>> وظیفه ما حفظ و حراست از کارکردها و تأثیرات دین و معنویت است | خبرگزاری تقریب (TNA)
تاریخ انتشار۲۴ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۵۳
کد مطلب : 607046
امام جمعه شهرستان دهگلان:

وظیفه ما حفظ و حراست از کارکردها و تأثیرات دین و معنویت است

ماموستا عبدالسلام محمدی با بیان اینکه وظیفه ما حفظ و حراست از کارکردها و تأثیرات دین و معنویت است؛ عنوان کرد: وظیفه همه ما در حیطه اجتماعی؛ اخوت و برادری، رعایت حقوق دیگران، خیر خواهی و نصیحت دینی و مسئولیت پذیری نسبت به دیگران، سلم و صلح برای همگی، خود داری از آزار و اذیت دیگران ، حیوانات و طبیعت از مهمترین کارکرد های اجتماعی دین است.
وظیفه ما حفظ و حراست از کارکردها و تأثیرات دین و معنویت است
به گزارش خبرنگار حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه شهرستان دهگلان در خطبه های پر فیض عبادی- سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور مردم متدین این شهرستان برگزار شد به تفسیر آیه ۲۴ سوره مبارکه انفال اشاره و بیان داشت: فلسفه نماز جمعه گردهمایی و اجتماع مسلمانان، تقویت ایمان و اعتقاد، عمل به فرامین الهی، اصلاح جامعه، تفقد احوال مسلمانان، بیان و پیگیری مشکلات جامعه است.
 
وی تصریح کرد: آیه ۲۴ سوره مبارکه انفال یکی از وظایف اهل ایمان را به صورت کلی زبانزد می نماید (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ ۖ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ؛ اى مؤمنان، [دعوت ] خداوند و رسول [او] را بپذيريد چون شما را فرا خواند براى آنكه [دلتان ] را زنده دارد. و بدانيد كه خداوند بين شخص و دل او حائل مى شود و [بدانيد] كه به سوى او محشور خواهيد شد.
 
ماموستا محمدی عنوان کرد: شرط ایمان واقعی اجابت کردن دعوت خدا و رسول است، حرکت در مسیر خداوند و انبیای الهی حیات وافعی و کناره گیری از آن مرگ انسانیت است.
 
امام جمعه دهگلان خاطرنشان کرد: تمامی دستورات الهی و فرامین انبیای الهی حتی فرمان جهاد وجنگ مایه حیات فرد وجامعه است؛ خداوند قلب ها را تغییر می دهد پس نه مؤمن به طاعت مغرور شود و نه کافر از هدایت و رحمت مایوس شود.
 
وی در ادامه ابراز داشت: قرآن کریم انسانها را به سه گروه تقسیم می نماید؛ اهل ایمان، کفار، منافقین، که منافقین در سخترین درجه عذاب هستند زیرا ( یقولون بافواههم ما لیس فی قلوبهم ) آنچه را با زبان می گفتند در قلب هایشان وجود نداشت.
 
ماموستا محمدی بیان کرد: حال ما به عنوان مسلمان چه وظایفی داریم؟ در عصر امپراطوری رسانه ای که کفر و مادی گرایی منشور جهانی شده و توسط این رسانه ها تبلیغ می شود وظیفه مسلمانان چیست؟
 
امام جمعه دهگلان تأکید کرد: وظیفه ما حفظ و حراست از کارکرد ها و تاثیرات دین و معنویت است که مبدا شناسی (انا لله) و معاد شناسی (و الیه راجعون) هدف را مشخص می کند امروز مورد هجمه رسانه ها است.
 
وی متذکر شد: ترویج اخلاق و تکامل اخلاق از کارکرد های دینی است که نمونه بارز آن شخصیت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم است که در عبادت و بندگی، تعامل با مردم و مخالفین زهد و قناعت اسوه بوده و است.
 
ماموستا محمدی گفت:  حفاظت از خود و خانواده و جامعه اسلامی، تبلیغ دین، معنویت و پیرایش دین از بدعت و خرافات، آگاهی واطلاع کافی از ابزار اطلاع رسانی بخصوص ابزار رسانه ای که با تعقل گرایی تحقیق و تفحص اطلاع کافی بر شیطنت های دشمنان دین را در حوزه رسانه داشته باشیم که این رسانه ها برای ما وظیفه و نحوه زندگی را تعیین نکنند.
 
وی اضافه کرد:  فلاسفه و جامعه شناسان و حتی آنهایی که اعتقادی به دین و شریعت ندارند معتقدند که دین در حیطه فردی و اجتماعی کارکرد مثبتی دارد، در حیطه فردی انسان را به عبادت و انجام کارهای خیر و در حیطه اجتماعی انسان را به همگرایی و مشارکت دعوت می نماید.
 
ماموستا محمدی افزود: وظیفه ما در حیطه فردی؛ کسب علم وآگاهی، حفظ عقاید دینی و ارزش های اخلاقی ، عبادت و بندگی، اطاعت از دستورات الهی و فرامین پیامبر اکرم علیه الصلاه والسلام، حفظ وقت و فرصتها وترک کارهای بدون ثمر(ترک ما لا یعنیه).نظم و برنامه در زندگی و  طلب رزق و روزی حلال و در حیطه اجتماعی؛ اخوت و برادری، رعایت حقوق دیگران، خیر خواهی و نصیحت دینی و مسؤلیت پذیری نسبت به دیگران، سلم و صلح برای همگی، خود داری از آزار و اذیت دیگران ، حیوانات و طبیعت از مهمترین کارکرد های اجتماعی دین است.
 
امام جمعه دهگلان یادآور شد: در اواخر ماه صفر و حلول ماه مبارک ربیع المولود هستیم جایگاه و عظمت این ماه در دل مسلمانان بخصوص مردم کردستان که نمونه بارز محبت و دلدادگی را نسبت به پیامبر اکرم علیه الصلاه والسلام را دارند، همین مجالس مولودی خوانی و صرف هزینه در جهت برپایی مراسمات در این ماه بخصوص در کردستان که مهد و خاستگاه این مراسم باشکوه است قابل تقدیر می باشد .
 
ماموستا محمدی در پایان گفت: سانحه سیل در کشور اسلامی لیبی و فوت و مفقودی هزاران نفر جای تأسف و تأثر دارد. از خداوند متعال برای فوت شدگان این سیل آمرزش و رحمت الهی را خواستاریم.
 
انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcay0nii49nww1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی