تاریخ انتشار۸ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۵
کد مطلب : 588393

بیش از ۳۴۰ هزار نفر در قالب کاروان‌های زیارتی به عتبات اعزام شدند

در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت اعلام شد که در سال گذشته ۳۴۸ هزار نفر با کاروان‌های تحت نظارت این سازمان در قالب سفرهای زمینی و هوایی به عتبات عالیات اعزام شدند.
بیش از ۳۴۰ هزار نفر در قالب کاروان‌های زیارتی به عتبات اعزام شدند
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز - سه‌شنبه- به ریاست حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل و گزارش آخرین اقدامات درخصوص اعزام زائران به حج تمتع و سفرهای زیارتی به اعتاب مقدسه در عراق و سوریه ارائه شد.

در این نشست، حمیدرضا محمدی سرپرست معاونت امور عتبات سازمان حج و زیارت با اعلام خبر اعزام ۳۴۸ هزار نفر با کاروان های تحت نظارت این سازمان به عتبات عالیات در سال ۱۴۰۱ افزود: آمار سفرهای زمینی و هوایی ۶۸ و ۳۲ دهم درصد بوده است.

وی ترکیب زائران اعزامی به عراق در سال ۱۴۰۱ را ۶۲ درصد بانوان و ۳۸ درصد آقایان عنوان کرد و گفت: در دوره عتبات نوروزی از ۲۳ اسفند سال گذشته تا دوم فروردین امسال 17 هزار و ۶۵۲ نفر در قالب ۴۴۰ کاروان به عتبات اعزام شدند و ترکیب سفرهای زمینی و هوایی ۷۷ و ۲۳ درصد بوده است.

سرپرست معاونت امور عتبات با بیان اینکه در سال گذشته استان های تهران، قم و خراسان رضوی بیشترین تعداد زائران اعزامی به عراق را داشته، به هزینه سفرهای شش و هفت شبه زمینی و هوایی اشاره کرد و اجرای تغییراتی را یادآور شد که در جلسات کارشناسی با هدف ارائه خدمات بهتر به زائران مصوب شده بود.

وی با اشاره به اینکه هزینه سفرهای هوایی و زمینی به عتبات نسبت به دوره نوروزی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است، افزود: برای دوره ماه رمضان تاکنون هشت هزار و ۶۰۰ نفر ثبت نام کردند و مدت زمان سفر از ۶ تا ۱۴ شب برنامه ریزی شده و ثبت نام ادامه دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز خواستار تهیه آمار فعالیت استان های مختلف در اعزام زائر به عتبات و انعکاس آن به مسوولان مربوطه با هدف برنامه ریزی بهتر و تلاش بیشتر و تشویق استان های فعال در سال جدید شد.

اعزام بیش از ۳۴۰ هزار نفر در قالب کاروان‌های زیارتی به عتبات 

با گزارش سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت درباره اهم مصوبات جلسه شورای عالی حج در آخرین روزهای سال گذشته و اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج در خصوص روند ثبت نام از زائران و نحوه تکمیل ظرفیت باقیمانده در برخی استان ها ادامه یافت و سرپرست حجاج ایرانی هم تشکیل این جلسه با حضور رئیس جمهوری و تصمیمات اتخاذ شده در آن را سازنده توصیف کرد.

حجت الاسلام سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری درباره روند انتخاب خادمان فرهنگی و برنامه ریزی‌های فرهنگی انجام شده برای حج پیش رو و سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت درباره روند انجام معاینات پزشکی زائران در استان های مختلف گزارش دادند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هم اعلام کرد که در خصوص واکسیناسیون حجاج با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هماهنگی لازم صورت گرفته و داروی مورد نیاز حج آینده هم تامین شده است.

درپایان این جلسه، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با ارائه آماری از تفکیک گروه‌های سنی در حج ۱۴۰۲ اعلام کرد که بیش از ۴۸ هزار نفر از زائران، بالای ۵۵ سال سن دارند که حساسیت بیشتر را در حوزه ارائه خدمات پزشکی و درمانی می طلبد.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcdnj0ksyt0js6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی