تاریخ انتشار۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : 595375

اعتقاد واقعی به تقریب و تعامل عملی لازمه تحقق تقریب مذاهب اسلامی

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: باید خودمان اهل تقریب باشیم چرا که تنها بیان شعار کافی نیست و باید به آن اعتقاد داشته و در همان راستا گام برداریم.
اعتقاد واقعی به تقریب و تعامل عملی لازمه تحقق تقریب مذاهب اسلامی
به گزارش خبرنگار حوزه استانهای خبرگزاری تقریب، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در مراسم بزرگراشت شهید آیت‌ الله عباسعلی سلیمانی و پنجمین نشست سراسری مسئولین دفاتر تقریب دانشگاه آزاد استان ضمن تبریک سالروز ولادت امام رضا (ع) و گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله عباسعلی سلیمانی عنوان کرد: تقریب به معنای تاکید بر مواضع مشترک و تعامل جهت دستیابی به اهداف مشترک است.

امام جمعه زاهدان ضرورت تقریب را عقلی و نقلی دانست و افزود: خداوند متعال به پیامبر خود دستور می‌دهد که تاکید بر نقاط مشترک را در خصوص سایر ادیان عمل کند و چنین چیزی در فرمایشات و سنت و سیره پیامبراکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) قابل مشاهده است که این یک مسئله عقلی است و عقل حکم می کند انسان در برابر دشمن خود جبهه متحدى را تشکیل و تقویت کند و اگر خداوند متعال امت اسلامی را امت واحده خوانده همه باید در این جهت نقش آفرینی کنند.

آیت‌الله بیان داشت : طبق تعبیر مقام معظم رهبری احیای تمدن اسلامی بدون تعامل شیعه و اهل سنت امکان پذیر نیست.

وی رسیدن به این هدف را دارای اقتضائاتی عنوان کرد و ادامه داد : نکته اول اعتقاد واقعی به تقریب و تعامل عملی است به گونه ای که خودمان اهل تقریب باشیم چرا که تنها بیان شعار کافی نیست و باید به آن اعتقاد داشته و در همان راستا گام برداریم.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان اظهار داشت : نکته دوم رعایت انصاف است و چنین چیزی در توصیه های امام علی (ع) به فرزندشان امام حسن (ع) آمده که فرزندم در تعاملات اجتماعی خودت را میزان قرار بده.

وى افزود: باید به دو نکته توجه داشته باشیم ابتدا اینکه تعامل به معنای تنزل از مبانی دینی، اعتقادی و مذهبی نیست و اتفاقاً این تعامل بر اساس مبانی دینی و سنت نبوی و علوی و از طرفی دستور ائمه اطهار(ع) است.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: نکته دوم این است که این یک بازی برد برد و سود آن برای طرفین است و اینگونه نیست که اگر در کشوری شیعیان در اقلیت باشند و اهل سنت اکثریت شیعه نیازمند تعامل باشد و یا بالعکس در کشوری اهل سنت در اقلیت باشند و شیعیان اکثریت اهل سنت به تعامل نیاز داشته باشند.

وی گفت: نکته مهم دیگر تلاش برای گفتگو و شناخت یکدیگر است چرا که بسیاری از اختلاف‌ها نشأت گرفته از عدم شناخت است و دشمن از این عدم شناخت سوء استفاده کرده، چهره‌ای خلاف واقعیت را به تصویر کشیده و اختلاف ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcbzsbssrhb9fp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما