تاریخ انتشار۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۱۷
کد مطلب : 595378

اساتید حوزه علمیه در مسائل فرهنگی و تربیت جامعه نقش خاصی ایفا می‌کنند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: به غیر از بحث تدریس در حوزه‌های علمیه توسط اساتید، آنان می‌توانند در مسائل فرهنگی و تربیت جامعه نیز نقش خاصی ایفا کنند و اگر این مسئله مورد مشورت و هم‌اندیشی قرار گیرد، می‌توان شاهد حرکت‌های مناسبتر و بهتری در جامعه از سوی اساتید حوزه‌های علمیه داشته باشیم.
اساتید حوزه علمیه در مسائل فرهنگی و تربیت جامعه نقش خاصی ایفا می‌کنند
به گزارش خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب، حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی در سلسله نشست‌های خویش با اساتید حوزه‌های علمیه برادران با تبریک ایام ولادت امام رضا(ع) اظهار داشت: خوشبختانه حوزه‌های علمیه نقش بسیار موثری در فرهنگ و اعمال و رفتار هر استان داشته و بزرگترین سرمایه حوزه‌های علمیه آذربایجان‌غربی نیز اساتید آن هستند و نقش بسیار بزرگی را در تربیت طلاب بر عهده دارند.

وی تصریح کرد: اما در کنار آن باید به نقش خود اساتید در جامعه و در میان مردم توجه کرد چون اساتید ظرفیت بسیار مطلوبی هستند و در این نشست‌ها باید به این نکته توجه شود که اگر ارتباط اساتید با یکدیگر بیشتر باشد و به صورت تشکل‌یافته عمل کنند می‌توانند تاثیر خود را در میان مردم افزایش دهند و در مواقع حساس نیز می‌توانند عکس‌العمل مناسبی با یکدیگر نشان داده و تاثیرگذاری خود را در جامعه بیشتر کنند.

 نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: با توجه به اینکه اساتید در مقاطع مختلف در کنار یکدیگر جمع شده و مباحثات علمی با هم انجام می‌دهند، بنابراین به غیر از بحث تدریس در حوزه‌های علمیه، در مسائل فرهنگی و تربیت جامعه نیز می‌توانند نقش خاصی ایفا کنند و اگر این مسئله مورد مشورت و هم‌اندیشی قرار گیرد، می‌توان شاهد حرکت‌های مناسبتر و بهتری در جامعه از سوی اساتید حوزه‌های علمیه داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام به مسئله تعقل توجه بسیاری داده شده است، افزود: در این رابطه از پیامبر(ص) نقل شده است که کسی که عقل نداشته باشد دین هم ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی تصریح کرد: همچنین از امام رضا(ع) نقل شده است که عقل شخص کامل نمی‌شود تا اینکه ۱۰ خصلت در وی باشد یعنی مردم در خیر او امیدوار باشند، مردم از شر او در امان بمانند، دیگران اگر کار خوبی ولو اندک انجام دهند، آن را کثیر محسوب مکنند و یا اگر خود کار بسیاری انجام دهند آن را ناچیز حساب می‌کنند.

وی ادامه داد: از سایر علامات انسان عاقل این است که زمانی که مردم حل مشکلاتشان را از وی بخواهند، وی ملول نشود و از سوی دیگر یک فرد عاقل نباید از طلب علم خسته شود و تا زمانی که زنده است باید طالب علم و یادگیری باشد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه گفت: همچنین امام رضا(ع) فرمود انسان عاقل کسی است که فقیر باشد اما در مسیر خداوندی قرار گیرد و از سوی دیگر چنین فردی در مسیر الهی باشد نه اینکه ارزش اجتماعی نداشته باشد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر بی‌نامی یا گمنامی از سایر علامات اشخاص عاقل است و دهمین خصلت یک فرد عاقل از زبان امام رضا(ع) این است که هر کس را ببینید بگوید که او از وی بهتر و متقی‌تر است.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcefn8nvjh8oxi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما