تاریخ انتشار۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰:۲۲
کد مطلب : 592127
/یادداشت/

تغییر محسوس توازن قدرت بین فلسطین و اسرائیل

علیرضا تقوی نیا ـ کارشناس مسایل غرب آسیا
وضعیت توازن قوای نظامی میان فلسطینیان و اسرائیل به جایی رسیده که گروههای مقاومت در واکنش به فوت یک اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی، می توانند اینگونه به طرف مقابل پاسخ نظامی دهند و امنیت آنان را از بین ببرند و زندگی عادی آنان را مختل کنند.
تغییر محسوس توازن قدرت بین فلسطین و اسرائیل
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، علیرضا تقوی نیا؛ کارشناس مسایل غرب آسیا در یادداشتی تحت عنوان «تغییر محسوس توازن قدرت بین فلسطین و اسرائیل» به تحلیل حمله موشکی روز سه شنبه گروه های فلسطینی به شهرک های صهیونیستی پرداخته است.

در این یادداشت آمده است:

امروز گروههای مقاومت فلسطینی در واکنش مرگ خضر عدنان اسیر فلسطینی ، حدود ۲۰ راکت از نوار غزه به شهرکهای مهاجران اشغالگر شلیک کردند که تصاویر منتشره نشان می دهد برخی از آنها به مناطق صهیونیست نشین اصابت کرده است.
 
در این خصوص چند نکته باید ذکر شود؛
 
1) وضعیت توازن قوای نظامی میان فلسطینیان و اسرائیل به جایی رسیده که گروههای مقاومت در واکنش به فوت یک اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی، می توانند اینگونه به طرف مقابل پاسخ نظامی دهند و امنیت آنان را از بین ببرند و زندگی عادی آنان را مختل کنند.
 
2) اسرائیل نتوانسته در برابر فلسطینیان بازدارندگی موثر ایجاد کند و ابتکار عمل را از آنان بگیرد؛ گروههای مقاومت هر زمان که اراده می کنند شهرهای صهیونیست نشین را زیر آتش می گیرند و ارتش یهود نیز تنها به تعدادی بمباران بسنده ‌کرده و مانع از افزایش روند تنش می شود.
 
اما ارتش اسرائیل هیچگاه نتوانسته به طور جدی و مؤثر توان نظامی فلسطینیان در نوار غزه را نابود کند و امنیت شهروندان اشغالگر را تامین کند.
 
 
3) روزگاری موازنه قدرت میان اسرائیل و گروههای فلسطینی به گونه ای بود که ارتش صهیونیست در واکنش به ترور شلومی آرگوف سفیر رژیم در لندن توسط گروه ابونضال، به لبنان حمله کرد و تا بیروت پیش رفت و تمام مبارزان فلسطینی را مجبور به تبعید به تونس کرد.
 
اما امروز نمی تواند منابع مادی تهدید و تسلیحات نظامی استقرار یافته علیه خود را در باریکه ای ۳۶۰ کیلومتر مربعی (نصف شهر تهران) از بین ببرد.
 
4) شهروندان صهیونیست نیز احتمالا به این نتیجه رسیده اند که راهبردهای دولت اسرائیل و تسلیحاتش مانند پدافند گنبد آهنین نمی تواند از آنها به خوبی دفاع کند.
 
از طرفی توان تهاجمی اسرائیل نیز تا میزانی ضعیف شده که قادر نیست مقاومت نوار غزه را سرکوب کند و احتمال شدت گرفتن روند مهاجرت معکوس قابل پیش بینی است.
 
انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcdxx0k5yt0nf6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما