تاریخ انتشار۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۴
کد مطلب : 594010

 «خانه‌ام خرمشهر» به بهانه حماسه‌ای خاطره‌ساز و یادی از تلخی متروپل 

«شنوندگان عزيز توجه فرماييد؛ خرمشهر، شهر خون، آزاد شد».  این شاید خاطره‌سازترین و شیرین‌ترین خبر رادیویی است که با گذشت چهل و یک سال از خلق آن، هنوز هم شنیدنش شادی وصف‌ناپذیری در دل هر ایرانی ایجاد می کند. شیرینی این خبر برای ایرانیانی که خرداد 1361 همه خرمشهر شده بودند حالا بهانه‌ای است برای برگزاری پویشی با عنوان «خانه‌ام خرمشهر» که از سوی حوزه هنری از 31 اردیبهشت ماه تا 3 خردادماه در تهران و خرمشهر برگزار می شود. پویشی همراه با رویدادهای هنری و آموزشی که صبح امروز در نشست خبری آن که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، جزئیات آن تشریح شد. 
 «خانه‌ام خرمشهر» به بهانه حماسه‌ای خاطره‌ساز و یادی از تلخی متروپل 
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب،علی فروزان‌فر، معاون هنری حوزه هنری در نشست خبری«خانه‌ام خرمشهر» که امروز 30 اردیبهشت ماه به مناسبت چهل و یکمین سالروز آزادسازی خرمشهر  در سالن استاد طاهره صفارزاده برگزار شد، حال و هوای ایران سال 1361 و شادمانی مردمی که بدون آمادگی و اطلاع قبلی خیابان‌ها را آذین بسته بودند و آزادی خرمشهر را جشن می‌گرفتند، تشریح کرد و در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد که موضوع آزادسازی خرمشهر را به عنوان یک پدیده زنده و مهم ماندگار کرد.

وی گفت: از آنجاکه خرمشهر مهمترین شهر درگیر جنگ تحمیلی بوده و آزادسازی آن بزرگترین پیروزی عرصه نظامی در جنگ محسوب می شود، بزرگداشت آن هم بسیار مهم است و برای ما صرفا یک رویداد تاریخی نیست. بر همین اساس هم اهمیت دارد که از جنبه‌های مختلف به آن پرداخته شود.

همزمانی با حادثه متروپل

معاون هنری حوزه هنری با بیان اینکه وظیفه هنرمندان است که در بخش‌های هنری به این ظفر و پیروزی جلوه دهند اعلام کرد: در سال 1402 بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر اهمیت مضاعفی پیدا کرده چراکه همزمان با این اتفاق مهم، حادثه متروپل نیز رخ داد؛ اتفاقی که سال گذشته در این ایام کام مردم ایران را تلخ کرد و جا دارد یاد درگذشتگان آن را زنده نگه داریم.  

وی با تاکید بر اینکه پویش «خانه‌ام خرمشهر» یادی از شهدای آزادسازی خرمشهر و حادثه متروپل خواهد بود به تشریح بخشی از برنامه‌های این رویداد هنری در استان تهران پرداخت.

نمایشگاه آثار گنجینه 

فروزان‌فر با بیان اینکه  این پویش در دو شهر تهران و خرمشهر برگزار خواهد شد اعلام کرد: نمایشگاه هنرهای تجسمی که شامل مجموعه آثار گنجینه حوزه هنری و تولیدات هنرمندان از دهه 60 با موضوع آزادسازی خرمشهر است  فردا 31 اردیبهشت ماه در نمایشگاه خانه ملت مجلس شورای اسلامی افتتاح می‌شود و تا 3 خردادماه ادامه خواهد داشت. 
وی افزود: نمایشگاه «آن پنج نفر» که روایت تصویری از اتفاقات انقلاب اسلامی پیرامون فتح خرمشهر است نیز دوشنبه 1 خردادماه ساعت 17 در گالری خانه عکاسان افتتاح خواهد شد. 


سید مهدی ابطحی دبیر پویش «خانه‌ام خرمشهر» نیز در بخش دیگر این نشست به تشریح برنامه‌های فرهنگی هنری در خرمشهر و آبادان اشاره کرد.
 
وی یاد و خاطر ناصر پلنگی نقاش آثار ماندگار در حوزه دفاع مقدس و هنرمند حوزه هنری را با بازگویی خاطره‌ای از وی زنده کرد که پیش از آزادسازی خرمشهر گفته بود که در صورت موفقیت عملیات بیت‌المقدس تصاویر مردم حماسه‌ساز خرمشهر را روی دیوار مسجد جامع خرمشهر نقاشی می‌کند که در نهایت با آزادسازی این شهر 5 اثر ناصر پلنگی روی دیوار مسجد جامع نقش بست و ماندگار شد. 

ابطحی اولین برنامه پویش «خانه‌ام خرمشهر» را ترمیم نقاشی‌های ناصر پلنگی در مسجد جامع خرمشهر معرفی کرد که از سوم خردادماه توسط یکی از اساتید حوزه هنری آغاز میشود و طی 20 روز ادامه پیدا می‌کند.

رونمایی سردیس شهدای خرمشهر

وی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزش نقاشی دیواری برای هنرجویان آبادان و خرمشهر توسط استاد گنجی، از رونمایی سه سردیس شهدای شاخص خرمشهر خبر داد و گفت: سردیس شهیدان سید محمد علی جهان آرا (فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر)، بهنام محمدی (نوجوان۱۳ ساله خرمشهری که بر اثر برخورد ترکش خمپاره در اولین سال جنگ تحمیلی در خرمشهر، شهید شد) و محسن وزوایی (از فاتحان خرمشهر) دوم خرداد ماه در موزه دفاع مقدس خرمشهر رونمایی خواهند شد. 

تجلیل از شیرمردی که خرمشهر را قتلگاه عراقی‌ها کرد

دبیر پویش «خانه‌ام خرمشهر» همچنین به مراسم تجلیل شیر مرد جبهه مقاومت سیدصالح موسوی اشاره کرد که قرار است در این ایام برگزار شود. سیدصالح موسوی در جریان حمله عراق، خرمشهر را قتلگاه سربازان عراقی‌ها کرده بود و با تنی نیمه‌برهنه در حالیکه یک آرپی‌جی  در دست داشت در مقابل دشمن ایستاد؛ مقاومتی که ترسی در دل سربازان عراقی انداخت که حتی جرأت در آوردن لباس برای خوابیدن را هم از دشمن گرفت.


در ادامه این نشست به فعالیت‌های سید صالح موسوی  در حوزه تاریخ شفاهی  و خدماتی که در زمینه پژوهش ادبیات پایداری به نویسندگان و محققان داشته اشاره شد. 

جایزه هنری شهید بهروز مرادی

ابطحی در ادامه این نشست اعلام کرد که در روز 3 خردادماه مراسم نصب و رونمایی تابلو عکس صحنه‌پردازی‌شده خرمشهر اثر احسان باقری است که با حضور 10 تن از عکاسان دفاع مقدس و کسانی که در مقاومت خرمشهر نقش داشتند، برگزار خواهد شد. همچنین در حاشیه این مراسم و برای اولین بار جایزه هنری شهید بهروز مرادی (از شهدای هنرمند شهر خرمشهر) به یکی از  عکاسان دفاع مقدس تقدیم می‌شود و دبیرخانه آن از امسال فعال خواهد شد.

روایتگری از شهید نوجوان برای کودکان و نوجوانان
وی در خصوص برنامه‌های حوزه کودک و نوجوان به «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» اشاره کرد که با عنوان «سلام خرمشهر» روزهای 3 و 4 خردادماه در 6 نوبت برگزار می‌شود و میزبان 2500 دانش آموز آبادان و خرمشهر خواهد شد تا در قالب روایت و قصه‌گویی حول شهید نوجوان بهنام محمدی به اجرای برنامه بپردازد.

روایتی بی‌واسطه برای خلق داستانک و سفرنامه 
ابطحی همچنین کارگاه آموزشی «جایگاه روایت در خلق آثار ادبی» را از دیگر برنامه‌های پویش «خانه‌ام خرمشهر» برشمرد که به مدت سه روز در خرمشهر و آبادان برای 20 تن از دانشجویان معاونت آموزش حوزه هنری برگزار می‌شود. در این کارگاه قرار است دانشجویانی که در حوزه ادبیات آموزش دیده‌اند به سراغ مردم خرمشهر روند و از نزدیک و بی‌واسطه خاطرات بومیان این خطه از کشور را بشنوند.

بر اساس سخنان ابطحی دو کارگاه آموزشی با حضور هنرآموزان خرمشهری برای دانشجویان آموزش‌دیده برپا خواهد شد که دستاورد و محصول مکتوب آن مجموعه داستانک‌ها و سفرنامه خواهد بود.

وی در ادامه از اکران فیلم سینمایی «دسته دختران» برای فعالان فرهنگی و اصحاب رسانه شهرهای آبادان و خرمشهر، افتتاح دو مجموعه کتاب شهر در خرمشهر و آبادان، کلنگ‌زنی یک پردیس هنری در آبادان و بازسازی و توسعه کاربری مجموعه هنری نخل خرمشهر که با تابلوی سینما نخل فعال است، خبر داد. 

ابطحی در ادامه به برنامه‌های متنوعی که در مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد و اجرای تئاتر خیابانی در خرمشهر اشاره کرد. 

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره جای خالی برنامه‌ای ویژه بانوان مقاومت خرمشهر و آبادان بیان کرد: از آنجا که قرار است فردا در سالن خلیج فارس منطقه اروند برنامه‌ای برای تجلیل از بانوان حوزه مقاومت برگزار شود، نخواستیم موازی‌کاری داشته باشیم؛ بنابراین سعی کردیم نگاه ملی در فرم برگزاری و محتوا داشته باشیم و کار تکراری انجام ندهیم.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcgqt9nzak9yz4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما