تاریخ انتشار۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰:۰۸
کد مطلب : 559018

سیدحسن نصرالله: هر اقدامی علیه لبنان بدون پاسخ نخواهد ماند

دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد که حزب الله تاکنون ده‌ها بار پهپادهایی را وارد فلسطین اشغالی کرده که اسرائیل متوجه آن نشده است.
سیدحسن نصرالله: هر اقدامی علیه لبنان بدون پاسخ نخواهد ماند
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، "سیدحسن نصرالله" دبیرکل حزب الله لبنان در گفتگویی گفت بازدارندگی از سال 1985 آغاز شد، آنگاه که دشمن اسرائیلی مجبور شد از بسیاری از مناطقی که اشغال کرده بود، عقب نشینی کند. برخورد دشمن با نوار مرزی به عنوان کمربند امنیتی برای این بود که رزمندگان مقاومت را از وارد شدن به فلسطین بازدارد و پس از آن بازدارندگی آغاز شد.

وی افزود: بازدارندگی آنگاه که آغاز شد، موفقیتش برای همه جنبش های مقاومت بود که عملیات شهادت طلبانه انجام دادند و فقط برای حزب الله نبود.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: مرحله دوم بازدارندگی از طریق عملیات مقاومت در روستاهای جلویی آغاز شد تا رسید به سال 1993 که مرحله سوم شروع شد. تفاهم ماه آوریل سال 1996 پیروزی سال 2000 را بنیاد نهاد به گونه ای که بازدارندگی انواع متعددی پیدا کرد از جمله بازداشتن دشمن از بمباران بدون پاسخ اهداف غیر نظامی.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: دشمن در نتیجه جنگ تموز متوجه شد که رویارویی با مقاومت خطرناک است و توان مقاومت به رویارویی فراتر از مرزها رسیده است. دشمن از هنگام نبرد تموز تا کنون دریافته است که هر عملی علیه لبنان بدون پاسخ نخواهد ماند.

وی یادآور شد: دشمن امروزه به عملیات هایی پناه می برد که هیچ نشانه ای از خود باقی نگذارد و از سال 2006 تا کنون دشمن جرأت نکرده است هیچ عملیاتی ضد لبنان انجام دهد.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه دشمن صهیونیستی پس از اینکه پی برد که قادر نیست وارد خاک لبنان شود، بازدارندگی آغاز شد، ادامه داد: دشمن پس از جنگ 33 روزه، مقابله با مقاومت را خطرناک می‌دانست. دشمن اسرائیلی می‌داند که هر اقدامی علیه لبنان پاسخ داده می‌شود. در آن زمان نیاز داشتیم که مانع از بمباران مناطق لبنان توسط صهیونیستها شویم.

وی با بیان اینکه از ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶، سطح بالایی از بازدارندگی شکل گرفت، عنوان کرد: تفاهم آوریل ۱۹۹۶ بنیانگذار پیروزی [بزرگ] سال ۲۰۰۰ است از اینجا بود که بمباران شهرها، مقابل بمباران شهرها[ی دشمن] بود پس از جنگ ۲۰۰۶ دشمن دریافت که تقابل با مقاومت خطرناک و بزرگ است و قدرت مقاومت فراتر از حد درگیری در مرز شده است دشمن بخوبی می‌داند هر اقدامی علیه لبنان، مقابله‌به‌مثل می‌شود... لذا تلاش می‌کند هر کاری می‌کند اثر انگشتش باقی نماند و جرأت اقدام علیه لبنان هم ندارد.

نصرالله در ادامه به مسئله میدان کاریش پرداخت و گفت: ما قادر به بازدارندگی هستیم و اگر نیاز باشد، پاسخ می‌دهیم. حتی اگر به جنگ منجر شود. اما با توجه به نیاز اروپا به جایگزین نفت و گاز روسیه، لبنان در برابر فرصت تاریخی قرار دارد. بایدن به خاطر نفت و گاز به منطقه آمد. ولی نفت اضافی عربستان و امارات هم نیاز اروپا را رفع نخواهد کرد. جنگ اوکراین و روسیه باعث شده است که به دنبال جایگزین نفت و گاز روسیه بیافتند.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا و اروپا نیاز به گاز و نفت دارند و رژیم صهیونیستی این مسئله را یک فرصت می‌داند، افزود: بایدن خواستار جنگ در منطقه نیست. این فرصت تاریخی و طلایی برای ماست تا برای به دست آوردن نفت خود، فشار وارد کنیم. درباره ناتو خاورمیانه هم باید بگویم که بسیاری درباره آرزوهای خود صحبت می‌کنند. بایدن فقط برای نفت به منطقه سفر کرد. اولویت بایدن و آمریکا، مقابله با روسیه در اوکراین است. به همین دلیل، مخالف هر جنگی هستند. زبان باید در برابر ایران هم جنگی نبود. آنان خواستار جنگی نیستند که باعث انفجار منطقه شود.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه موضوع، میادین کاریش و قانا نیست، بلکه تمامی میادین نفتی و گازی است که اسرائیل در آبهای فلسطین غارت کرده است، تصریح کرد: آمریکاییها لبنان را وارد گرداب مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی کرده‌اند. لبنان مشغول مذاکرات است، ولی اسرائیل در حال حفر چاه بوده و به دنبال گاز است. الان هم برای استخراج آن آماده می‌شود. اسرائیلیها حتی برای استخراج گاز هم کشتی وارد کاریش کردند، اما ما به دنبال این هستیم که مرزهای دریایی لبنان در کجا قرار دارد؟.

وی با تأکید بر اینکه هیچ هدف اسرائیلی در دریا و زمین وجود ندارد که موشکهای نقطه‌زن مقاومت به آن نرسد، خاطر نشان کرد: حکومت لبنان به خاطر خواسته‌های میانجی آمریکایی، درباره خط 23 دریایی، امتیازهای زیادی داده است.. توپ اکنون در زمین لبنان نیست، بلکه اجازه ندارد در منطقه‌ای که مورد منافشه نیست، نفت و گاز استخراج کند. اکنون لبنان امتیازاتی داده است که دشمن نباید آن را رد کند.

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه حکومت لبنان قادر نیست، تصمیم مناسبی بگیرد که این کشور و منابعش را حفظ کند، بیان کرد: بنابراین مقاومت مجبور است که تصمیم بگیرد. هدف ما این ایست که لبنان، نفت و گاز استخراج کند؛ زیرا این تنها راه نجات لبنان است. این مسئله، اقدامی است که باید صورت گیرد. ما هیچ گونه فریبی را نخواهیم پذیرفت و باید حق خود را پس بگیریم. هدف ما این است که کاری کنیم تا لبنان نفت و گاز استخراج کند و مرزهای دریایی این کشور به درستی ترسیم شود.

نصرالله با اشاره به اینکه درباره کاریش، حزب الله اقدامات خود را با سوریه، ایران یا سایر همپیمانان خود هماهنگ نمی‌کند، ادامه داد: درباره نفت، مشکل از ما نیست، بلکه دولت لبنان مشکل اصلی است. من حاضرم که از ایران سوخت وارد کنم، به شرط اینکه دولت لبنان این مسئله را بپذیرد. اما هیچ کس در لبنان جرأت انجام این کار را ندارد؛ زیرا از تحریمهای آمریکا علیه خانواده خود می‌ترسد. امروز ممکن است شرکتهای روسی و ایرانی آماده همکاری با لبنان باشند، ولی این جرأت در دولت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بارها پهپادهای حزب الله وارد فلسطین اشغالی شده است و دشمن نیز نتوانسته است آن را سرنگون کند، تأکید کرد: در حزب الله تصمیم گرفتیم نوع دوم پهپاد را بفرستیم که دشمن می‌تواند آن را ساقط کند تا تأثیر مطلوب را داشته باشد. اسرائیل را مجبور کردیم که از دریا و هوا به سمت پهپاد تیراندازی کند. به همین دلیل آن را در تله اندختیم. دشمن اسرائیلی نتوانست پهپاد سوم را سرنگون کند.

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcfy1dtcw6dtxa.igiw.html
مرجع : العالم
نام شما
آدرس ايميل شما