کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

امام جمعه شهرستان سنندج:

جنایات دشمنان علیه قوم کُرد در طول تاریخ باید برای جوانان کردستان بازگو شود

15 مهر 1401 ساعت 19:56

ماموستا فایق رستمی با بیان اینکه جنایات دشمنان علیه قوم کُرد در طول تاریخ باید برای جوانان کردستان بازگو شود تا بدانند این امنیت به راحتی به دست نیامده است؛ عنوان کرد: استکبار امروز به چشم کینه به مردم کُرد نگاه می کنند؛ چرا که این مردمان همواره از شرف و وطن دفاع کرده اند؛ کردستان ما داراسلام و مرکز دین است، و هیچگاه ضد دین عمل نکردیم.


به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا فایق رستمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع سنندج، با تبریک پیشاپش سالروز ولادت با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت، اظهار داشت: ماه ربیع ماه میلاد حضرت محمد(ص) اشرف مخلوقات و ماه سرشار از نور؛ برکت، رحمت و آزادی است؛ امیدواریم به برکت این ماه عزیز شاهد تقویت هرچه بیشتر وحدت در جهان اسلام باشیم و امنیت و آرامش در تمام کشور حاکم شود.

امام جمعه سنندج عنوان کرد: نفع دنیا و آخرت همراه با کسب علم و دانش است ضرر در دنیا و آخرت ناشی از جهل نادانی می باشد.

وی از حضور فرمانده انتظامی استان کردستان در بین نمازگزاران تشکر کرد و خاطرنشان کرد:  این حضور نشان از مردمی بودن فراجا است که برای ایجاد امنیت و آسایش همواره در تلاش اند.

ماموستا رستمی با تبریک روز جهانی کودک، تصریح کرد: از والدین و مسئولین ذیربط می خواهم که در مکان پرورش کودکان نهایت دقت کنند، چون آینده جامعه در دست آنها است.

امام جمعه سنندج بیانات چند روز اخیر مقام معظم رهبری را فصل‌الخطاب برای همه مردم دانست و گفت: این رهنمودها موجب شادی، دلخوشی همه ملت ایران بخصوص مردم کردستان بود، چرا که در این بیانات قوم کُرد را از پیشرفته‌ترین اقوام ایرانی برشمردند.

وی اذعان کرد: آنچه ایشان فرمودند نشان از لطف و توجه ایشان به مردم کرد بود و برای تک تک کردستانی ها مایه افتخار و خرسندی شد.

ماموستا رستمی بیان کرد: در طول تاریخ مردم کردستان برای محافظت از دین و امنیت کشور خود هرآنچه در توان داشته‌اند را از جان و مال فدا کردند.

وی افزود: در زمان حمله روس‌ها به کردستان مردم از همه وجود خود گذشتند و شهدای زیادی تقدیم کردند و این شجاعت مردم کُرد در دوران بود که باید این رویداد مهم را بسیار جدی و ارزشمند بدانیم.

امام جمعه سنندج با اشاره دوران دفاع مقدس و و رشادت های خطه کردستان در جنگ تحمیلی افزود: 37 کشور دنیا به حمایت نظامی و مالی از رژیم بعث عراق می پرداختند و در این جنگ نابرابر کردستان همواره مورد آماج حملات دشمن بود و در راه اسلام و وطن حدود 10 هزار شهید، جانباز و آزاده تقدیم این انقلاب شد.
 
وی بیان کرد: تنها رهاورد دشمنان که امروز مدعی دفاع از حقوق کُرد و کردستان هستند، بمباران شیمیایی و بمباران‌های پیاپی بوده است، طوریکه در اثر بمباران ده جنگده رژیم بعث فقط در یک روز 300 شهید تقدیم انقلاب شد؛ لذا جنایات دشمنان علیه قوم کُرد در طول تاریخ باید برای جوانان کردستان بازگو شود تا بدانند این امنیت به راحتی به دست نیامده است.

ماموستا رستمی با بیان اینکه تنها مردمانی که در کشور ایران به دست رژیم بعث شیمیایی شدند قوم کُرد و مردم کردستانات بودند، گفت: هزاران انسان در شهرهای مختلف کردنشین همچون سردشت و حلبچه در یک روز توسط رژیم بعث عراق شیمیایی شدند چرا کسی در آن زمان دم نزد و چیزی نگفت؟ چرا آن روز مدافعان حقوق بشر از حقوق مردم کُرد دفاع نکردند.

وی اذعان کرد: هیچ وقت مردمان کُرد به دنبال ناامنی کشور نبوده و نیستند و دشمنان بدانند این بار نیز در محاسبات خود به جایی نمی‌رسند و بازهم شکست می‌خورند.

امام جمعه سنندج به قتل عام 25 نفر در یک مسجد و 30 کودک در مهدکودکی در یکی از کشورها اشاره کرد و گفت: چرا کسی به دفاع از این انسان‌های بی‌گناه دم نزد و دفاعی از سوی کسی صورت نگرفت؟

وی تأکید کرد: جهان اسلام امروز باید در مقابل دسیسه های دشمن بیدار شود؛ امروز دنیا مدیون جوان مردانی همچون صلاح الدین ایوبی است چرا که آن زمان در مقابل کشورها استعمارگر قد علم کرد و قدس شریف را آزاد کرد، لذا استکبار امروز به چشم کینه به مردم کُرد نگاه می کنند؛ چرا که این مردمان همواره از شرف و وطن دفاع کرده اند؛ کردستان ما داراسلام است، مرکز دین است، و هیچگاه ضد دین عمل نکردیم.

وی با بیان اینکه دو واژه ترور و اغتشاش منفورترین واژه نزد مردم کردستان است؛ افزود: انتقاد سازنده در طول تاریخ وجود داشته است، همان گونه که امام علی (ع) می فرماید: هر که انتقاد سازنده دارد با هدیه، میل، رغبت از او پذیرا هستم؛ لذا انتقاد سازنده با تخریب و سوزاندن اموال عمومی فرق دارد، نباید اجازه دهیم سرمایه‌های ملی از بین برود و این خواسته دین اسلام است.

ماموستا رستمی با بیان اینکه طبق فرمایشات رهبر انقلاب شاید مردم از مشکلات معیشتی ناراحت نباشند، اما از تبعیض، تعصب و باندبازی ناراحت هستند؛ افزود: همانگونه که رئیس جمهور دولت مردمی عنوان کرد اجرای عدالت باید در همه زوایای جامعه وجود داشته باشد و همه مردم به صورت عادلانه از امکانات بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری به اندازه ایران اسلامی امنیت ندارد، گفت: به واسطه همین امنیت است که زمینه توسعه و پیشرفت به صورت قابل توجه در ایران اسلامی فراهم شده است باید قدر این امنیت را بدانیم و در راستای حفظ آن تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: از نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی انتظار داریم در این ماه که ماه وحدت و یکدلی است با نهایت عطوفت و مهربانی با کسانی که خواسته یا ناخواسته در اغتشات ورود و دستگیر شده‌اند رفتار کنند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 568080

آدرس مطلب :
https://www.taghribnews.com/fa/news/568080/جنایات-دشمنان-علیه-قوم-ک-رد-طول-تاریخ-باید-جوانان-کردستان-بازگو-شود

خبرگزاری تقریب (TNA)
  https://www.taghribnews.com