تاریخ انتشار۶ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۹:۳۶
کد مطلب : 608104
سپاهیچ در وبینار سی‌وهفتمین کنفرانس وحدت:

«صلح» غایت نهایی اسلام بر روی زمین به حساب می‌آید

مدیر مرکز زنان فعال جامعه اسلامی اظهار داشت: امروز «صلح» جزئی از ساختار جوامع اسلامی است و در واقع، غایت نهایی اسلام بر روی زمین محسوب می‌شود. صلح به معنی «اسلام و سلام» منجر به فراهم شدن آرامش و آسایش است. خداوند کلمه «سلام» را به عنوان واژه‌ای برای درود فرستادن مسلمانان بر یکدیگر قرار داد.
«صلح» غایت نهایی اسلام بر روی زمین به حساب می‌آید
به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، مونا یوسف سپاهیچ، مدیر مرکز زنان فعال جامعه اسلامی  در وبینار سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اظهار داشت: واقعیت این است که دین اسلام ، دین تسامح، محبت و صلح است. این دین یک عقیده بسیار قوی است که در آن، تمامی فضایل اجتماعی و محاسن انسانیت به چشم می‌خورد. برای مثال کلمه «سلام» در عربی که به معنای «صلح» است، که این یکی از اصول اسلام است.

وی افزود: امروز «صلح» جزئی از ساختار جوامع اسلامی است و در واقع، غایت نهایی اسلام بر روی زمین محسوب می‌شود. صلح به معنی «اسلام و سلام» منجر به فراهم شدن آرامش و آسایش است. خداوند کلمه «سلام» را به عنوان واژه‌ای برای درود فرستادن مسلمانان بر یکدیگر قرار داد.
 
یوسف سپاهیچ تصریح کرد: «سلام» اسمی از اسماء الحسنی خداوند است. جای هیچگونه شک و تردیدی وجود ندارد که رسول اکرم (ص) برای ایجاد صلح و بسط رحمت در میان بشریت، به مقام پیامبری مبعوث شدند. رسالت ایشان نجات دادن بشریت از تاریکی و رهنمون ساختن آن به سمت نور و روشنایی بود تا بدین ترتیب، همه انسان‌ها در زمینه اخلاق به بالاترین مراتب و درجات انسانیت برسند.

مدیر مرکز زنان فعال جامعه اسلامی  با بیان اینکه پیش از بعثت پیامبر (ص) کشورهای اسلامی شاهد جنگ های متعددی بودند،گفت: دین اسلام به عنوان یک دین حنیف آمد تا مردم را از این زندگی سیاه و البته سخت خارج  کرده و آن‌ها را به ساحل ثبات و آرامش برساند.

یوسف سپاهیچ ادامه داد: رسول خدا (ص) همواره در پی این بودند که مردم را از هرگونه جنگ و اقدامی که ممکن است منجر به جنگ شود، دور گردانند. ایشان برای تعامل با مخالفان خود همواره به دنبال یک راهکار مسالمت‌آمیز و آرام می‌گشتند.

وی با تاکید بر این که صلح به معنای خاموش شدن شعله‌های نبرد نیست، اظهار کرد:  جنگ در قوانین اسلامی نیز گنجانده شده تا مسلمانان به وسیله آن از خود در برابر متجاوزان دفاع کنند. خداوند متعال به مسلمانان مؤمن دستور داده است تا در راه خدا بجنگند، راه خدا همان راه تحقق صلح است.

مدیر مرکز زنان فعال جامعه اسلامی خاطر نشان کرد: صلح، تمامی ابعاد، زوایا و جوانب زندگی مسلمانان را شامل می‌شود و تنها به یک قشر خاص محدود نیست. زمانی که صلح محقق می‌شود، آرامش، آسایش، آزادی، محبت و دوستی میان ملت‌ها به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه در قرآن کریم و سنت نبوی برای مفهوم صلح، قواعد و قوانینی مطرح شده است، گفت: یکی از این احکام و قواعد، مساوات است، وجود مساوات میان‌ ملت‌ها ضروری است. اسلام معتقد است که انسان‌ها فارغ از جنسیت، اعتقادات‌ و رنگ پوست‌شان، ریشه در یک اصل واحد دارند و آن هم «برادری در انسانیت» است.

یوسف سپاهیچ گفت: وفای به عهد، ممانعت از تجاوز، ارجح دانستن صلح بر جنگ جز در مواقع ضروری، برپایی عدالت، رعایت انصاف و دفع ظلم، از قواعد و احکام اساسی برای تحقق صلح و امنیت میان ملت‌ها و جوامع مختلف است.

مدیر مرکز زنان فعال جامعه اسلامی با بیان اینکه در اسلام، کسی حق ندارد به کسی تجاوز و ظلم کند،گفت: اسلام همواره تلاش کرده است میان امت اسلامی صلح و ثبات برقرار سازد؛ کما اینکه هدف احکام اسلامی، ایجاد روابطِ دوستانه میان مسلمانان با دیگر امت‌ها بوده است.

یوسف سپاهیچ ادامه داد: آنچه که اسلام برای تحقق صلح جهانی آورد، در تقویت و تحکیم همزیستی مسالمت‌آمیز، ترویج محبت و دوستی میان مردم، ترک خشونت و افراطی‌گری، ترویج فرهنگ گفت و گوی هدفمند میان پیروان ادیان مختلف، تجلی پیدا می‌کند. از این طریق می‌توان بر مشکلات فائق آمد و صلح را میان اقشار مختلف جوامع انسانی برقرار کرد.

وی در پایان با بیان اینکه صلح جهانی جایگاه ویژه‌ای در اسلام دارد، گفت:  صلح یک مسئله شخصی و یا یک هدف قومیتی و یا ملی نیست، صلح یک هدف جهانی است. صلح، خود یک اصل است که باید در روابط میان تمام انسان‌ها با یکدیگر متجلی شود.

برای مشاهده فیلم کامل سخنرانی به لینک زیر مراجعه کنید:
https://iuc.taqrib.ir/iuc37/fa/videos/video_20201927

انتهای پیام/
 
https://taghribnews.com/vdcgz793tak9zq4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی