تاریخ انتشار۳۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۳:۱۸
کد مطلب : 535211

سمینار علمی عدالت اقتصادی از منظر امام خمینی (ره) برگزار شد

سمینار علمی «عدالت اقتصادی از منظر امام خمینی (ره)» چهارشنبه شب با حضور کارشناسان اقتصادی در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار شد.
سمینار علمی عدالت اقتصادی از منظر امام خمینی (ره) برگزار شد
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این سمینار علمی گفت: یکی از مصادیق عدالت توزیع عادلانه فرصت‌ها است و امکان دارد در اندیشه غربی عدالت اجتماعی پدیده ای جدید باشد ولی در اندیشه اسلامی از نخست وجود داشته است.

وی اظهار کرد: یکی از مظاهر عدالت در بیانات امام راحل حمایت از محرومان و مستضعفان است. یک نکته ای در مورد فقر است که امیرالمؤمنین (ع) در روایتی آورده اند فقر منجر می شود انسان باهوش قدرت ابراز درد خودش را از دست بدهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در ادامه به مفهوم عدالت اشاره کرد و گفت: مفهوم عدالت در دو جمله در روایات ما آمده یکی «وضع کل شیئا در موضعه» یعنی هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد عدل است و خداوند آسمان و زمین را بر مبنای عدل آفریده است.

وی افزود: از آغاز اسلام تا کنون فرصت تحصیل برای همه مهیا بوده و آن را برای همه فراهم می کردند و دریغ نمی کردند که چون کسی پول ندارد نمی تواند تحصیل کند و اتفاقا بیشترین علمای ما روستازادگان هستند.

مصباحی مقدم همچنین با بیان اینکه یکی از فرصت های اجتماعی اشتغال است، ادامه داد: یکی از نکاتی که کلام حضرت امام نشان می دهد این است که شکاف طبقاتی غیر قابل تحمل بوده و البته مبنای بیانات امام سوسیالیت نیست، کتاب خدا و سنت رسول الله (ص) است.

وی در ادامه با تاکید براینکه بهترین راه برای فقرزدایی ایجاد شغل و بدترین راه پول پاشی است، گفت: مالیات بر عایدی سرمایه و مجموع درآمد اجرا شود. در این صورت حقی که ثروتمندان باید ادا کنند و در این سالیان زمین مانده ادا می شود؛ وگرنه فقر از بین نمی رود.

مصباحی مقدم در ادامه با بیان اینکه دولت و مجلس برای فقرزدایی جدی باشند، افزود: هدفمندی یعنی به موضع نیاز اصابت کند و یک وقت باید با دادن شغل و مهارت آموزی طرف را بکشانیم به سمتی که خودش را بالا بکشد. بهترین راه و چیزی که عزت مؤمن را تأمین می کند این است.

عدالت اجتماعی امری مدرن است

محمد حسین شریف زادگان عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز در این سمینار گفت: عدالت اجتماعی یک امر مدرن است به این مفهوم که عمدتا در کشورهای پیشرفته و بقیه کشورها بعد از انقلاب صنعتی گسترش پیدا کرده و از سوی دیگر ما می خواهیم ببینم تجربه اسلامی هم به پرسش‌های آن پاسخ داده یا نداده است.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه اندیشه اسلامی این آزمون خودش را نشان بدهد که برای این قضیه پاسخ دارد یا ندارد لازمه این است که سیر تحولات جوامع را مرور کنیم.

 امام عدالت را به عنوان یک امر مطلق نگاه می کنند

رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه نیز در این سمینار گفت: عدالت آرمان هست ولی از نظر اسلام هدف نیست اما راهبرد اصلی تقرب به خدا است.

حجت الاسلام مهدی رجایی نیا اظهار کرد: امام به این هم توجه داشتند که امکانات باید در همه جای کشور باشد، نه اینکه همه امکانات را به تهران بیاوریم و تهران را به یک آهن ربایی تبدیل کنیم که همه جمعیت را به سمت خود می کشاند.

وی ادامه داد: حضرت امام عدالت طلبی را یک مسأله واقعی در سراسر زندگی بشری می دانند و از صدر عالم تا حالا تاوان چیزهایی که برای عدالت بوده را پرداخته اند. حضرت امام در بحث عدالت هم نگاه توازن و هم بحث حق می دانند و اساسا عدالت را مظهر توحید می دانند.

رجایی نیا افزود: اصل برابری انسان ها و تنها معیار برتری قاعده تقوا است و بنابر این با هر چیزی که برابری را بر هم می زند باید مبارزه کرد، حضرت امام عدالت را به عنوان یک امر مطلق نگاه می کنند.

رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه تأکید کرد: اگر جامعه ای از تقوا و ایمان فاصله بگیرد یقین بدانیم که از عدالت جدا شده است لذا یک رابطه وثیق بین معنویت و عدالت هست. 

وی تاکید کرد: نفت از انفال و در اختیار دولت اسلامی است، سال ها است که رهبر معظم انقلاب می فرمایند درآمد نفت را در امور جاری مصرف نکنید اما اینکه در فعالیت های عمرانی صرف کنیم که چیز بدی نیست.

رجایی نیا اظهار کرد: باید روی اندیشه امام راحل و ساختار اندیشه ایشان کار کنیم و البته در اندیشه باقی نمانیم و در سطح جامعه و عملیاتی سازی بحث بیاییم البته ریشه های آن باید سنجیده شود که چرا ناعدالتی های اجتماعی پدید می آید.

دولت ها باید شرایط برابری فرصت ها را فراهم کنند

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) هم در این سمینار علمی گفت: تلاش دولت ها باید در این باشد که شرایط برابری فرصت ها را فراهم کنند، بسیاری از بی عدالت ها جایی اتفاق می افتد که فرصت ها نابرابر است، برابری فرصت ها به تعدیل احساسات هم کمک می کند اما بخش زیادی از جامعه ما دائما درگیر این احساسات هستند.

 وی در ادمه افزود: ما نمی توانیم عدالت را با یک قاعده یا معیار بسنجیم اما اصل در عدالت برابری است و اگر برابر نگاه کنیم عدالت ساری و جاری می شود اما حوزه اقتصاد از جمله جاهایی است که با برابری نمی توانیم بگوییم عدالت را برقرار کرده ایم.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) تأکید کرد: هرچه سیاستگذاری ما این باشد که منابع را به سمت پاسخگویی نیازها ببریم سرعت پیشرفت ما کاهش پیدا می کند و بلکه صفر می شود، لذا کشوری که توسعه برای آن مهم است باید بتواند این موضوع را تعدیل کند و منابع را به سمت استعدادها و شایستگی ها سوق بدهد.

سمینار علمی با عنوان «عدالت اقتصادی از منظر امام خمینی(ره)» با سخنرانی حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد حسین شریف زادگان عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، سید محمد میرسندسی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) و رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه شامگاه چهارشنبه در سالن همایش‌های پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار شد.

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcezn8nzjh8xwi.b9bj.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما