تاریخ انتشار۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۴۴
کد مطلب : 595480
امام جمعه شهرستان دهگلان:

نماز مایه چشم روشنی و پاکی وجه است

ماموستا عبدالسلام محمدی با بیان اینکه نماز مایه چشم روشنی و پاکی وجه است؛ عنوان کرد: نماز زمینه ساز هدایت و پرهیزگاری، پاک دامنی، ستون و عمود دین، دور کننده انسان از فحشا و منکر و به عنوان معراج انسان مسلمان مطرح است.
نماز مایه چشم روشنی و پاکی وجه است
به گزارش خبرنگار حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان در خطبه های پر فیض عبادی- سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور مردم متدین این شهرستان برگزار شد ضمن تسلیت سی و چهارمین سالگرد ارتحال بنیانگذار و رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی( قدس سره) خدمت تمامی ملت شریف ایران اسلامی ؛ به تفسیر آیه ۱۳۲ سوره مبارکه طه بر محور تربیت دینی خانواده ها اشاره و بیان داشت: خداوند متعال می فرمایند: «و خانواده ات را به نماز فرمان ده و بر [گزاردن] آن شكيبايى ورز. از تو روزى نمى خواهيم ما به تو روزى مى دهيم و سرانجام نيك براى [اهل] تقوا وپرهیزگاری است.» از پیام های این آیه مبارکه؛ تربیت دینی و معنوی خانواده ها و عدم غفلت در کار تربیتی خانواده، نماز به عنوان اصل و اقامه آن به عنوان یک عمل نیکو و بزرگ، عاقبت به خیری دنیا و آخرت برای اهل تقوا و پرهیزگاری است.
 
وی تصریح کرد: نماز زمینه ساز هدایت و پرهیزگاری، پاکدامنی، ستون و عمود دین، دور کننده انسان از فحشا و منکر و به عنوان معراج انسان مسلمان مطرح است.
 
ماموستا محمدی عنوان کرد: در هنگام نماز فرد نمازگزار و در حالت قیام در مقابل قبله که نماد توحید و وحدت است می ایستد. در سوره  فاتحه بعد از حمد وستایش خداوند متعال و طلب کمک و استعانت از حق تعالی راه هدایت و طریق مستقیم را از خداوند متعال طلب نموده و رهروی راه انبیا، صدیقین، شهدا، صالحین را می طلبد.
 
خطیب جمعه دهگلان ابراز داشت: نماز مایه چشم روشنی و پاکی وجه است و پیامبر اکرم علیه الصلاه والسلام فرموده اند ( و جعلت قره عینی فی الصلاه_ خداوند نور چشمان مرا در نماز قرار داده).
 
وی بیان کرد: انسان مؤمن در سجده گاه که نزدیکترین نقطه اتصال بین خداوند متعال و عبد است (اقرب ما یکون العبد من ربه وهو ساجد) به راز و نیاز وطلب می ایستد و در تشهد صفات پاک و تنزیه خداوند را به زبان آورده و در آخر با گفتن سلام که نماد امنیت و آرامش است از نماز خارج می شود.
 
ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه ها به آمار مساجد و ضعف کارکرد دینی و تبلیغی آنها اشاره و بیان کرد: طبق گفته نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور روحانیت (حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم دولابی) که در همایشی اظهار داشته اند؛ از ۷۵ هزار مسجد موجود در کشور متاسفانه تعداد کثیری از آنها فعالیتشان کمتر شده است، که می طلبد از زیر ساخت های دینی و مذهبی کشور حمایت کنند.

امام جمعه دهگلان در پایان ابراز داشت: مسائلی همچون بیماری همه گیر کرونا در سالهای اخیر، مشکلات اقتصادی مردم و خانواده ها،  عدم و یا ضعف تحقق شعارهای انتخاباتی، وجود گرانی های بدون ضابطه و عدم نظارت جدی دولت، هجمه و حمله های دشمن علیه دین، اسلام، مسجد و تخریب شخصیت های دینی و ایجاد بی اعتمادی بین مردم و مسئولین هم از عوامل خالی شدن و ضعف در حوزه مسجد و معنویت است.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcivwawut1a352.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما