>> رمضان ماه نظم است، نه بی‌نظمی! | خبرگزاری تقریب (TNA)
تاریخ انتشار۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲:۴۰
کد مطلب : 547536

رمضان ماه نظم است، نه بی‌نظمی!

یکی از نویسندگان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان در یادداشتی به رابطه نظم، هدف و ماه مبارک رمضان پرداخت.
رمضان ماه نظم است، نه بی‌نظمی!
به گزارش خبرنگار حوزه استان های خبرگزاری تقریب، سینا سعادتمند، یکی از فعالان فرهنگی و نویسندگان اهل سنت در سیستان و بلوچستان، در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان در خصوص رابطه نظم با ماه مبارک رمضان نوشت:

داشتنِ نظم، ادب و هدف در زندگی بسیار حائز اهمئیت است؛ زیرا نظم لازمه یک زندگی ایده‌آل، و ادب لازمۀ با مردم‌بودن و در اجتماع بودن است؛ بدین سبب نظم را می‌توان از اولیاتِ مِدار و محور زندگی برشمرد.

داشتن یک هدف یا اهداف گوناگون در زندگی امری ضروری و استراتژیکی است؛ زیرا زندگی بدون هدف یعنی کشتی بی‌ناخدا که در امواج دریا به این صخره و آن صخره برخورد می‌کند و در نتیجه متلاشی و نابود می‌شود و باعث مرگ سرنشینان می‌شود و اموال صاحبِ کشتی را نیز با غرق‌شدن به تاراج می‌برد و ضایع می‌کند.

خداوند عزوجل صفحۀ گیتی را در شش روز متوالی آفرید درحالی‌که این کار را در یک چشم برهم‌زدن هم می‌توانست انجام بدهد، اما بنا بر نظم و این‌که مردم در آینده با تدبر و تعمق در آیات الهی دریابند که علت اصلی این شش روز «نظم» بوده است تا مردم نیز در زندگی نظم را رعایت کنند و منظم و هدف‌مند باشند. همچنین خداوند متعال به بندگان با دعوت به عبادت و بندگی آموخت که هدف آفرینش این سلاله خلایق «بندگی» است.

این روزها بی‌نظمی خودمان را نابجا و بی‌خردانه به #رمضان؛ این مهمانِ عزیز نسبت می‌دهیم.

 سر کلاس، دبیر می‌پرسد: چرا دیر آمدی؟ جواب می‌دهیم: رمضان است، خواب رفتم.

سر شیفت، مسئول شیفت می‌پرسد: کجا بودید دیر تشریف آوردید؟ جواب می‌دهیم: رمضان است، شب‌ها نمی‌خوابیم صبح خواب می‌رویم.

در خیابان، بوق به بوق می‌کنیم که افطار نزدیک است.
در صف نانوایی داد و فریاد به‌راه می‌اندازیم که رمضان است و ما تشنه می‌شویم یا تشنه هستیم.
ماشین خودمان را با بی‌نظمیِ تمام در وسط خیابان پارک می‌کنیم، بعد به افسر راهنمایی و رانندگی می‌گوییم: جناب پلیس رمضان است، جریمه نکنید، چشم‌پوشی کنید.
سر جلسۀ امتحان دیر می‌رویم، ناظر و بازرس دایره امتحانات می‌پرسد: دانش‌آموز عزیز کجا بودی؟ می‌گوییم: رمضان است خواب رفتم.

کلاس‌های دانشگاه را غیبت می کنیم، بعد می‌گوییم استاد رمضان است لطفأ موجه حسابش کنید نمره‌ام را رد کنید.
خلاصه اینکه خیلی چیزها را یا به رمضان نسبت می‌دهیم یا با رمضان مقایسه می‌کنیم، درحالی‌که سخت در اشتباه هستیم، چون نمی‌دانیم بی‌نظمیِ ما نه‌تنها ربطی به رمضان ندارد، بلکه رمضان نیز مانند سایر احکام و دستورات شریعت اگر به درستی عمل شوند سبب نظم و انتظام در زندگی‌ فردی و اجتماعی ما می‌شود.

انتهای پیام/
 
https://www.taghribnews.com/vdchxqnm-23nkmd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما