تاریخ انتشار۱۱ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۲۹
کد مطلب : 588645
امام جمعه بیجار:

تبیین شخصیت حضرت خدیجه (س) تبیین ابعاد مختلف اسلام است

حجت‌الاسلام والمسلمین علی خورشیدی با بیان اینکه تبیین شخصیت حضرت خدیجه (س) تبیین ابعاد مختلف اسلام است؛ عنوان کرد: دشمن درصدد است که حجاب را به موضوعی برای دوقطبی سازی و شکاف اجتماعی و عاملی برای جدایی ملت از حاکمیت تبدیل نماید.
تبیین شخصیت حضرت خدیجه (س) تبیین ابعاد مختلف اسلام است
به گزارش خبرنگار حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، حجت‌الاسلام والمسلمین علی خورشیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان بیجار که با حضور مردم متدین در حسینیه این شهرستان برگزار شد، ضمن دعوت نمازگزاران به تقوا و آرزوی صحت و سلامتی برای مقام معظم رهبری به موضوع اهمیت بنیاد خانواد اشاره کرد و اظهار داشت: نهاد خانواده محبوبترین بنیادهای بشری و به عنوان تجلیگاه مهر و محبت و محیطی برای پرورش انسان های سالم و سعادتمند است.
 
تهدید خطر تقدس زدایی از کانون خانواده توسط دشمن جدی است
 
حجت‌الاسلام خورشیدی با بیان اینکه جامعه انسانی مرهون خانواده‌های پاک است و انسان های بزرگ در دامان خانواده رشد می کنند؛ تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم می فرماید: «و از نشانه های [قدرت و ربوبیت] او این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و در میان شما دوستی و مهربانی قرار داد؛ یقیناً در این [کار شگفت انگیز] نشانه هایی است برای مردمی که می اندیشند»، پیام آیه این است آفرینش هدفدار است زن و مرد از یک جنس هستند همسر مایه آرامش است همانگونه یاد خدا مایه آرامش است محبتی که خداوند بین زن و مرد قرار می دهد یک هدیه است که با مال و مقام و زیبایی به دست نمی‌آید و رابطه هم بر اساس مودت و رحمت است که عامل بقا و دوام آرامش در زندگی مشترک است .
 
امام جمعه بیجار عنوان کرد: تحکیم خانواده جامعه را به سمت آرمانهای مطلوب سوق می دهد، نهاد خانواده از منظر اسلام دارای جایگاه و قداست ویژه‌ای می باشد که قابل مقایسه با هیچ نهادی نیست، قداست خانواده سد محکمی در برابر سوء استفاده ها است.
 
وی متذکر شد:  تقدس زدایی از کانون خانواده خطری است که در جهان امروز نسل بشر را تهدید می‌کند؛ سران استکبار قداست خانواده را مانعی اساسی در برابر مطامع و   خواسته های نامشروع خود می‌بینند با همه توان در جهت تقدس زدایی از خانواده تلاش می‌کنند.
 
حجت‌الاسلام خورشیدی یادآورشد: از نگاه قرآن و احادیث اسلامی تشکیل خانواده دارای حکمت های اخلاقی، اجتماعی، دینی است ؛ حکمت آرامش روانی که درس های خداشناسی می دهد، درس امکان بقای نسل، درس آرامش زندگی و خداوند به گونه‌ای زن و مرد را آفریده است که مکمل یکدیگرند؛ دومین حکمت تشکیل خانواده سازندگی اخلاقی است سومین حکمت تشکیل خانواده سازندگی اجتماعی است در نهایت حکمت غایی تشکیل خانواده گسترش آرمان توحیدی است.
 
تبیین شخصیت حضرت خدیجه (س) تبیین ابعاد مختلف اسلام است
 
 امام جمعه بیجار در بخش دیگر از خطبه های خود به جایگاه حضرت خدیجه سلام الله علیها اشاره کرد و ابراز داشت: حضرت خدیجه سلام الله علیها در زمان جاهلیت سه لقب داشت،" طاهره - ام الایتام و سیده قریش"  در عام الحزن  دو مصیبت را در کمترین زمان با فاصله سه روز پیامبر مکرم اسلام دو  یارو پشتیبان خود حضرت ابوطالب علیه السلام و حضرت خدیجه سلام الله علیها را از دست داد؛ هرچه شخصیت حضرت خدیجه سلام الله علیها معرفی و تبیین شود در واقع ابعاد مختلف دین اسلام را تبیین شده است.
 
وی در ادامه افزود: ملاک های حقیقی که حضرت خدیجه را ام المومنین کرد و شخصیت حضرت خدیجه را ممتاز نمود و معیارهایی بود که قرآن معرفی می کند؛ اول  تقوا و دوم پاکی و درستی ایشان در عصر جاهلیت بود که موجب شد به مقام معنوی برسد تا جایی که سیدة البطحاء لقب اجتماعی گرفت.
 
حجت‌الاسلام خورشیدی علم و آگاهی را از دیگر ویژگی ممتاز حضرت خدیجه (س) برشمرد و یادآورشد: انفاق در راه خدا آن هم بهترین نوع انفاق تاجایی که در عصر جاهلیت لقب ام الایتام گرفت از ویژگی بارز بزرگ بانوی اسلام حضرت خدیجه (س) بود،  لذا توصیه اینکه بانوان جامعه ایمانی حضرت خدیجه را الگو قرار دهند.
 
امام جمعه بیجار ضمن تبریک پیشایش میلاد با سعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام اظهار کرد: ائمه اطهار صاحب عقلانیت کامل هستند در زیارت جامعه می خوانیم ذَوِی النُّهَی وَ أُولِی الْحِجَی صاحبان خرد و فرزانه هستند.
 
دوازدهم فروردین روز بزرگ اما مظلوم و قدر ناشناخته در میان مناسبت های انقلاب اسلامی است
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد:  دوازدهم فروردین سال 1358 یکی از ایام الله و اعیاد است، زیرا هر روزی که یکی از فرمان های خدا در آن درخشیده می‌شود جزء ایام‌الله شمرده می‌شود و ایام الله مصادیق فراوانی دارد، هر روزی مردم را بیدار کند و آموزنده باشد ایام الله و هم عید است.
 
حجت‌الاسلام خورشیدی به دستاوردهای ایام الله 12 فروردین 58 اشاره کرد و بیان نمود: ایجاد نظام ولایی،  مردم سالاری دینی، قطع نفوذ خارجی، تامین استقلال ملی، احیای عزت ملی، رشد علمی دستیابی به دانش های راهبردی، برخورداری از قدرت بازدارندگی دفاعی و قدرت ضربه متقابل رتبه اول دنیا در تولید پهپاد های فوق پیشرفته، چهارمین قدرت سایبری جهان و خیلی بیشتر از این ها به برکت ایام الله روزی همچون دوازدهم فروردین 1358 است.
 
امام جمعه بیجار متذکر شد: دوازدهم فروردین روز بزرگ اما مظلوم و قدر ناشناخته در میان مناسبت های انقلاب اسلامی است، امام امت می فرماید: روز نخستین حکومت از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ، روزی که کنگره های قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتی فروریخت، روز استقرار حکومت مستضعفین است؛ و همچنین مقام معظم رهبری می فرماید: روز جمهوری اسلامی یک مقطع تاریخی بی نظیری در تاریخ کشور ماست دوازدهم فروردین تحقق شعار کلمه توحید است  دو وجه دارد وجه سلبی که نفی بتهاست و وجه ایجابی برقراری نظام توحیدی است.
 
مهار تورم با حرکت انقلابی و مدیریت چند وجهی جهادی قابل حل است
 
وی در ادامه گفت:  مقام معظم رهبری شعار سال ۱۴۰۲ را مهار تورم و رشد تولید نامگذاری کردند، یعنی اینکه اقتصاد و رفع دغدغه معیشتی مردم اولویت اول کشور است، این  درد مزمن فقط با حرکت انقلابی و مدیریت چند وجهی جهادی قابل حل است، اگر تولید داخلی رونق پیدا کند مشکل تورم حل می شود.
 
حجت‌الاسلام خورشیدی تاکید کرد: برای رشد تولید چند راهکار وجود دارد؛ اول تولید ملی یا مشارکت مردم در عرصه اقتصاد؛  دولت وظیفه دارد حمایت و نظارت و شرایط لازم را برای ورود مردم به عرصه اقتصادی فراهم نماید؛ دوم دانش مولفه اصلی قدرت در همه عرصه‌ها از جمله اقتصاد است، تولید چه در عرصه صنعت در عرصه کشاورزی اهمیت درجه اول دارد زیرا کشوری که خودکفا نباشد تولید نداشته باشد وابسته می گردد؛ سوم شرط دیگر پیشرفت اقتصاد مبارزه با مفسدین دولت باید زمینه‌های فسادزا را بخشکاند و چهارمین راهکار رشد تولید حرکت انقلابی و جهادی در مسیر ثبات اقتصادی است هر کجا روحیه و بینش انقلابی و جهادی در کار بود و مسئولان با روحیه انقلابی و وظیفه عمل کردن رشد بوده و برای حل مشکل اقتصادی هم باید حرکت و روحیه جهادی انجام گیرد.
 
دشمن درصدد است حجاب را به موضوعی برای دوقطبی سازی و شکاف اجتماعی تبدیل کند
 
امام جمعه بیجار به اوضاع بد اخلاقی ها و هنجار شکنی ها اشاره کرد و متذکر شد: وقتی کرونا پدید آمد همه پایه کار آمدند، قانون گذاری شد و همه ملزم به رعایت شدن دستورالعمل ها شدند؛ در حال حاضر با کرونای بد اخلاقی، بی حجابی، بی عفتی و کرونای روزه خواری مواجه هستیم؛ همانطوری که در کرونای بهداشتی همه بسیج شدند همه ادارات پایه کار آمدند، دولت، مجلس پایه کار بود در مقابل پدیده بدحجابی و بی‌حجابی همه باید تمام قد پای کار باشند؛ من از همه آحاد ادارات، خانواده‌ها تقاضامندم برای مقابله با انحراف تلاش و احساس وظیفه کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: ادارات شورای امر به معروف و نهی از منکر تشکیل دهند؛ زیرا ۳۴ اداره متولی در امور فرهنگی دخیل هستند؛ کوتاهی ادوار گذشته، کم کاری مجموعه‌های فرهنگی را مشاهده می کنیم؛ از شهرداری بابت فضاسازی بهاری تشکر می کنم؛ چراگاهی برای تبلیغات بنر های متعددی نصب می شود؟ ولی برای بهار معنویت و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب هیچ فعالیتی صورت نگرفته است.
 
حجت‌الاسلام خورشیدی در پایان توضیح داد:  یقین بدانید یکی از نقشه های دشمنان در جنگ شناختی مسئله حجاب بوده است؛  افراد معلوم الحال و ضعیف العقیده در خارج از کشور با شعار عوام‌فریبانه زن زندگی آزادی دنبال اهداف شوم خود، بودن حجاب را به موضوعی برای دوقطبی سازی و شکاف اجتماعی و عاملی برای جدایی ملت از حاکمیت تبدیل نمایند، مقام معظم رهبری فرمودند آنهایی که بد حجابند ضد اسلام و ضدانقلاب نیستند، شهید حاج قاسم سلیمانی فرمود: آن دختر بد حجاب دختر من و شما است؛  دشمن در همه طرح‌های خود شکست خورده است، این بار هم با این نقشه نمی تواند در اراده بانوان و دختران ایرانی در اعتلای شخصیت معنوی و حفظ هویت زن مسلمان خللی پدید آورد.
 
انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcdoj0kkyt0j96.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما