تاریخ انتشار۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱:۲۶
کد مطلب : 577716

آیین یلدا و دورهمی شب‌چله‌ ایرانیان مقیم پاکستان

آیین دورهمی ایرانیان مقیم پاکستان در بلندترین شب سال (شب یلدا) که در همسایه شرقی به «مه فَنگ» معروف است، به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران و خانه‌های فرهنگ کشورمان در شهرهای مختلف پاکستان برگزار شد.
آیین یلدا و دورهمی شب‌چله‌ ایرانیان مقیم پاکستان
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، پاکستانی‌ها در برخی از شهرهای این کشور نیز این شب را به عنوان اولین شب زمستان می‌دانند و با برگزاری جشن سنتی موسوم به «مه فنگ» به استقبال فصل سرما می‌روند.

براساس این گزارش، آیین ویژه شب یلدا علاوه بر سفارت کشورمان در اسلام‌آباد، در شهرهای راولپندی، لاهور، کویته، پیشاور و کراچی به میزبانی سرکنسولگری و خانه‌های فرهنگ ایران برپا شد.

«سید محمد علی حسینی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در این آیین با تبریک فرارسیدن این شب به ایرانیان، برگزاری این آیین‌ها را بهانه‌ای برای دور هم بودن و استفاده از فرصت‌ها برای گسترش دوستی‌ها و مهربانی‌ها عنوان کرد.

وی درخصوص فلسفه شب یلدا گفت که این رویداد آغاز غلبه نور بر ظلمت و روشنایی بر تاریکی و سیاهی است. پس باید در جبهه‌ای قرار بگیریم که هر آنچه از جنس نور باشد را گرامی بداریم و محترم شماریم و حمایت نماییم و از هر چه مظهر ظلمت و تاریکی و کدورت است، دوری کنیم.

حسینی افزود: مهم ترین نکته شب چله دورهمی و ابراز محبت و صمیمیت به خویشان و نزدیکان و همگان و زدودن همه کدورت ها از دل ها است.

در این مراسم روسای نهادهای ایرانی، رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در اسلام‌آباد، دیپلمات‌ها، خانواده‌های آنان و جمعی از ایرانیان مقیم در سفارت ایران گردهم آمدند.

دانش آموزان مرکز آموزشی امام حسین (ع) سرود شب یلدا را اجرا کردند و در پایان این مراسم، شعر خوانی و آیین فرهنگی گرفتن فال حافظ به اجرا گذاشته شد.

برگزاری مسابقه با حضور دانش‌آموزان و سایر شرکت کنندگان از بخش‌های آیین دورهمی شب‌چله‌ای در سالن اجتماعات سفارت ایران در پاکستان بود که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

**سفره یلدایی در قلب فرهنگی پاکستان

در شهر «لاهور» مرکز ایالت پنجاب به عنوان قلب فرهنگی پاکستان نیز گردهمایی ایرانیان مقیم و دوستداران فرهنگ و تمدن ایران زمین به مناسبت شب یلدا در خانه فرهنگ کشورمان برگزار شد.

«محمد رضا ناظری» سرکنسول ایران در لاهور، «جعفر روناس» رئیس خانه فرهنگ کشورمان و ایرانیان مقیم به همراه اعضای خانواده‌های خود دور سفره سنتی یلدا جمع شده و کهن ترین دورهمی خانوادگی ایرانیان را جشن گرفتند.

همچنین آیین شب چله و گرامیداشت رویداد باستانی شب یلدا به میزبانی سرکنسولگری ایران در شهر کراچی و با حضور «حسن نوریان» سرکنسول کشورمان و ایرانیان مقیم کراچی برگزار شد.

مراسم مشابهی نیز روز گذشته با حضور «فرامز رحمان زاد» رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر راولپندی و همچنین شماری از چهره‌های شاخص فرهنگی، دانشگاهی و مذهبی در محل نمایندگی کشورمان برگزار شد.

آیین‌های شب یلدا در مناطق مختلف ایالت گلگیت-بلتستان در شمال پاکستان موسوم به جشن "مه فنگ" برگزار می‌شود و همزمان برخی از شهرهای ایالت بلوچستان و خیبرپختونخواه نیز شاهد برپایی مراسم‌های سنتی استقبال از فصل زمستان است.

جشن شب یلدا یا شب چلّه از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که در آن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیمکرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه و انار را مهیا و دور هم سرو می‌کنند.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdca60nmi49n001.k5k4.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی