تاریخ انتشار۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب : 594366
استاد حوزه و دانشگاه:

اجازه نمی‌دهیم روایت دشمن از هویت دختران بر جهان غلبه کند/تأکید بر نقش مؤثر بانوان در روایت‌گری برای مقابله با دشمن

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به موضوع «چالش هویت دختران»، بیان کرد: اگر قرار است هویت دختران و بانوان مسلمان را روایت کنید، نباید اجازه دهید روایت دشمن غلبه پیدا کند.
اجازه نمی‌دهیم روایت دشمن از هویت دختران بر جهان غلبه کند/تأکید بر نقش مؤثر بانوان در روایت‌گری برای مقابله با دشمن
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، مریم اسماعیلی، استاد حوزه و دانشگاه در کارگاه آموزشی ویژه ۷۰ نفر از بانوان فرهیخته اهل سنت سراسر کشور که امروز دوم خردادماه در سالن کنفرانس جامعه‌الزهرا(س) قم برگزار شد، با اشاره به موضوع «چالش هویت دختران»، بیان کرد: اگر قرار است هویت دختران و بانوان مسلمان را روایت کنید، نباید اجازه دهید روایت دشمن غلبه پیدا کند.

مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(س) با بیان اینکه روایت راهبردی برای مبارزه از درون کشور به بیرون کشور است، به اهمیت روایت درست و روایت نخست پرداخت و گفت: در جنگ شناختی این روایت درست بسیار مهم است و روایت شیوه ای در جنگ شناختی است.

وی با بیان اینکه روایت در اربعین حسینی به عنوان مسیری در جهت تمدن‌سازی اسلامی، نقش اصلی دارد، تصریح کرد: همواره جبهه حق و باطل بوده است و ما چون در جبهه حق و توحید هستیم، قلب‌هایمان به هم نزدیک است و باید تلاش کنیم که شبکه‌سازی زودتر اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه روایت، یکی از ابزار گفتمان و مقابله با دشمنان است، بیان کرد: روایت می‌تواند محصول رسانه‌ای هنری، به‌ طور مثال در قالب فیلم، پادکست، کارت معما، بادکنک جمله‌دار، پوستر و نقاشی باشد.

وی با اشاره به اینکه روایت باید ساده، فراگیر، قابل اجرا و دارای شعار باشد، ادامه داد: روایت باید به‌شکل شبکه‌ای انجام شود، یعنی ما مسلمانان باید به‌ شکل شبکه و متحد با یکدیگر مقابل دشمنان بایستیم.

استاد و پژوهشگر جامعه الزهرا(س) با اشاره به لزوم شبکه‌سازی در بیان روایت‌ها، گفت: شبکه نباید انفعالی باشد، شبکه‌ای که فعال و منسجم باشد، همه افراد شبکه باید در آن رشد کنند، شبکه‌ای که عملیات پی در پی تعریف کند، شبکه‌ای که روایت آن در زمان طلایی، غلبه اجتماعی پیدا کند.

الگوسازی و الگوسوزی در بیان روایت‌ها

اسماعیلی اظهار کرد: موضوع روایت می‌تواند، الگوسازی و الگوسوزی کند.ما باید نمونه الگوی زن مسلمان و الگوی زن غربی و همچنین نگاه تهاجمی به موضوع زن در غرب را به جهانیان و نگاه والا و متعالی اسلام به جایگاه زنان را نشان بدهیم.

وی افزود: توحید، عقل، انسانیت و اخلاق، معیارهای مشترک بین همه انسان‌ها هستند؛ بنابراین روایت‌گری باید به‌گونه‌ای باشد که از این معیارها پیروی کند، تا غیرمسلمانان نسبت به این موضوع تفکر و تأمل کنند.

اسماعیلی بیان کرد: برای اینکه خوب روایت کنیم باید موضوع روایت ما، هویت زن باشد، زیرا دشمنان هویت زن را نشانه گرفته است.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در بیاناتی بر این موضوع تأکید کردند که «امروز وظیفه زنان مسلمان، به‌ خصوص زنان جوان و دختران آن است که هویت بالای زن اسلامی را در جهان زنده کنند که چشم دنیا را به خود جلب کند».
 
عوامل مؤثر بر شکل‌گیری هویت

اسماعیلی با اشاره به عوامل مؤثر بر شکل‌گیری هویت، بیان کرد: عوامل شناختی، رفتار والدین، انس با قرآن، لقمه حلال، رفتار معلم، عوامل اجتماعی و فرهنگی، رفتار نوجوان و خیال‌پردازی نوجوانان و فاصله سنی فرزندان در خانواده از عوامل مؤثر در شکل‌گیری هویت است.

وی گفت: تأثیر زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی بر چگونگی شکل‌گیری هویت نوجوانان از سایر عوامل مؤثر در شکل‌گیری هویت است.

استاد جامعه‌الزهرا(س) با اشاره به هویت فردی، تمدنی، دینی، جنسیتی، اجتماعی و خانوادگی، گفت: رسانه‌های نوین از یک سو باعث یکپارچگی هویت‌ها می‌شود و از سوی دیگر هویت جدایی خلق می‌کند.

جنگ امروز، جنگ روایت‌هاست

اسماعیلی با بیان اینکه امروز ما در پیچ تاریخ هستیم و جنگ جهانی روایت‌ها وجود دارد، افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از بانوان منتخب کشور توصیه کردند: «نگاه فاجعه‌آمیز فرهنگ غربی در مسئله زن را افشا کنید؛ از ارتباطات فضای مجازی در تبیین مسئله زن و جنسیت استفاده کنید».

وی تصریح کرد: ادبیات روایت باید تغییر کند و میدان محاصره تبلیغاتی دشمن باید شکسته شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

یادآور می‌شود، گروهی متشکل از ۷۰ نفر از بانوان فرهیخته اهل سنت از سراسر کشور در اردوی تقریبی چهار روزه که از ۳۱ اردیبهشت‌ماه آغاز شد و تا روز چهارشنبه سوم خردادماه ادامه دارد، به قم سفر کردند، این گروه ضمن حضور در حرم مطهر بانوی کرامت و زیارت ضریح مطهر حضرت معصومه(س)، در برنامه‌های فرهنگی این آستان مقدس شرکت کردند.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcaiynmi49noe1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما