تاریخ انتشار۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۵
کد مطلب : 595551

نوسانات ارزهای دیجیتال با پشتوانه فلزی؛ مانعی برای پرداخت زکات

در حالی که ارزهای رمزنگاری شده با پشتوانه فلزی می‌توانند تحت شرایط خاصی گزینه مناسبی برای پرداخت زکات باشند، اما نوسانات قابل توجه، آنها را برای این منظور نامناسب می‌کند.
نوسانات ارزهای دیجیتال با پشتوانه فلزی؛ مانعی برای پرداخت زکات
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، «پاتریا یونیتا» و «محمدطاهر چومبارب» در مقاله‌ای با عنوان« پرداخت زکات توسط ارزهای دیجیتال با پشتوانه فلزی؛ آیا آنها مجاز هستند؟» که در نشریه علمی پژوهشی«تجارت و اقتصاد مسلمانان» منتشر شده، آورده‌اند: انواع جدیدی از ارزها، مانند ارزهای دیجیتال، با پیشرفت فناوری به وجود آمده اند. اما استفاده از آنها برای مقاصد مذهبی، مانند پرداخت زکات، در میان مسلمانان با تردید مواجه می شود.

هدف این مطالعه ارائه یک مشارکت علمی در امکان‌سنجی ارزهای دیجیتال با پشتوانه فلزی به عنوان وسیله مبادله برای پرداخت زکات است.

در ادامه اشاره شده است که زکات یکی از ارکان پنج گانه اسلام به شمار می‌رود و یک عمل واجب توسط مسلمانانی است که توانایی دارند. میزان زکات، نسبت از پیش تعیین شده‌ای از دارایی یک فرد است که با هدف کمک به نیازمندان و پاکسازی دارایی‌های فرد سالانه تعیین می‌شود.

در این مقاله با اشاره به این که قانون شریعت مستلزم پرداخت زکات از دارایی‌های عینی است، آمده است: ارزهای دیجیتال با پشتوانه فلزی که توسط دارایی‌های مشهود پشتیبانی می‌شوند، ممکن است برای پرداخت زکات قابل قبول تلقی شوند.

نویسندگان این مقاله ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین گلد، گلدفینچ، سکه طلا، توکن طلایی دیجیکس، سکه دینار، گلد مانی و ای-گلد و همچنین طلا و نقره را در نظر گرفتند و دریافتند که نوسان طولانی مدت GoldMoney  ، 67  برابر طلا است، در حالی که نوسانات E-Gold فقط هشت برابر طلا است. برخی از ارزهای رمزپایه با پشتوانه فلزی حتی نتایج منفی نیز ایجاد می‌کنند که نشان می‌دهد، تأثیر فشار منفی بیشتر از تأثیر فشار مثبت بر بازده است.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که ارزهای دیجیتال با پشتوانه فلزی به دلیل نوسانات بیش از حد، برای پرداخت زکات مناسب نیستند.

در نتیجه، در حالی که ارزهای رمزنگاری شده با پشتوانه فلزی می‌توانند تحت شرایط خاصی گزینه مناسبی برای پرداخت زکات باشند، اما نوسانات قابل توجه، آنها را برای این منظور نامناسب می‌کند لذا مسلمانان نیاز به کشف اشکال جدید ارز و پیامدهای آن برای مناسک مذهبی مانند زکات با ادامه پیشرفت فناوری دارند.

در انتها باید به این مسئله اشاره کنیم که با توجه به موضوع کسب و درآمد حلال در اسلام با نظرات مختلفی از مراجع تقلید روبرو شدیم که موضوع را هنوز به شکل واضح مشخص نکرده است و احتیاج به بررسی بیشتری دارد.

یکی از مهم‌ترین اشکالاتی که برای رمز ارزها مطرح می‌شود، به بحث قمار در استخراج مربوط می‌شود.

به این دلیل که استخراج کنندگان در هر لحظه نمی‌دانند که در مقابل منابع مصرفی جایزه‌ی بلاک را دریافت خواهند کرد یا خیر و این موضوع به عنوان یک مساله و به شکل یک احتمال باقی مانده است.

قاعده‌ی بدون ضرر و بدون ضرار در اسلام، از فقه فردی به صورت اولی به فقه حکومتی وارد می‌شود که بیانگر این موضوع است که در طرف یا طرفین در هیچ معامله‌ای نباید از سمت معامله متضرر شوند که این امر قابلیت تعمیم به سطح حکومتی و اقتصاد را نیز دارد. با توجه به تسری قاعده نفی سبیل بر ارزهای دیچیتال در میان مراجع، اما تاکنون به موضوع زکات به صورت تخصصی پرداخته نشده است.
https://taghribnews.com/vdchmmnmz23nwmd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما