>> ائمه جمعه و جماعت در خط مقدم امر به معروف و نهی از منکر هستند | خبرگزاری تقریب (TNA)
تاریخ انتشار۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۸
کد مطلب : 560357

ائمه جمعه و جماعت در خط مقدم امر به معروف و نهی از منکر هستند

امام جمعه موقت بانه گفت : همواره در طول تاریخ ائمه جمعه و جماعت در راستای ترویج فریضتین و حل مسائل و مشکلات جامعه پیش قدم بوده و نقش پررنگی در کاهش منکرات داشته اند.
ائمه جمعه و جماعت در خط مقدم امر به معروف و نهی از منکر هستند
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا جمال کریمی امام جمعه موقت شهر بانه در همایش ائمه جمعه و جماعت ستاد امر به معروف و نهی از منور این شهرستان عنوان کرد : رویکرد جدید ستاد امر به معروف تاکید ویژه ای بر  نقش مساجد در محلات دارد و لازم است ماموستا ها در تشکیل شوراهای مساجد و محلات ستاد را یاری نمایند.

وی ادامه داد : رویکرد جدید ستاد از مسجد شروع خواهد شد و مسئولین و متولیان فرهنگی به این نتیجه رسیده اند که راه حل بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی با مشورت و همکاری و همراهی ائمه جمعه امکان پذیر است.

ماموستا کرینی افزود : رهبر معظم انقلاب در فرمایشات اخیرشان به بحث تریبون جمعه و جماعت پرداختند و از نظر ایشان تریبون مساجد در راستای کاهش آسیب ها و مقابله با هجمه دشمنان بسبار حائز اهمیت است چون این تریبون مورد استقبال همه اقشار بوده و هست.

امام جمعه موقت بانه اشاره ای به اصل 8 قانون اساسی کرد و خاطرنشان کرد : در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای است همگانی و متقابل بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت. شرایط و حدود و کیفیت آن را قانون معین می‌کند. «وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ».
 
وی افزود : آمر به معروف و ناهی از منکر بودن شرایط خاصی را میطلبد که خوشبختانه اکثریت ائمه جمعه و جماعت چنین شرایطی را دارا هستند.

ماموستا کریمی با تاکید بر اهمیت تریبون نماز جمعه تصریح کرد : برهمگان واضح و مبرهن است که تریبون نماز جمعه بهترین ابزار برای جهاد تبیین است چون اقشار مختلف مردم حرف شنوی از علمای دینی ما دارند.

وی ادامه داد : برای کسی که در نظر دارد امر به معروف کند ابتدا باید  اصلاح را از خود و  خانوادش شروع کند و بعد انتظار داشت که جامعه پذیرای امر و نهی از جانب وی باشد.

امام جمعه موقت بانه اظهار داشت: علما در خط مقدم ترویج فریضتین هستند و باید در تریبون ها همواره به مسائل اجتماعی روز پرداخته تا بتوانند در برابر هجمه دشمنان روشنگری کنند؛  لازمه تحقق این مهم مطالعه و تحقیق و هوشیاری است.

ماموستا کریمی دعوت مردم به بطالت را نوعی منکر دانست و اذعان کرد : امام علی ع میفرمایند از جمله کسانی که کمر دین را شکسته اند افرادی هستند که مردم را به بطالت دعوت میکنند.

وی افزود : بدون شک خطیبی که میخواهد امر به معروف و نهی از منکر کند باید خود مخاطب شناس و زمان شناس باشد و اندازه ظرفیت جامعه مسائل را مطرح کند  و به مرور و مستمر در راستای حل مسائل و آسیب ها قدم بردارد.

امان جمعه موقت بانه با اشاره حدیثی از پیامبر ص تاکید کرد : از دیدگاه رسول خدا(ص) بهترین علما کسی است که در او صفاتی همچون داشتن روحیه امر به معروف و نهی از منکر کردن و  تقوای الهی و صله رحم باشد که خوشبختانه این موارد همگی دز علمای دینی ما متبلور است

وی افزود : ادب در سخنرانی از شروط سخنرانی در تریبون هاست و لازم است فن بیان و نحوه ادای خواسته ها و موعظه با نهایت ادب و متانت انجام پذیرد.

در ادامه ماموستا کریمی تشریح کرد : ستاد امر به معروف در نظر دارد شورای امر به معروف مساجد و محلات را تشکیل دهد و برای همگان مبرهن است که ماموستاها بهترین امران به معروف هستندو هدف از تشکیل شورای مذکور شناسایی و  رفع آسیب ها در محله با استفاده از کار فرهنگی است.

وی در پایان سخنانش اظهار داشت : امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه ماست و تشکیلات ستاد امر به معروف کاملا به مردم وابسته است و در راستای ترویج فریضتین در جامعه گام برمیدارد.

تریبون نماز جمعه بری کاهش آسیب ها از اهمیت بالایی برخوردار است

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین عارف رازیانی سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بانه با اشاره به نقش ائمه جمعه و جماعت در تروبج فریضتین عنوان کرد : علما وارثان انبیاء هستند و  کار فرهنگی و نقش روحانیون در آن  همانند اکسیژن در هوا است. 

حجت الاسلام رازیانی افزود : ماموستاها بار فرهنگی شهرستان هستند و این عزیزان زحمتکشان گمنام فرهنگی جامعه هستند.

وی تصریح کرد : در بحث امر به معروف چند سرفصل وجود دارد که اول معنا و اهمیت و تاریخچه این بحث است،دوم ضرورت امر به معروف در اجتماع است و سوم مباحث فقهی در امر به معروف که برای انجام بحث تخصصی باید این موارد را در نظر گرفت.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بانه ادامه داد : امر به معروف دو شرط بصیرت دینی و عملی دارد که این شرایط در ماموستاها  وجود دارد .

وی ادامه داد : تریبون نماز جمعه بری کاهش آسیب ها از اهمیت بالایی برخوردار است ولی این مساله به تنهایی در مقابل هجمه دشمنان کافی نیست و لازم است برای دستیابی به نتایج مثبت وحدت رویه و وحدت کلمه داشته باشیم .

حجت الاسلام رازیانی گفت : شهر بانه نماد فرهنگی و قرآنی است ولی هجمه دشمنان برای تخریب اعتقادات دینی به قدری زیاد است که میطلبد متولیان فرهنگی بیش از پیش به فکر جوانان باشند و در راستای نجات جامعه برنامه مدون و مستمری داشته باشند. 

وی اشاره ای به رویکرد جدید ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص تشکیل شورای مساجد و محلات کرد و افزود : هدف ستاد در تشکیل این شوراها در وهله اول تقویت جایگاه ماموستا در محلات و در مرحله بعد سپردن و ترویج امر به معروف و نهی از منکر به دست مردم در محلات و با قدرت محله محوری است.

وی عنوان کرد : ستاد در نظر دارد ضمن شناسایی آسیب ها و ارائه راهکار در محلات پشتوانه قانونی و حمایتی لازم را برای فعالبت شورای مذکور ایجاد کند.

گفتنی است در پایان این همایش  مدیر دفتر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بانه شرح مبسوطی از نحوه تشکیل شوراها در مساجد و محلات و نحوه فعالیت آنان را ارائه داد.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcdkz0k5yt09s6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی