تاریخ انتشار۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب : 539075
//یادداشت//

«تهاجم ترکیبی» در ترویج تقریب و وحدت بین مسلمین جهان

اختلاف افکنی بین مسلمین یکی از زمینه هایی است که دشمن در آن همواره بصورت ترکیبی به مسلمین تهاجم و تجاوز داشته است؛ دشمن ضمن اینکه با اقتصاد و سیاست و امنیت و حرکت های نظامی به دنبال اختلاف افکنی بین دولت ها و ملت های مسلمان بوده است از ابزار ها و تکنیک های بسیار متفاوتی در القاء اختلاف بهره جسته است.
«تهاجم ترکیبی» در ترویج تقریب و وحدت بین مسلمین جهان
حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب:

رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی ارتش در ایام دهه فجر عبارت جدیدی را تحت عنوان «تهاجم ترکیبی» در مقابله با دشمنان مطرح کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: در مقابل «تهاجم ترکیبی» و دسته‌جمعی دشمن نمی‌توانیم همیشه در موضع دفاعی بمانیم، ما نیز باید در زمینه‌های مختلف از جمله رسانه‌ای، امنیتی و اقتصادی تهاجم ترکیبی کنیم که در این زمینه اهل فکر و اقدام به خصوص مسئولان موظف به تلاش هستند.

اختلاف افکنی بین مسلمین یکی از زمینه هایی است که دشمن در آن همواره بصورت ترکیبی به مسلمین تهاجم و تجاوز داشته است. دشمن ضمن اینکه با اقتصاد و سیاست و امنیت و حرکت های نظامی به دنبال اختلاف افکنی بین دولت ها و ملت های مسلمان بوده است از ابزار ها و تکنیک های بسیار متفاوتی در القاء اختلاف بهره جسته است. دشمن علاوه بر ایجاد اتاق های فکر متعدد برای این منظور و بهره گیری از رسانه های سنتی، تیمهای زیادی را بر سر بیش از صد نوع اپلیکیشن و شبکه اجتماعی  گمارده و دائما اختلاف را به مخاطبین مسلمان تلقین میکند.

اما در جمهوری اسلامی اولا هنوز بعد از گذشت بیش از چهل سال هنوز بعضی از شخصیت های با نفوذ حوزوی  ما این تهاجم همه جانبه دشمن علیه اتحاد مسلمین را باور ندارند و به فعالیت های تقریبی و وحدوی وقعی نمی نهند و ثانیا نهاد های درگیر با تقریب مذاهب و وحدت اسلامی هم درتمام این دوران در لاک دفاعی بوده اند و فقط به دنبال پاسخگویی به شبهات و ارائه استدلال دراین خصوص بوده اند آن هم با استفاده از روش ها و ابزار چند دهه گذشته.

امروز اگر قرار باشد طبق بیان حکمت آمیز و دقیق رهبر معظم انقلاب در زمینه ترویج تقریب و وحدت مسلمین حرکت مثبتی داشته باشیم باید بصورت «تهاجم ترکیبی»  باشد. یعنی علاوه بر اینکه دولت، سیاسیون، تجار و بازرگانان، دانشگاهیان و روحانیون هر کدام باید رأسا با همتایان خود در دنیا اتحاد بین مسلمین را در حد خود دنبال کرده و بنا نهند، نهاد های مسئول تقریب و وحدت نیز باید با استفاده از تمام آن صدها اپلیکیشن و شبکه اجتماعی و نیز تکنیک های اقناع سازی رسانه ای- اجتماعی گفتمان تقریب و وحدت را بین همه طبقات مسلمین در دنیا اعم از مردم عادی تا تحصیلکرده و دولتمرد و تاجر و غیره ترویج داده و آن را نه فقط به یک ترند بلکه به یک گفتمان غالب و فراگیر تبدیل نمایند. بدین ترتیب گفتمان تقریب و وحدت به درون تمام خانواده های مسلمان در سرتاسر دنیا کشیده می شود تا جایی که اگر یک عضو جامعه ای در یک جای دنیا به دنبال ایجاد اختلاف شد عضو دیگر آن جامعه مانع او می شود و یا حتی اگر  یک عضو خانواده ای در یک جای دنیا درصدد انجام قدمی اختلاف بر انگیز شد عضو دیگر خانواده مانع او می شود، اقدامی که از همسران بعضی از خانواده های سلطنتی در واقعه تنباکو دیده شد.

برای تحقق چنین امر ضروری، اولا نهادهای مسئول مثل مجمع تقریب و پژوهشگاه تقریب مذاهب باید اتاق های فکر متعددی برای زوایای مختلف این تهاجم ترکیبی تاسیس کنند. ثانیا فضلای توانمند و زباندان باید برای استفاد از تمام ابزار های  ذکر شده و تکنیک های اقناع سازی دنیای معاصر دراین خصوص ممحض و بکار گرفته شوند.

در اینصورت از آنجا که اقتضاء شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها تعامل است طبقات مختلف مسلمانان علاقمند به اسلام در سراسر دنیا به خیل هواداران وحدت خواهند پیوست و خود آن را به گفتمان فراگیر تبدیل خواهند کرد.

به قلم: محمدرضا پی سپار.... مسئول مرکز ترجمه و میز اروپا-امریکا پژوهشگاه مطالعات تقریب مذاهب

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcguy9nnak9wz4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما