کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

 "پرس تی وی" و مواجهه با معادله استانداردهای دوگانه و منافقانه غربی

10 خرداد 1402 ساعت 15:02

در ماه ها و سال های اخیر شبکه "پرس تی وی" به دلیل و بهانه های مختلف، از سوی جریان های اصلی رسانه‌ای غربی و البته دولت های متبوع آن ها، هدف حمله قرار گرفته و محدودیت های مختلفی بر فعالیت های آن نیز تحمیل شده است.


به گزارش حوزه سایر رسانه های خبرگزاری تقریب، در ماه ها و سال های اخیر شبکه "پرس تی وی" به دلیل و بهانه های مختلف، از سوی جریان های اصلی رسانه‌ای غربی و البته دولت های متبوع آن ها، هدف حمله قرار گرفته و محدودیت های مختلفی بر فعالیت های آن نیز تحمیل شده است.

به عنوان مثال، اتحادیه اروپا زمانی با استناد به ادعاها و بهانه های حقوق بشری، شرکت "یوتل‌ست" را مجبور به عدم ارائه خدمات مرتبط با پخش ماهواره ای به شبکه پرس تی وی کرد و در عین حال در مدت اخیر نیز شاهد طرح انواع و اقسام اتهامات و مسائل منفی مختلف از سوی جریان های سیاسی و به ویژه رسانه ای بریتانیا علیه شبکه پرس تی وی، به طور خاص با طرح این ادعا بوده ایم که این شبکه اقدام به تبلیغ و ترویج نفرت و خشونت می کند و نه تنها باید از پلتفرم های پخش ماهواره ای حذف شود، بلکه حتی باید حساب های کاربری پرس تی وی در شبکه های اجتماعی نیز مسدود شود.

در این میان، اصلی ترین اتهاماتی که غربی ها علیه شبکه پرس تی وی مطرح می سازند، همانطور که پیشتر نیز گفته شد مرتبط با مسائل حقوق بشری و آنچه ترویج نفرت و خشونت عنوان می شود، است. با این حال، مرور ساده برخی از مهم ترین اخبار مرتبط با جهان غرب در مدت اخیر، حاکی از این است که تا چه اندازه اتهامات کشورهای غربی علیه پرس تی وی، ماهیت سیاسی و غیرواقعی دارد.

در این راستا اخیرا بر طبق گزارش های منتشر شده این نکته روشن شده که از ابتدای روی کار آمدن دولت بایدن، این دولت که سعی داشته خود را به عنوان مدافع حقوق بشر جهانی و البته پیشرو در نبردِ میان دموکراسی ها و رژیم های دیکتاتوری در دنیا معرفی کند، اقدام به فروش 210 میلیارد دلار تسلیحات به دیگر کشورهای جهان کرده است.

با این همه نکته مهم در این رابطه این است که چیزی میان 45 تا 57 درصد از این فروش تسلیحاتی، بر اساس بررسی هایی که نشریه اینترسپت آمریکا انجام داده (با استفاده از معیارهای مطرح در خودِ جهان غرب) به دولت‌هایی فروخته شده که اقتدارگرا و دیکتاتوری بوده اند و از این تسلیحات برای نقض حقوق بشر استفاده کرده و می کنند.

نکته جالب تر اینکه آمارهای مشابه برای دولت ترامپ که به مراتب در مقایسه با دولت بایدن، رویکردهای جنجالی تری را در حوزه مسائل حقوق بشری اتخاذ می کرد، فروش 196 میلیارد دلار بوده که این نشان می دهد دولت بایدن صرفا تصویری زیبا را از خود نشان می دهد و در عمل، عملکرد سیاه تری را در زمینه ترویج نفرت و خشونت و کمک به رژیم های دیکتاتوری حتی در مقایسه با دولت فردی بدنام نظیر ترامپ از خود برجا گذاشته است.

جدای از مساله فروش تسلیحات، انتشار گزارش های مختلف در مدت اخیر در مورد سانسور روز افزون وگسترده کتاب های مختلف در آمریکا و حتی حذف و جمع آوری شمار قابل توجهی از کتاب ها از کتابخانه های ایالت‌های مختلف آمریکا که به نوعی با مسائل حقوق بشری و نژاد پرستی در این کشور مرتبط هستند نیز ادعاهای دور و دراز رهبران آمریکایی مبنی بر اینکه آن ها بزرگترین حامیان آزادی اندیشه در جهان هستند را به چالش کشیده است.

انتشار آمارهای مختلف در مورد وضعیت نامساعد کودکان کار در آمریکا و یا خشونت علیه زنان و در عین حال، تشدید تیراندازی و کشتارهای دسته جمعی در آمریکا نیز تنها نمونه های محدودی هستند که حاکی از این گزاره مهم است که آمریکا به عنوان بازیگر اصلی در جهان غرب تا حد زیادی همان چیزی است که مدعی است، دیگر کشورهای جهان نباید باشند و اگر باشند، باید هدفِ شدیدترین اقدامات تنبیهی واشینگتن به عنوان آنچه رئیس جهان ادعا می شود، قرار گیرند.

در این چارچوب، پرس تی وی به عنوان یک رسانه مستقل در جهانی که شبکه ای پیچیده و در هم تنیده از رسانه ها و جریان های سیاسی غربی در هماهنگی با یکدیگر فعالیت دارند و سعی می کنند تا به واقعیت ها از چشم انداز خود شکل دهند، اقدام به افشاگری از این رویه های منافقانه دولت های غربی آن هم در قالب برنامه‌های مختلف و تحلیلی خود می کند و درست به همین دلیل است که می بینیم حذف صدایِ شبکه پرس تی وی یکی از مهمترین دستورکارهای اتاق جنگ رسانه ای جهان غرب علیه کشورمان است.

مساله ای که البته درکلیت خود حاکی از موقعیت راهبردی پرس تی وی در منظومه نبرد رسانه ای کشورمان با جهان غرب نیز است. معادله ای که در کلیت نبرد ایدئولوژیک و گفتمانی انقلاب اسلامی ایران با امپریالیسم غربی، معانی قابل توجهی را به خود می گیرد و بایستی سیاست سازان و تحلیلگران کشورمان به آن توجه ویژه داشته باشند و اجازه ندهند که غرب روایت های مخدوش خود را در قالب هایی زیبا به خوردِ جهانیان بدهد و از تبعات آن نیز مصون باشد.


انتهای پیام/


کد مطلب: 595297

آدرس مطلب :
https://www.taghribnews.com/fa/news/595297/پرس-تی-وی-مواجهه-معادله-استانداردهای-دوگانه-منافقانه-غربی

خبرگزاری تقریب (TNA)
  https://www.taghribnews.com