تاریخ انتشار۷ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب : 555363

دعوت وزیر خارجه از اردوغان برای سفر به ایران

رئیس جمهور ترکیه در دیدار امیرعبداللهیان، با قدردانی از تجدید دعوت برای سفر به ایران، ابراز امیدواری کرد در فرصت مناسب برای برگزاری شورای‌ عالی همکاری‌های فیمابین به تهران سفر کند.
دعوت وزیر خارجه از اردوغان برای سفر به ایران
به گزارش حوزه سیاست و اقتصاد خبرگزاری تقریب، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایرن در جریان دیدار از ترکیه شب گذشته با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور دیدار و در خصوص موضوعات موردعلاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس جمهور اسلامی ایران و همچنین تجدید دعوت از رئیس جمهور ترکیه برای سفر به کشورمان به منظور برگزاری نشست شورای‌ عالی همکاری‌های دو کشور در تهران و همچنین برپایی نشست کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی فیمابین، آمادگی کشورمان برای ارتقای روابط اقتصادی و تجاری با ترکیه و افزایش تبادلات تجاری در سطح هدفگذاری شده بین دو کشور را مورد تصریح قرار داد.

 امیرعبداللهیان همچنین در این دیدار با تشریح آخرین وضعیت گفتگو برای رفع تحریم‌ها، جدیت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافقی خوب، قابل اتکا و پایدار، در صورت واقع بینی طرف آمریکایی و اجتناب از زیاده خواهی را دست یافتنی دانست و مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص موضوع سوریه با تبیین دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه راه حل سیاسی بعنوان تنها مسیر برای حل بحران و ضرورت اجتناب از هرگونه اقدام نظامی،  آمادگی کشورمان برای تسهیل در زمینه گفتگو برای کاهش نگرانی‌های امنیتی در سوریه را مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص برخی تحرکات رژیم جعلی صهیونیستی در منطقه و کشورهای پیرامونی جمهوری اسلامی ایران، با فتنه انگیزی و ایجاد ناامنی بعنوان ارمغان حضور این رژیم برای منطقه اشاره و بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین تاکید کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در این دیدار با ابلاغ سلام به مقامات عالیه کشورمان، سیاست همسایگی دولت و نگاه به فعال سازی روابط با همسایگان را مورد تمجید قرار داد و با تاکید بر ضرورت نیل به تبادلات تجاری هدفگذاری شده از سوی دو کشور، با تشکر از تجدید دعوت برای سفر به جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد در فرصت مناسب برای برگزاری شورای‌ عالی همکاری‌های فیمابین به تهران سفر کند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین حصول توافق در مذاکرات را مورد اشاره قرار داد و ابراز امیدواری کرد این گفتگو‌ها به نتایج ثمربخشی منجر شود.

وی همچنین ضمن با اهمیت خواندن موضوعات مرتبط با فلسطین، قدس و مسجدالاقصی از دیدگاه ترکیه، فلسطین را موضوع مهم دنیای اسلام خواند و وحدت جهان اسلام در این خصوص را با اهمیت برشمرد.

تحولات افغانستان، اوضاع در عراق، روند آستانه، عزم دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم، تمرکز بر راه حل سیاسی برای مشکلات منطقه از دیگر محورهای مورد گفتگو در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس جمهور ترکیه بود.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcepn8nxjh8nxi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی