تاریخ انتشار۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۱۵
کد مطلب : 593271

آیا آمریکا تغییر رژیم در اراضی اشغالی را تشویق می کند؟

بر اساس اسناد پنتاگون که به تازگی افشا شده است، این مساله مورد اشاره قرار گرفته که نهادهای اطلاعاتی آمریکا با جاسوسی از برخی ارتباطات نهادهای اطلاعاتی در اراضی اشغالی به این جمع بندی رسیده اند که امکان دسیسه چینی نهادهای اطلاعاتی صهیونیستی جهت سرنگونی رژیم نتانیاهو کاملا وجود دارد. جالب است که مقام های قضایی آمریکایی نیز بر جاسوسی واشینگتن از رژیم اشغالگر قدس مهر تایید زده اند.
آیا آمریکا تغییر رژیم در اراضی اشغالی را تشویق می کند؟
به گزارش حوزه سایر رسانه های خبرگزاری تقریب، در روزها و ماه های اخیر شاهد آشکار شدن شکاف های جدی در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی بوده ایم. جالب است که پیشتر اخباری دال بر صدور مجوز "دیوید بارنیا" رئیس موساد برای کارکنان این تشکیلاتِ جاسوسی جهت شرکت در اعتراضات ضد نتانیاهو در اراضی اشغالی منتشر شده بود. البته که وی تاکید کرده بود که این افراد نباید هویت خود را نزد دیگر معترضان افشا کنند.

با این حال، اسناد افشا شده پنتاگون تاکید دارند که نهادهای اطلاعاتی در آمریکا و البته اراضی اشغالی، قویا ناآرامی و اعتراض در اراضی اشغالی را تشویق و ترغیب می کنند. این مساله سبب شده تا شمار قابل توجهی از نظامیان صهیونیست از انجام خدمت توسط خود خودداری کنند و حتی دیپلمات های صهیونیست نیز دست به اعتصاب بزنند و فعالیت سفارتخانه های رژیم صهیونیستی در اقصی نقاط جهان را با اختلال رو به رو سازند.

البته که باید توجه داشت صرفا نهادهای اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی، شورش و ناامنی در این رژیم را تشویق نمی کنند بلکه نهادهای امنیتی داخلی آن نیز چنین دستورکاری را دنبال می کنند. به عنوان مثال، شین بت، آژانس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی که به طور مستقیم به نخست وزیر این رژیم پاسخگو است، بر اساس برخی گزارش ها با درخواست های فراوانی از سوی اعضا و کارکنان خود رو به رو بوده تا به آن ها اجازه داده شود که آن ها نیز در اعتراضات جاری در اراضی اشغالی علیه رژیم نتانیاهو شرکت کنند.

در این راستا، "آوی دیشتر"، رئیس سابق شین بت به شدت از نتانیاهو انتقاد کرده و آن را متهم اصلی در آسیب زدن به آنچه انسجام اجتماعی در اراضی اشغالی عنوان کرده، توصیف کرده است. "موشه یعلون" فرمانده سابق ارتش رژیم صهیونیستی نیز در جریان راهپیمایی ها و اعتراضات علیه رژیم اشغالگر قدس، به صراحت خواستار سرنگونی دولت نتانیاهو شده است.

اندکی قبل نیز شاهد بودیم که نتانیاهو اقدام به اخراج "یوآف گالانت" وزیر جنگ کابینه خود کرد. کسی که به شدت با سیاست ها و اقدامات نتانیاهو مخالفت کرده است. حتی اندیشکده های صهیونیستی نظیر انیسیتو مطالعات امنیت ملی اسرائیل نیز قویا علیه رژیم نتانیاهو فعالیت دارند.

رئیس سابق دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی "تامیر هیمن"، رئیس اندیشکده مذکور است و اعلام کرده که دیگر به هیچ عنوان به نتانیاهو اعتماد ندارد. مسائلی که همه و همه حاکی از این هستند که رویاهای صهیونیست ها از درون در حال فروپاشی است. روندی که البته دولت آمریکا نیز به صورت چراغ خاموش با آن همراهی می کند.

از این رو برنامه فلسطین محرمانه زدایی شکبه پرس تی وی در گفتگو با دیوید میلر، استاد سابق دانشگاه بریستول بریتانیا و فعال سیاسی و اجتماعی حامی حقوق ملت فلسطین و همچنین "آسا وینستینلی" نویسنده و تحلیلگر در حوزه مسائل رژیم اشغالگر قدس، به واکاوی ابعاد مختلف طرح های پنهان جهت تغییر رژیم در اراضی اشغالی و همراهی ضمنی آمریکا با این طرح ها پرداخته است.

در ابتدا دیوید میلر به طور خاص به این نکته اشاره کرد که افشای اخیر اسناد پنتاگون، 2 نکته مهم و محوری را در مورد روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی آشکار کرد. اول اینکه آمریکا و نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی این کشور به نحوی فعال به جاسوسی از رژیم اشغالگر قدس و نهادهای اطلاعاتی آن می پردازند و دیگر اینکه اساسا دولت آمریکا در برابر تلاش ها و اقدامات مختلفی که در درون نهادهای اطلاعاتی نظامی رژیم اشغالگر قدس جهت اقدام علیه نتانیاهو انجام می شود، سکوت پیشه کرده و حتی به نوعی با این اقدامات همراهی می کند. موضوعی که در دلِ خود نشان می دهد تا چه اندازه روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی برخلاف آنچه نمایش داده می شود، ماهیت نه چندان دوستانه ای را دارد.

آسا وینستینلی نیز در پاسخ به این سوال که آیا واقعا دولت آمریکا در پسِ طرح های مختلف جهت سقوط دولت نتانیاهو است یا خیر؟ گفت: باید توجه داشته باشیم که رژیم صهیونیستی اکنون از نظر سیاسی تا حد زیادی چند دسته و متفرق شده است. در این میان یک نکته کاملا روشن است و آن این مساله است که اساسا دولت آمریکا با طیف نتانیاهو و متحدان سیاسی آن، ارتباط و پیوستگی چندانی ندارد اما پیوندهای مستحکمی را با جریان اپوزیسیون رژیم صهیونیستی دارد. از این منظر اینکه بگوییم دولت آمریکا به نحوی فعال به دنبال تغییر دولت در اراضی اشغالی است، گزاره ای کاملا محتمل است.

دیوید میلر نیز به طور خاص به گسست های قابل توجه ایجاد شده در درون دستگاه های امنیتی رژیم صهیونیستی نظیر موساد و شین بت اشاره کرد و تاکید نمود که اکنون شاهد فعالیت های طیف های قابل توجهی از افراد در درون نهادهای امنیتی صهیونیست ها هستیم که خواسته اصلی و مشترک تمامی آن ها یک چیز است و آن خروج نتانیاهو و راست گرایان افراطی متحد وی از صحنه قدرت سیاسی رژیم اشغالگر قدس است. مساله ای که البته همانطور که پیشتر نیز گفته شد با سکوت سنگین دولت آمریکا و به نوعی همراهی آن با این جریان مواجه شده است.

آسا وینستینلی نیز معتقد است که اکنون نزاع اصلی در بحبوحه اعتراضات جاری در اراضی اشغالی معطوف به تلاش های دولت نتانیاهو جهت تسلط بر دادگاه عالی رژیم اشغالگر قدس است. این در حالی است که طیف لیبرال های صهیونیست مدت هاست که این نهاد را نهادی جهت حفظ توازن سیاسی در رژیم صهیونیستی ارزیابی می کنند و معتقد هستند که اقدامات نتانیاهو نوعی عدم توازن را در اراضی اشغالی به ویژه از حیث قدرت سیاسی ایجاد خواهد کرد.

در عین حال، فراموش نکنیم که همین دادگاه عالی اسرائیل خود نهادی است که بارها و بارها با اقدامات غیرقانونی و نامشروع صهیونیست ها علیه ملت فلسطین مشروعیت بخشیده و مثلا حکم به تخریب خانه و کاشانه فلسطینی ها و احکام نامشروعی از این دست داده است.

دیوید میلر نیز به طور خاص به این نکته اشاره کرد که نکته قابل تامل در شرایط کنونی در اراضی اشغالی این است که برخی اندیشکده های شناخته شده رژیم صهیونیستی نظیر انیسیتو مطالعات امنیت ملی اسرائیل قویا به انتقاد از رژیم نتانیاهو می‌پردازند. این اندیشکده ها تحت مدیریت چهره های شناخته شده نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی نظیر "تامیر هیمن" یا "موشه یعلون" هستند.

مساله ای که نشان می دهد تا چه اندازه اختلافات و تنش ها و درگیری های در اراضی اشغالی از عمق برخوردار است و اساس دولت آمریکا نیز این طیف‌ها را اهرم های مناسبی جهت مهار نتانیاهو می بیند. جالب است که پسر نتانیاهو نیز تاکنون بارها و بارها اعلام کرده که دولت آمریکا در پسِ اعتراضات جاری در اراضی اشغالی علیه دولتِ پدرش است. جالبتر است که حتی برخی گمانه زنی ها از سوی محافل حامی نتانیاهو مطرح می شود و در قالب آن ها تاکید می گردد که آمریکا می خواهد نوعی انقلاب رنگی را در اراضی اشغالی مدیریت کند.

آسا وینستینلی نیز به طور خاص به این مساله اشاره کرد که حمایت های پیدا و پنهان دولت آمریکا از اعتراضات جاری در اراضی اشغالی پیام روشنی به این رژیم است که اساسا دولت آمریکا تداوم حضور افراط گرایانِ صهیونیست در قدرت را مانعی جدی بر سر راهِ پیشبرد منافع خود در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا می بیند و نمی خواهد که در بحبوحه چالش های گسترده ای که با آن ها رو به رو است، رژیم صهیونیستی نیز به فهرست دغدغه های بلندبالای واشینگتن در منطقه اضافه شود.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcefx8nzjh8owi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی