی، برگزاری دوره های کوتاه و بلند مدت آموزشی و پژوهشی انجام شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با مساعد شدن شرایط از نظر ویروس کرونا، آموزش های حضوری جایگزین آموزش های الکترونیک گردد تا تعامل بین اساتید و دانشجویان دو کشور موثرتر شود.

معاون وزیر علوم کشور عراق، توسعه تبادلات علمی با ایران را از سیاست های وزارت علوم این کشور ذکر کرد و از اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور عراق که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جموری اسلامی ایران است، خبر داد.

وی گفت: طبق رصد و ارزیابی های انجام شده دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) جزو دانشگاه های معتبر و برجسته جمهوری اسلامی ایران است که مورد تایید وزارت علوم عراق نیز می باشد.

دکتر اسعد غنی جهادالخزاعی با اشاره به تکمیل زنجیره ارایه خدمات به دانشجویان عراقی در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) افزود: تسهیلات و کیفیت مطلوب خدمات آموزشی و پژوهشی ارایه شده به دانشجویان غیر ایرانی از جمله نقاط مثبت این دانشگاه است و زنجیره کاملی از خدمات مورد نیاز از جمله خدمات امور کنسولی، آموزش زبان فارسی و سرعت در تایید تحصیلی مدارک دانش آموختگان در این دانشگاه به دانشجویان عراقی ارایه می شود.

وی ادامه داد: امکان انعقاد تفاهمنامه های علمی و پژوهشی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی عراق با دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) فراهم است و از تفاهم‌های انجام شده استقبال خواهیم کرد.

معاون وزیر علوم عراق، مشکل عمومی دانشجویان عراقی در جمهوری اسلامی ایران را خدمات کنسولی عنوان کرد و گفت: امیدواریم تجربیات موفق دانشگاه امام رضا (ع) در ارایه خدمات به دانشجویان غیر ایرانی به ویژه دانشجویان عراقی همچون ارایه خدمات آموزش الکترونیکی، کوتاه بودن زمان تایید تحصیلی دانش‌آموختگان و انجام درخواست های پذیرش دانشجو به صورت الکترونیکی، به سایر دانشگاه های ایران نیز منتقل گردد.

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) نیز در این نشست گفت: این دانشگاه از سال ۹۱ اقدام به پذیرش دانشجو از کشور عراق کرده است و در حال حاضر ۱۷ درصد از کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان غیر ایرانی از ملیت های مختلف از جمله، عراق، سوریه، پاکستان، افغانستان، نیجریه و تانزانیا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل می‌دهند.

دکتر مرتضی رجوعی افزود: در حال حاضر هزار و ۲۸۵ دانشجوی عراقی در ۲۰ رشته مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵  رشته مقطع کارشناسی و یک رشته مقطع دکتری در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) مشغول تحصیل هستند و ۱۵ درصد از دانشجویان عراقی دانش‌آموخته این دانشگاه در دوره های دکتری دانشگاه های معتبر داخل و خارج از جمهوری اسلامی ایران مشغول تحصیل می‌باشند.

وی ادامه داد: دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) با دو دهه فعالیت درخشان علمی و پژوهشی تنها دانشگاه غیردولتی با مجوز بین المللی در ایران است که در بیش از ۶۰ رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری میزبان بیش از ۱۰ هزار دانشجو در دو واحد مستقل دختران و پسران می باشد.

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) گفت: این دانشگاه به منظور توسعه همکاری های علمی، فرهنگی و پژوهشی با دانشگاه های مختلف کشور عراق از جمله دانشگاه های کوت، بصره، الکفیل، العمید و الفراتین تفاهمنامه های همکاری امضا کرده است و افزایش تبادلات علمی و پژوهشی با رویکرد به اشتراک گذاشتن اساتید و برگزاری برنامه های علمی مشترک در دستور کار این دانشگاه قرار دارد.

وی افزود: سیاست دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هدایت پایان نامه ها و رساله های آن ها در مسیر نیازهای کشور عراق است و تاکید می شود دانشجویان عراقی مقالات و پایان نامه های خود را با همکاری اساتید دانشگاه های عراق به عنوان استاد مشاور دنبال کنند.

دکتر رجوعی، امکان دفاع از پایان نامه ها به صورت الکترونیکی، برگزاری وبینارها و کارگاه های علمی و پژوهشی، ارایه خدمات اداری به دانشجویان به صورت مجازی و دریافت درخواست های پذیرش دانشجویان غیر ایرانی را از دیگر تسهیلات غیر حضوری ارایه شد به دانشجویان عنوان کرد.

وی ارتقای کیفیت خدمات آموزشی و پژوهشی را رویکرد اساسی این دانشگاه دانست و ادامه داد: در حال حاضر بطور متوسط با یک سوم درخواست های دانشجویان عراقی برای ادامه تحصیل موافقت می شود و علاوه بر شاخص معدل دانشجویان، علاقه‌مندی و تخصص دانشجو نیز برای پذیرش در رشته های مختلف دانشگاه مدنظر قرار می گیرد.

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) از اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان عراقی خبر داد و گفت: پیش از این به دانشجویان عراقی معرفی شده از سوی رایزن فرهنگی عراق در جمهوری اسلامی ایران بورسیه تحصیلی اعطا شده است و این آمادگی نیز وجود دارد تا به دانشجویانی که از سوی وزرات علوم کشور عراق معرفی می شوند نیز در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) بورسیه تحصیلی داده شود.

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcjmxeihuqetiz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما