تاریخ انتشار۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب : 596256

تاکید سازمان ملل متحد بر آزادی فعال حقوق بشر بحرینی

کارشناسان سازمان ملل از بحرین خواستند تا مدیر و سخنگوی دفتر حقوق بشر جنبش حق برای آزادی‌های مدنی و دموکراسی را که مدت طولانی در اعتصاب غذا است، آزاد کنند.
تاکید سازمان ملل متحد بر آزادی فعال حقوق بشر بحرینی
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه در سازمان ملل از بحرین خواست که «عبدالجلیل السنکیس» که 700 روز در اعتصاب غذا است را آزاد کند.
 
السنکیس، مدیر و سخنگوی دفتر حقوق بشر جنبش حق برای آزادی‌های مدنی و دموکراسی، از سال 2011 به اتهام‌های بی اساسی مانند تشکیل گروه‌های تروریستی دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.
 
او در ژوئیه 2021 پس از مصادره کتابش در مورد لهجه‌های بحرینی عربی دست به اعتصاب غذا زد.
 
در گزارشی که در 25 ماه مه توسط گروه کاری از شورای حقوق بشر سازمان ملل منتشر شد، کارشناسان اعلام کردند که السنگاس و خانواده‌اش با اسلحه تهدید و بدون ارائه حکم دستگیر شده است.
 
«حسین عبدالله»، مدیر اجرایی آمریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین (ADHRB) گفت که این گزارش تایید می‌کند که السنکیس بیش از یک دهه به دلیل «محکومیت ناشی از اتهامات و محاکمه ساختگی» در زندان بوده است.
 
وی افزود: «اگر دولت بحرین به جامعه بین‌المللی احترام بگذارد یا حتی اگر ذره‌ای نجابت داشته باشد، فورا دکتر السینکیس را آزاد می‌کند.»
 
بحرین تنها کشور حاشیه خلیج فارس بود که در جریان جنبش اعتراضی بهار عربی در سال 2011 ناآرامی‌های بزرگی را تجربه کرد و شهروندان خواستار آزادی‌های سیاسی بیشتر و حقوق برابر بدون توجه به هویت مذهبی بودند.
 
از زمان قیام‌های سال 2011، رژیم بحرین سرکوب گسترده‌ای را علیه گروه‌های مخالف و فعالان حقوق بشر آغاز و صدها نفر را در این روند دستگیر کرد. السینکیس یکی از 13 معترض ضد دولتی بود که به اتهاماتی از جمله «تشکیل گروه‌های تروریستی برای سرنگونی رژیم» دستگیر و محکوم شد.
 
https://taghribnews.com/vdcaminmi49nou1.k5k4.html
مرجع : middleeasteye
نام شما
آدرس ايميل شما