تاریخ انتشار۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب : 592879

واکاوی نقش پرس تی وی در معادله توسعه و ترویج گفتمانِ انقلاب اسلامی

پوشش گسترده راهپیمایی روز جهانی قدس توسط شبکه پرس تی وی و برگزاری برنامه های مختلف تحلیل در مورد ریشه ها و پیامدهای ایجاد و تعریف روز جهانی قدس، از جمله دستورکارهایی بوده است که در قالب آن، شبکه پرس تی وی به خوبی توانسته رسالت خود در توسعه و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی را ایفا کند.
واکاوی نقش پرس تی وی در معادله توسعه و ترویج گفتمانِ انقلاب اسلامی
به گزارش حوزه سایر رسانه های خبرگزاری تقریب، بر کسی پوشیده نیست که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان، گفتمان تازه ای در عرصه نظام حکمرانی کشورمان بروز و ظهور پیدا کرد که تا حد زیادی ریشه در باورها و هویتِ اسلامی-ایرانی داشته است. در این راستا چه در در عرصه داخلی و چه خارجی، ایران رویه ها و رویکردهای تازه ای را از خود نشان داد که این مساله سبب شد تا طیفی از دوستان، رقبا و البته دشمنان در برابر آن صف آرایی کنند.

در این رابطه به طور خاص اخیرا و در آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان، شاهد برگزاری راهپیمایی پرشور روز جهانی قدس در ایران و البته کشورهای مختلف دنیا بودیم که در قالب آن، مردم در اقصی نقاط جهان(نه فقط افراد مسلمان) در حمایت از ملت فلسطین و محکوم سازی اشغالگری صهیونیست ها در اراضی فلسطینی، دست به تظاهرات می زنند.
سنتی که به طور خاص با ابتکار امام خمینی(ره) بنیان گذاشته شد و تا به امروز، به یک چالش و بحران جدی برای صهیونیست ها و متحدان بین المللی آن ها تبدیل شده است.

از این رو روز جهانی قدس یکی از عینی ترین جلوه های ابتکار گفتمان انقلاب اسلامی به شمار می رود. البته که ابتکارات انقلاب اسلامی در حوزه های متعدد داخلی و بین المللی، قابل مشاهده است با این حال، نکته مهم در این میان این است که صِرف ارائه ابتکارات، بدون پرداخت درست رسانه ای و فرهنگی به آن ها، نمی تواند حد نهایت ظرفیت ها را به نفع ایران اسلامی و به طور کلی جهان اسلام آزاد کند و در این چهارچوب، رسانه های برون مرزی کشورمان به ویژه شبکه پرس تی وی که جامعه هدفِ گسترده انگلیسی زبان را در اقصی نقاط جهان، مد نظر دارند، از کنشگری قابل تامل و مهمی برخوردار هستند.

به بیان ساده تر، رسانه ای همچون پرس تی وی با توجه به جامعه هدفِ گستره آن در سطح جهان، می تواند به واکاوی ابعاد مختلف پیام انقلاب اسلامی برای جهانیان و به طور خاص تبیین آن برای ملت های در حال توسعه که علقه های فکری و فرهنگی فراوانی با ایران دارند اما حلقه های واسط چندانی را جهت تعمیق این پیوندها نمی یابند فراهم می سازد.

در این راستا، پوشش گسترده راهپیمایی روز جهانی قدس توسط شبکه پرس تی وی و برگزاری برنامه های مختلف تحلیل در مورد ریشه ها و پیامدهای ایجاد و تعریف روز جهانی قدس، از جمله دستورکارهایی بوده است که در قالب آن، شبکه پرس تی وی به خوبی توانسته رسالت خود در توسعه و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی را ایفا کند.

البته که همانطور که پیشتر نیز گفته شد، گفتمان انقلاب اسلامی چه از حیث محتوایی و چه در قالب ابتکارات عینی جلوه های به مراتب متنوع تر و گسترده تری دارد که تمامی آن ها بسترهای مناسبی را برای کنشگری‌های فعال شبکه پرس تی وی فراهم می سازند. در این چهارچوب، توجه به این نکته کاملا ضروری و مهم است که تبیین یک گفتمان مهم که البته از ماهیت بین المللی و فرامرزی نیز همچون گفتمان انقلاب اسلامی برخوردار است، جز با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای کشورمان و شبکه ای نظیر پرس تی وی، امکان تحقق ندارد.

دلیل اصلی این مساله نیز این است که بدون تردید در برابر هر ابتکاری که انقلاب اسلامی ارائه می کند، جریان‌های مخالف با کشورمان ده ها شبکه و جنگ روانی را مطرح می سازند که در قالب آن ها عملا سعی می‌شود تا جبهه ای گسترده علیه ایران ایجاد و تعریف گردد تا حقیقتِ آنچه گفتمان انقلاب اسلامی مطرح می‌سازد آشکار نشود. معادله ای که صرفا با کار و فعالیت دقیق و گسترده رسانه ای باید با آن مقابله کرد و نباید اجازه داد که محتوای انقلاب اسلامی و پیام ها و نکات نابِ آن، صرفا در حد موضوعاتی تئوریک باقی بماند و ظرفیت های رسانه ای جهت تبیین و معرفی دقیق آن ها، منفعل و ناکارآمد باشد.

این مساله به ویژه در شرایط کنونی دنیا که در قالب آن شاهد جنگِ روایت ها و گفتمان ها هستیم، از ابعاد جدی و مهمتری نیز برخوردار می شود. در این رابطه کافی است به این مساله توجه داشته باشیم که پس از سال ها تلاش رژیم صهیونیستی و لابی های متحد با آن جهت تضعیف روز جهانی قدس و برگزاری راهپیمایی‌های گسترده در اقصی نقاط جهان به نشانه حمایت از ملت فلسطین در روز مذکور، صهیونیست ها اقدام به ایجاد روزی در حمایت از رژیم صهیونیستی و یهودیان کردند و میزان قابل توجهی از مانورهای تبلیغاتی و رسانه ای را هم معطوف به آن کردند.

با این همه، این جریان نه تنها پا نگرفته است بلکه روز جهانی قدس عملا به معدود رویدادهایی در جهان تبدیل شده که در قالب آن، مسلمان و یهودیان و مسیحیان معتقد و واقعی، گردهم می آیند و در قالب آن اشغالگری و تجاوز رژیم آپارتایدی و نژاد پرست اسرائیل علیه ملت فلسطین و به طور کلی بشریت را محکوم می کنند. موضوعی که حقیقتا به پوشش دقیق رسانه های موثر کشورمان به ویژه در حوزه برون مرزی نظیر شبکه پرس تی وی نیاز دارد و نباید ظرفیت های گسترده در این رابطه، منفعل و در سکوت نگه داشته شوند.


انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdchqinmw23nw6d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی