کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

اسلام‌هراسی ساختاری در آمریکا

22 شهريور 1401 ساعت 3:12

در سال‌های اخیر مطالعات گسترده‌ای درباره دشمنی با اسلام و اسلام‌هراسی در جوامع غربی و همزمان با تشدید این پدیده در این کشورها انجام شده است و در همین راستا امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا روزی را برای مبارزه با اسلام‌هراسی تصویب کرد.


به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از ایکنا، اسلام‌هراسی مفهومی است که در لغت به معنای ترس بیمارگونه جمعی از اسلام و مسلمانان است، اما در واقع نوعی نژادپرستی مبتنی بر مجموعه‌ای از اعمال، احساسات و تصاویر کلیشه‌ای علیه اسلام و مسلمانان است.

براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۶ انجام شده است، «کوستاس پاناگووپولوس»، دانشمند علوم سیاسی، در این زمینه می‌گوید: احساسات عمومی نسبت به جامعه مسلمانان در کشور در سطوح پایین آگاهی از عناصر اساسی اسلام بوده و در عین حال نگرانی و نفرت نسبت به این جامعه در حال افزایش است.

سوفیا مک‌لینن، نویسنده آمریکایی در مقاله‌ای که در وب‌سایت «سالون» منتشر شد، می‌گوید: با وجود اسناد وحشتناک اسلام‌هراسی در ایالات متحده پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، این انتظار وجود داشت که برخی کلیشه‌های تهاجمی نسبت به جامعه مسلمان با گذشت زمان از بین برود. اما این اتفاق نیفتاد. واضح است که پدیده اسلام‌هراسی با افزایش شیوع آن در جامعه آمریکا رو به افزایش است.

این نویسنده معتقد است: این باور اشتباه است که حوادث یازدهم سپتامبر آغازگر اسلام‌هراسی در ایالات متحده است و در همین راستا به کتاب «اسلام‌هراسی آمریکایی» اثر خالد بیضون، استاد دانشگاه وین اشاره می‌کند که در آن آمده است: اسلام‌هراسی در آمریکا ریشه‌ای است و به قرن هجدهم باز می‌گردد.  

اسلام‌هراسی ریشه‌دار در آمریکا
کتاب خالد بیضون به بررسی میزان ریشه‌داری گفتمان ضد مسلمانان در نظام حقوقی آمریکا می‌پردازد و راه‌های بسیاری را بررسی می‌کند تا نشان دهد که قانون، سیاست و گفتمان رسمی دولت منجر به ظهور مجدد اسلام‌هراسی در ایالات متحده آمریکا شده است.

این کتاب خالد بیضون تاریخ طولانی و دلخراش پدیده‌ها را به تصویر می‌کشد و از وضعیت اسفبار مسلمانان آفریقایی بَرده‌ در جنوب پیش از جنگ، قوانینی که مهاجران مسلمان را از شهروندی منع می‌کند، شیوه‌هایی که هر اقدام تروریستی را به گردن اسلام می‌اندازد و محاکمه‌های بی‌شماری سخن می‌گوید که مسلمانان آمریکایی با آن مواجه بودند.

بیضون با ارائه روایت‌هایی از مسلمانان آمریکایی که اسلام‌هراسی را در سطوح مختلف نژادی، قومی و اجتماعی ـ اقتصادی تجربه کرده‌اند، تحلیل و ثابت می‌کند که چگونه قوانین آمریکا زندگی‌ها را چه به عمد و یا غیرعمد تخریب می‌کند.

نهادینه‌شدن دشمنی با مسلمانان
سوفیا مک‌لینن به نقل از «فایزه پاتل»، پژوهشگر مرکز دادگستری برنان، می‌گوید: گفتمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، علیه مسلمانان نمونه‌ای از یک دولت ضد اسلامی بی‌سابقه در آمریکا است. اما آنچه در حال حاضر نگران‌کننده است اینکه جلوه‌های اسلام‌هراسی در دولت جو بایدن که جانشین ترامپ شده نیز کاهش نیافته است.

بر اساس مطالعات اخیر، اسلام‌هراسی آمریکایی ریشه دوانده، عادی شده و گسترش یافته است. در ماه مه ۲۰۲۲، شورای روابط آمریکایی ـ اسلامی (CAIR) از افزایش ۹ درصدی ـ نسبت به سال ۲۰۲۰ ـ تعداد شکایات حقوق مدنی که از مسلمانان ایالات متحده دریافت کرده بود، خبر داد.

نویسنده هشدار می‌دهد که گروه‌های اسلام‌هراسی در ایالات متحده بودجه قابل توجهی دریافت می‌کنند. در ژوئن ۲۰۲۲، سازمان CARE دریافت که بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، تقریباً ۱۰۵,۹ میلیون دلار به ۲۶ گروه ضد اسلامی برای انتشار اطلاعات نادرست و تئوری‌های توطئه درباره مسلمانان و اسلام پرداخت شده است.

تحقیقات جدید تیمی از دانشگاه رایس نشان می‌دهد که مسلمانان در آمریکا در مقایسه با سایر ادیان، پنج برابر بیشتر به دلیل مذهبشان توسط پلیس مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. بسیاری از مسلمانان آمریکایی از نظارت پلیس و اقداماتی مانند ردیابی آنلاین، امنیت فرودگاه، توقف‌ و بازرسی‌های معمول و نظارت در اماکن مذهبی هراس دارند.

داده‌های نگران‌کننده از رشد اسلام‌هراسی در آمریکا
نویسنده خاطرنشان می‌کند که داده‌های اخیر «انستیتو سیاست اجتماعی و تفاهم» دو یافته دیگر را نشان می‌دهد که نگران‌کننده است؛

اول: رشد پدیده اسلام‌هراسی در جامعه مسلمانان، به‌ویژه در میان جوانانی که بیشتر عمر خود را پس از حوادث ۱۱ سپتامبر در کشور آمریکا سپری کردند. ضمن اینکه پدیده اسلام‌هراسی در میان جامعه مسلمان سفیدپوست هم به شکل نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.

دوم: پدیده اسلام‌هراسی در مدارس رو به افزایش است. گزارش انستیتو سیاست اجتماعی و تفاهم حاکی از آن است که ۴۸ درصد از خانواده‌های مسلمان که کودکان مدرسه‌ای دارند گزارش دادند که در سال گذشته قربانی برخوردهایی با انگیزه مذهبی شده‌اند. درحالی که این مسائل در مورد یهودیان تنها ۱۳ درصد و در مورد بقیه ۱۸ درصد بوده است.

برخوردهای غیرانسانی با اقلیت مسلمان آمریکا
نویسنده اشاره می‌کند که سطوح شدید اسلام‌هراسی در ایالات متحده چیزی بیش از یک مشکل کلیشه‌ای منفی است. به گونه‌ای که برخوردهای کاملاً غیرانسانی با مسلمانان صورت می‌گیرد.

به رغم موفقیت‌ها و دستاوردهایی که جامعه مسلمان آمریکا داشته‌، هنوز هم فرهنگ نفرت باعث شده تا این موفقیت‌ها کمتر به چشم آید. به عنوان مثال، گزارش مؤسسه سیاست اجتماعی و تفاهم اشاره می‌کند که مسلمانان آمریکا اشتغال‌زا هستند و به‌طور متوسط ​​۸ کارگر را استخدام و در مجموع حداقل ۱,۳۷ میلیون شغل را در آمریکا فراهم می‌کنند.

آنها همچنین دارای تحصیلات عالی هستند، به‌طوری که ۴۶ درصد از مسلمانان آمریکایی بالای ۲۵ سال اعلام کرده‌اند که دارای مدرک دانشگاهی هستند.

شاید شگفت‌آورتر از همه این باشد که مسلمانان آمریکا با وجود اسلام‌هراسی نسبت به آینده کشور بیش از هر گروه دیگری خوش‌بین هستند.

علی‌رغم برخوردهای نامناسبت در انتخابات، مسلمانان آمریکایی از رأی دادن دریغ نمی‌کنند و ثبت نام رأی‌دهندگان در میان مسلمانان به‌طور چشمگیری از ۶۰ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۸۱ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

با وجود تصورات نادرست در مورد جامعه مسلمانان و معرفی آنها به عنوان خشن و خطرناک، معلوم شده است که مسلمانان آمریکایی خشونت علیه غیرنظامیان را با نرخی بالاتر از انجیلی‌های سفیدپوست رد می‌کنند.

در گزارش انستیتو سیاست اجتماعی و تفاهم پیشنهاد شده است که با توجه به نوع برخوردی که مسلمانان می‌شود و بخشی از افکار عمومی نسبت به اقدامات خلاف دموکراتیکی که علیه مسلمانان انجام می‌شود، واکنشی نشان نمی‌دهند و این وظیفه رسانه‌ها است که باید جوامع مسلمان را با دقت به تصویر بکشند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 565306

آدرس مطلب :
https://www.taghribnews.com/fa/note/565306/اسلام-هراسی-ساختاری-آمریکا

خبرگزاری تقریب (TNA)
  https://www.taghribnews.com