تاریخ انتشار۲۱ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب : 606693
در نشستي با حضور دبير شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسما برگزار شد؛

واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی

در نشستي با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رياست شوراي توسعه فرهنگ قرآنی رسما به رييس سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد.
واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی
به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اين نشست گفت: یکی از تاکیداتی که هم مقام معظم رهبری و هم رییس جمهور دارند، چابک‌سازی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی است؛ پیرو این موضوع مقرر شد، شورایعالی انقلاب فرهنگی در سطح شورای قرارگاهی بماند و به کار تصدی‌گری در امور نپردازد.

به دنبال این تصمیم، کمیته چابک‌سازی تشکیل شد و در آنجا بحث و بررسی‌هایی صورت گرفت و تصمیماتی در 17 شوراي اقماري گرفته شد که این تصمیمات به شورای معین رفت و در دو جلسه در این شورا بررسی شد.

وي افزود: براساس اين تصميم‌ها، مقرر شد فعالیت شورای توسعه قرآنی در چارچوب مشخص به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شود و سازمان تبلیغات بازوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور قرآنی باشد.

در اين سال‌ها اعضاي محترم شوراي توسعه قرآني زحمت زيادي در حوزه سياست‌گذاري كشيده‌اند به‌گونه‌اي كه درحال حاضر كمبودي از لحاظ تعيين سياست‌هاي فعاليت قرآني نداريم.

خسروپناه: سازمان تبلیغات با اکثریت قاطع اعضای شورای عالی مسئولیت شورای توسعه را بر عهده گرفت

حجت‌الاسلام خسروپناه با اشاره به فضای عمومی و حکمرانی فرهنگ قرآنی در کشور عنوان کرد: آنچه امروز به آن نیاز داریم، تنظيم‌گری و هماهنگی بین دستگاه‌هاست. دو دستگاه مد نظر بود تا كار اين شورا به آن سپرده شود. از بين سازمان تبليغات اسلامي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در دو جلسه‌اي كه بحث شد، سازمان تبليغات راي بسيار بالاتري آورد که امیدواریم سازمان تبلیغات اسلامی بتواند به درستی و قدرت و قوت در این امر مهم به موفقیت برسد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خاطر نشان کرد: واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به این معنی نیست که این شورا کاملا به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده باشد، بلکه سازمان تبليغات بازوي اجرايي شورا خواهد بود و شورایعالی انقلاب فرهنگی بر عملکرد این شورا نظارت خواهد داشت؛ هر چند که مدیریت و مسئولیت صندوق و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی سپرده شده است.

خسروپناه در ادامه در تشریح جزئیات این واگذاری افزود: جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی همانند قبل در شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود، ولی رئیس این شورا، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خواهدبود؛ و‌ با پیشنهاد خود ایشان این واگذاری به مدت سه سال انجام می‌شود و پس از سه سال، ارزیابی‌های لازم برای عملکرد این شورا ذیل مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود و در آن زمان، تصمیمات مقتضی گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به برخی اشتباهات در خصوص اینکه گفته می شود باید دستگاه‌های دیگر، فعالیت‌های قرآنی خود را تعطیل کنند، گفت: هیچ تفاوتی در اینکه شورای توسعه به وزارت فرهنگ داده شود یا به سازمان تبلیغات وجود ندارد و این موضوع به این معنی نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد به فعالیت قرآنی نپردازد و نباید تفکری سکولار و ضد قرآنی قلمداد شود؛ همان فعالیت‌هایی که وزارت ارشاد در حوزه قرآنی تا به حال پيش مي‌برد، باید مانند قبل و حتی باقدرت بیشتری انجام شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه صحبت های خود به موضوع تغییر حکمرانی در این شورا پرداخت و عنوان کرد: امروز شاهد تغییر حکمرانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم، به نحوی که نوع حکمرانی در این شورا در حال تبدیل شدن به حکمرانی شبکه ای است، شبیه موضوعی که پیش‌تر هم در واگذاری شورای فرهنگ عمومی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد بودیم.

خسروپناه خاطر نشان کرد: در پذیرش این مصوبه ازسوي آقای قمی تشکر می‌کنیم و از سایر دستگاه‌ها انتظار داریم حضور پررنگ در پیشبرد امور و اهداف قرآنی داشته باشند.وی در پایان از دستگاه های دولتی و تشکل های مردمی خواست تا مانند قبل به فعالیت‌های قرآنی خود ادامه دهند و مطالبات قرآنی خود را مانند گذشته با قوت و دغدغه بیشتر دنبال کنند.

قمی: مدیریت شورای توسعه را با قوت و جدیت پیش خواهیم برد/ لزوم تبعیت از مصوبات شورای عالی

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشكر از همه اعضايي كه در سال‌هاي گذشته در دبيرخانه شوراي توسعه فرهنگ قرآني زحمت كشيده‌اند، با اشاره به واگذاری شورای فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی و نقش این سازمان در پیش برد برنامه های قرآنی نظام گفت: سازمان تبلیغات اسلامی تصمیمی که از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است را محترم می شمارد و خود را موظف به اجرای امور محول شده می‌داند؛ امیدواریم این امور با جدیت دنبال شود و بتوانیم با حس برادری و همدلی که بین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شده است، شاهد پیشبرد درست اهداف قرآنی در کشور باشیم؛ قطعا در این مسیر به کمک و هماهنگی سایر اعضا و دستگاه ها نیاز داریم تا با کیفیت بیشتر فعالیت ها و امور قرآنی را مدیریت و اجرا کنیم. سازمان تبليغات دو شان در امر قرآني دارد؛ يكي سازمان دارالقرآن كه وظايف مشخصي دارد و آنها را پيش مي‌برد و ديگري وظيفه تازه‌اي است كه براي پيشبرد شورا در امور قرآني به سازمان تبليغات اسلامي محول شد.

رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در پایان خاطرنشان کرد: ما از ابتدای فعالیت خود قول دادیم که با قدرت و تمام توان به شورایعالی در امور مختلف و محوله کمک کنیم. سعي و اهتمام ما همكاري تمام با شورايعالي است و اميدواريم بهترين همكاري‌ها در اين زمينه رقم بخورد و بهترين نتايج براي توسعه و اعتلاي فرهنگ قرآني در جامعه فراهم شود.

در ادامه حجت‌الاسلام علی تقی‌زاده مشاور قرآنی ریاست سازمان تبلیغات با اشاره به واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی گفت: با حضور استاد خسروپناه در راس شورای عالی انقلاب فرهنگی و اهتمام ویژه ی ایشان به حکمرانی قرآنی امید داریم که اتفاقات بزرگی در حوزه قرآن رخ بدهد.

وی در ادامه دو اولویت فوری امروز شورای توسعه را شکل گیری فضای هم اندیشی و هم افزایی برای تحقق سیاست‌گذاری های کلان انجام شده و حل و فصل مسائل و موضوعات مالی شورا دانست و افزود: اگر این دو مورد به درستی پیش روند، ان شاء الله ماه رمضان آینده فضای متفاوتی از منظر قرآنی در کشور ظهور و بروز پیداخواهد کرد.

در پایان جلسه، حجت الاسلام خسرو پناه در تشریح فرایند واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی در شش بند موضوع فوق را جمع بندی کرد که موارد مطرح شده به شرح ذیل است:

-  شورای توسعه فرهنگ قرآنی همچنان بخشی از شوراهای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است و به صورت کامل از این مجموعه جدا نمی شود.

-  دبیرخانه و صندوق شورای توسعه فرهنگ قرآنی به صورت کامل به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار می شود.

-  ریاست شورای توسعه فرهنگ قرآنی با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی است و دبیر آن با پیشنهاد ایشان و تصمیم شورای عالی انتخاب می‌شود.

-  این انتقال به مدت سه سال است به پیشنهاد خود ایشان و بعد از آن کارکرد سازمان تبلیغات اسلامی ارزیابی می‌شود و تصمیم مقتضی در آن زمان گرفته خواهد شد.

-  تمام فعالیت های قرآنی دولت و بخش مردمی با قدرت ادامه پیداخواهند کرد و نباید هیچ ضعفی را در آن ها شاهد باشیم.

-  شورای توسعه فرهنگ قرآنی از این به بعد باید تمرکز خود را بیشتر بر راهبری اسناد مصوب گذشته قرار دهد.

گفتنی است در پایان این نشست کمیته انتقال شورای توسعه فرهنگی قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی با حضور حجت‌الاسلام تقی‌زاده، محمدعلی خواجه پیری، محمدجواد آل احمد، رضا سلامت پناه، غلامرضا محمدی و مجید جعفری تشکیل شد.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdchw-n-x23nv-d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی