تاریخ انتشار۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۸
کد مطلب : 594939
فعال فرهنگی نپال:

تسلط حضرت فاطمه معصومه(س) به علوم مختلف اسلامی

فعال فرهنگی نپال گفت:در برخی روایات به احاطه حضرت معصومه(س) به دانش و زمینه های مختلف علوم اسلامی اشاره شده است، به نحوی که در غیاب پدر و برادر بزرگوارشان پاسخگوی سؤالات مردم در زمینه های مختلف بودند.
تسلط حضرت فاطمه معصومه(س) به علوم مختلف اسلامی
به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، الماس زینب از مرکز اسلامی نپال در وبینار کرامة المراة که به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد، اظهار داشت:نام اصلی حضرت معصومه (ع ) فاطمه است و آن حضرت دارای القاب متعددی می باشند. از معروف ترین این القاب، معصومه به معنای پاک و بی گناه است. این لقب توسط برادر بزرگوارشان امام رضا (ع) به ایشان داده شد. لقب دیگر آن حضرت کریمه اهل بیت(ع) و به معنای شخص بزرگوار و بخشنده خاندان پیامبر است؛ این لقب توسط امام باقر یا امام صادق (ع) به ایشان اطلاق شده است.

وی افزود: حضرت معصومه (ع ) بانویی منزه از خاندان پیامبر (ص) بود و ویژگیهای بسیاری در وصف ایشان گفته شده که من به چند مورد از آنها اشاره می کنم:

در بخشی از زیارتنامه آن حضرت از خدا درخواست می‌شود که خدا شناخت آن بانوی بزرگوار را نصیب مومنان بفرماید: أَنْ لا يَسْلُبَنَا مَعْرِفَتَكُمْ إِنَّهُ وَلِيٌّ قَدِيرٌ أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ.

در بخش دیگری از زیارتنامه امام رضا (ع) از حضرت معصومه (ع ) طلب شفاعت در بهشت دارند: يَا فَاطِمَةُ اشْفَعِي لِي فِي الْجَنَّةِ ...اى فاطمه درباره بهشت برايم شفاعت كن.

الماس زینب تصریح کرد:همچنین در ذکر مقام والای آن حضرت ذکر شده که پدر بزرگوارشان، امام موسی کاظم همانگونه که پیامبر (ع) دخترشان حضرت فاطمه (ع) را صدا می کردند، یعنی با عبارت فداها ابوها(پدر به فدایش) مورد خطاب قرار می دادند. 

وی ادامه داد: در برخی روایات به احاطه ایشان به دانش و زمینه های مختلف علوم اسلامی اشاره شده است، به نحوی که در غیاب پدر و برادر بزرگوارشان پاسخگوی سؤالات مردم در زمینه های مختلف بودند. 

زینب اضافه کرد:از ویژگیهای دیگر ایشان می‌توان به معجزاتی که توسط افراد مختلف در طی سالیان در حرم مطهر آن حضرت نقل شده است، اشاره کرد؛ معجزاتی که نظیر آنها در حرم حضرت عباس (ع) و حضرت زینب(س) اتفاق افتاده است.

انتهای پیام/
انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcgwt9nyak9yy4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما