تاریخ انتشار۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۷:۴۸
کد مطلب : 578416
به بهانه سومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی؛

مدیران! اجرای شمه ای از سبک مدیریت شهید سلیمانی، معقولیت، مقبولیت ومحبوبیت شما را تضمین می کند

دکترعلی اصغر حسینی – معاون فرهنگی ستاد امر به معروف ونهی از منکر استان کردستان
مدیران عزیز، مکتب سلیمانی همیشه زنده است و خواهد بود. بیایید برای رفع مشکلات مردم، مقبول و محبوب  شدن نزد مردم، مدیریت بر دلها و حرکت در راستای منویات مقام معظم رهبری و بهره مندی از تأییدات الهی، شمه ای از سبک مدیریت شهید سلیمانی را در سبک مدیریتی خود دخیل نمایید.
مدیران! اجرای شمه ای از سبک مدیریت شهید سلیمانی، معقولیت، مقبولیت ومحبوبیت شما را تضمین می کند
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، دکتر سیدعلی اصغر حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و معاون فرهنگی ستاد امر به معروف ونهی از منکر استان کردستان در یادداشتی با عنوان " مدیران! اجرای شمه ای از سبک مدیریت شهید سلیمانی ، معقولیت، مقبولیت ومحبوبیت شما را تضمین می کند " نوشت:  

امروز بعد از گذشت سه سال از شهادت سردار دلها، شهید قاسم سلیمانی  وتأکید مقام معظم رهبری  بر بزرگداشت آن شهید والامقام در قالب مکتب شهید سلیمانی به عنوان مکتب ومنشوری ماندگار جهت تمامی اقشار جامعه اعم از مدیران، نظامیان، کارکنان، معلمان واساتید اصناف وبازاریان، جامعه پزشکان ومهندسان و. . . قابل استفاده والگو برداری می باشد. آنچه در این مطلب کوتاه ومختصر مورد نظر است سبک مدیریتی شهید سلیمانی است که به عنوان یکی از برترین الگوهای مدیریتی ومبتنی بر سیره نبی مکرم اسلام (ص) وائمه هدی علیهم السلام بوده و در جذب قلوب مردم وحاکمیت بر دلها که برترین نوع مدیریت است، نمونه ای گرانقدر وارزشمند است. جا دارد که جامعه مدیریتی ما که امروز در قضاوت مردم در بسیاری موارد با ناکارآمدی های جدی روبرو است، به سبک سردار دلها تمسک بجویند زیرا اگر مدیران ما بتوانند بخش کوچکی از این سبک مدیریتی را  بکار برده و در اخلاق حرفه ای مدیریتی خود به نحو احسن اجرا نمایند بی شک تمامی مشکلات جامعه وبخصوص مردم استان مرتفع خواهد شد.

 در یک واکاوی وپژوهش از سوی اساتید دانشگاه (مزروعی،  وحیدی، همایش گام دوم بهمن 1400) سبک مدیریت سردار سلیمانی از دیدگاه مقام معظم رهبری، همرزمان شهید، صاحب نظران فرهنگی وسیاسی مورد بررسی دقیق قرار گرفته است که به استناد آن می توان گفت شهید سلیمانی در حوزه مدیریتی  دارای شش ویژگی اصلی بودکه به اختصار عبارتند از:

١. ویژگیهای شـخصـیتی: شجاعت، جسارت، ولایتمداری، سخت كوشی، اعتدال، مردمی بودن، توجه به اصل كمال طلبی، تواضع، مجاهدت، ولایت افزایی، توجه به مسائل كلان و جزئی، بصیرت، آینده نگری، انعطاف پذیری، جانشین پرور.

چه می شد که مدیران امروز در انجام وظایف مدیریتی خود از این صفات ارزنده بهره مند بودند، از ولایتمداری می گویند ولی در شعار وسخنان مجلسی، هیچ التزامی به ولایت ندارند نه تنها به توصیه ها عمل نمی کنند بلکه اسناد ابلاغی را نیز نادیده می گیرند. تکبر و استبداد رأی در تصمیم گیری ها بیداد می کند، بیکاری پنهان وعدم کار مفید بلای جان نظام مدیریتی ماست. در میان مردم نیستند تا در دلهای آنان نفوذ کنند. جز عده ای منتفع از مدیریت آنان کسی تأییدشان نمی کند.
 
 ٢. ویژگی های اخلاقی: اخلاص، صداقت، توجه به حدود شرعی، سادگی و صفا، خوشخویی، تمركز بر اهداف، رویكرد افق مند.

چرا در رفتار بسیاری از مدیران نمی توان اخلاصی را دید؟ چرا در گفتار صادق نیستند؟ چرا به تجمل گرایش پیدا کرده اند؟ از خانه های گرانقیمت گرفته تا اتاق کار پرنقش و نگار با هزینه های مصرفی از بیت المال؟ چرا مدیران ما دائم به جای تمرکز بر کار، جلسات حاشیه ای وسیاسی و جناحی می گذارند؟ چرا به حدود شرعی در امر مدیریت پایبند نیستند؟ چرا اکثریت مردم مدیران ما را درست یا نادرست به فساد اداری متهم می کنند؟

 ٣. ویژگی های ارتباطی: یك دیپلمات برجسته، بیان تأثیرگذار، فرا جناحی بودن.

امروز شاهدیم که جریان های سیاسی چپ و راست در راستای رسیدن به قدرت واقتدار سیاسی و به تبع آن انتفاع شخصی چه چالش های بزرگی برای نظام بوجود آورده اند. چرا به انقلابی بودن نمی اندیشند؟ تا بتوانند هم اصلاحات قانونی و واقعی را در امر مدیریتی خود انجام دهند و هم از اصول و ارزش های نظام و انقلاب کوتاه نیایند. شهید سلیمانی به جنگ قدرت این جناح ها پی برده بود که رضایت الهی را در مدیریت آنان نمی دید و به خاطر بهره مندی منافع شخصی همه اصول و ارزش های نظام را قربانی می کردند. چه فتنه ها ایجاد شد و نظام را به لبه پرتگاه بردند و خم به ابرو نیاوردند. انقلابی بودن وانقلابی ماندن دو درس اصلی  ومهم بود که سردار دلها به مدیران ما از هر طیف وجناحی دادند ولی هیچگاه نیاموختند.

 ٤. ویژگی های فكری: تدبیر، تفكر، تدبر، سنجیدگی و تدبیر در امور، فهم عمیق، آرامش و طمأنینه.

اگر مانند شهید سلیمانی دراداره امور محوله تدبیر می نمودند امروز شاهد این همه بی تدبیری ها نیز نبودیم. اگرسنجیده عمل می کردند، این همه خسارت به نظام نمی زدند. بسیاری از مدیران اگر سطحی نگری نداشتند و به اصول انقلاب وارزش های نظام اعم از دینی، ملی و بومی می پرداختند، امروز شاهد این همه مشکلات نبودیم. از آنجا که گفتار و رفتارشان یکی نبود، مردم هیچگاه سخنشان را باور نمی کردند. مردم می فهمیدند که وقتی شهید سلیمانی سخن می گفت به اجرایی شدن آن یقین داشتند و این همان دلیلی بود که مستمع را به وجد می آورد و امیدوار. اما سال ها بسیاری از مدیران ما شعار دادند و وعده وعید های فراوان ولی هیچگاه جامه عمل نپوشید.
 
 
 ٥. ویژگی های روحی و معنوی: مجاهدت، انقلابی بودن، روحیه شهادت طلبی، ارادت و تمسك به اهل بیت، تعبد و معنویت، روحیه انقلابی، روحیه ایثار، خدا ترس بودن، خدایی بودن.

وقتی مدیری چون شهید سلیمانی مجاهدگونه به اهداف نظام وانقلاب فکر می نمود و در مسیر تحقق آن گام برمی داشت به هیچ چیز جز خداوند فکر نمی کرد. آن روز که تحلیل گری به ظاهر سیاسی  در سال 1395 گفت بهترین گزینه برای انتخابات ریاست جمهوری قاسم سلیمانی است و در رسانه ها اعلام شد، در پاسخ فرمود: «من در میان تپه ها ودشت های عراق وسوریه دنبال شهادت می گردم». این رمز الهی بودن وانسان کامل شدن است. دیدیم که برای رسیدن به عرصه قدرت وکسب رأی مردم چه بی اخلاقی ها که ننمودند؟ !!!دیدیم که مدیران برای رسیدن به پست های مدیریتی چه تملق ها وچاپلوسی ها که ننمودند؟ !!! دیدیم برای رسیدن به جایگاه مدیریتی چه رشوه ها که نداده  و بده بستان هایی که صورت نگرفت؟ !!! این افراد هیچگاه با خدا معامله نکردند زیرا که از همان ابتدا نیت الهی نداشتند و جز به کسب مقام و حرص برای بهره مندی از لذات مادی وروحی پست و مقام، اندیشه ای دیگر نداشتند. بیت المال را خوردند، اختلاس نمودن، رانت خواری کردند، رابطه مداری را به جای ضابطه مداری قرار دادند، فرزندان خود را از منافع مدیریتی متمتع ساخته و به اروپا و آمریکا فرستاند و تا در رفاه متلذذ گردند، در سهام شرکت ها وکارخانه ها سهیم شدند تا هنر مدیریت خود را نشان دهند و این ها ثمره خدا ترس نبودن و معنویت گرا نبودن است.

٦. ویژگی  های رزم آوری: تسلط به آداب جنگاوری، روحیه سلحشوری و جنگندگی، فرماندهی مبتنی بر انسجام، توجه به كار كارشناسی.

مدیرانی که نه تخصص داشتنند و نه تعهد یا با رابطه به جایگاه مدیریتی دست یافتند و یا در ستادانتخاباتی ریاست جمهوری یا نماینده مجلس چای خوردند و مردم را به تخریب رقبا و تحریف منتخب واداشتند. کاردان نبودند ادعای کارشناسی ارشد را داشتند. نه رسم فرماندهی ومدیریت را می دانستند و نه  کارشناسان خبره و توانمند را به مشاوره گرفتند. نظام مدیریتی کوتوله ای(کوتوله به لحاظ توانمندی مدیریتی) سر لوحه کار خود قرار دادند و کوتوله تر از خود را زیر مجموعه خود قرار دادند تا دستشان بر سر آنان باشد و دائم خود برتر بینی در روح و روانشان شکل گرفته باشد.

مدیران عزیز، مکتب سلیمانی همیشه زنده است و خواهد بود. بیایید برای رفع مشکلات مردم، مقبول و محبوب  شدن نزد مردم، مدیریت بر دلها و حرکت در راستای منویات مقام معظم رهبری و بهره مندی از تأییدات الهی، شمه ای از سبک مدیریت شهید سلیمانی را در سبک مدیریتی خود دخیل نمایید.

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcizvawqt1ay52.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما