تاریخ انتشار۳۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۴
کد مطلب : 535240

از کوسه‌های مجازی نترسید

بساط تربیت و آموزش با چالش‌ها و سردرگمی‌های بسیاری مواجه شده است طوری‌‌که فغان و واویلای معلمان و والدین سر به فلک گذاشته که چگونه باید از پس تربیت فرزندان بربیاییم وقتی به‌درستی نمی‌دانیم موبایل دارد چه بلایی سرشان می‌آورد!
از کوسه‌های مجازی نترسید
حوزه جامعه خبرگزاری تقریب:

اگر تا چندسال پیش به فضای مجازی «آغشته» بودیم امروز در آن «غرق» شده‌ایم. موبایل مهم‌ترین وسیله زندگی ما شده است تا جایی‌که نمی‌توانیم به‌راحتی آن را جا بگذاریم و حتی بیشتر از بنزین ماشین و موجودی داخل یخچال، دل‌نگران شارژ تلفن همراه‌مان هستیم! موبایل، این هیولای بامزه، تعداد بسیاری از نیازمندی‌های ما را یکجا روی خود جمع کرده که شاید برای حمل این تعداد ابزار باید یک تریلی هیجده‌چرخ راه می‌انداختیم! 

ولی همزمان به‌رغم این‌همه فرصت و تحول، بساط تربیت و آموزش با چالش‌ها و سردرگمی‌های بسیاری مواجه شده است طوری‌‌که فغان و واویلای معلمان و والدین سر به فلک گذاشته که چگونه باید از پس تربیت فرزندان بربیاییم وقتی به‌درستی نمی‌دانیم موبایل دارد چه بلایی سرشان می‌آورد!

اما رویکرد این متن فرصت‌‌شناسانه و آرامش‌بخش است.

در مواجهه با این جبهه نوظهور، اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنید، با ترس‌های بیجا و بدبینی خود را منزوی نکنید. قبل از آنکه تغییرات شتابنده یقه شما را بچسبد و فتیله‌پیچ‌تان کند خود به پیشواز تغییر بروید، زیر یک‌خم آن را بگیرید و خاک کنید. اگر برای همزیستی «تربیت و فضای مجازی» راه‌های مجربی پیدا نکنید به‌زودی موبایل، فرمانده خانه و مدرسه خواهد شد، آن‌وقت باید همگی از رسالت تربیتی خود استعفا دهید! 

شاید مدت‌هاست از مدرسه و دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اید، اما آموزش را از سر بگیرید و برای آموختن نگرش‌ها و مهارت‌های جدید تنبلی نکنید. برگ برنده شما در مواجهه با فضای مجازی آن است که به‌روز باشید و آینده را پیش‌بینی کنید؛ مبادا فرزندا‌ن‌تان بیشتر از شما درباره قابلیت‌های فضای مجازی بدانند، آن‌وقت است که در امر تربیت دچار جاماندگی شدید خواهید شد.

مثل ماهی در آب، در اقیانوس رسانه‌های نوین شناورید؛ پس شناگر قابلی باشید. سواد رسانه‌ای را جدی بگیرید، جهش‌های آن را درک کنید و به مهارت‌های لازم مجهز شوید. یاد بگیرید رسانه با چه فنونی شما را قانع می‌کند و چگونه با پیام‌های همبرگری سبک زندگی شما را دگرگون می‌سازد.

برای «خانواده مجازی‌شده» خود قانون بگذارید. خوب است یک پارلمان قانونی در منزل درست کنید و حتی به بچه‌ها هم حق رأی بدهید. خیلی زود یک قانون اساسی برای نحوه کاربری موبایل و فناوری‌ها تصویب کنید و همه به آن پایبند شوید. این کار نیازمند جلسات هفتگی است تا افراد خانواده را دورهم جمع کنید و با دستور کار روشن، فرصت‌ها و بحران‌ها را به بحث بگذارید و چاره‌اندیشی کنید.

بی‌تردید اگر کنار هم باشید دیگر هرگز از نهنگ‌ها و کوسه‌های زندگی مجازی‌ باکی نخواهید داشت!

به قلم:سید مهدی سیدی
https://www.taghribnews.com/vdcgtn9nzak9wx4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما