تاریخ انتشار۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب : 595596
/یادداشت/

تنها مرزی که برای اسرائیل امن مانده بود

علیرضا تقوی نیا ـ کارشناس مسایل غرب آسیا
اهمیت مصر برای امنیت اسرائیل تا بدانجاست که هنری کیسینجر معتقد بود هیچ جنگ فراگیر عربی علیه اسرائیل بدون حضور مصر ممکن نیست.
تنها مرزی که برای اسرائیل امن مانده بود
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، علیرضا تقوی نیا؛ کارشناس مسایل غرب آسیا در یادداشتی تحت عنوان « تنها مرزی که برای اسرائیل امن مانده بود» آورده است:
مرز مصر تنها مرزی است که برای اسرائیل امن مانده بود.
 
این مرز از سال ۱۹۷۸ و پس از پیمان کمپ دیوید میان انور سادات و مناخیم بگین با وساطت جیمی کارتر، برای اسرائیلی ها یک منطقه کاملا امن بود.
 
ماجرای امروز ظاهرا بدین صورت بوده که یک پلیس مصری با اسلحه کلاشنیکف در مرز مصر و فلسطین اشغالی، ۲ نظامی اسرائیلی را به هلاکت می رساند و وارد جنوب فلسطین می شود.
 
صهیونیست ها نیروی کمکی برای دستگیری وی اعزام می کنند اما در درگیری رخ داده، یک نظامی اسرائیلی دیگر نیز کشته می شود تا شمار تلفات اشغالگران به ۳ نفر افزایش یابد.
 
پلیس مصری نیز در تیراندازی به شهادت می رسد.
 
در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است.
 
1) تنها مرز بدون خطر باقی مانده برای اسرائیلی ها ، مرز مصر بود که آنهم ناامن شد.
 
حادثه امروز پس از کشتن چند اسرائیلی در سال ۱۹۸۵ توسط سرباز مصری سلیمان خاطر در صحرای سینا بی سابقه است.
 
با این تفاوت که سلیمان خاطر صهیونیست هایی را که به طور غیرقانونی وارد خاک مصر شده بودند را هدف قرار داد، ولی پلیس مصری صبح امروز وارد خاک فلسطین شد و اشغالگران را به گلوله بست.
 
2) عملیات امروز تحولی مهم در مبارزه با اسرائیلی هاست؛ زیرا مصر فعلی با ۱۰۰ میلیون جمعیت، روزگاری نقطه ثقل مبازه با اسرائیل بود اما پس از خیانت سادات به جبهه عربی و اسلامی و به رسمیت شناختن موجودیت دولت یهود، از وضعیت یک تهدید برای صهیونیست ها خارج شد.
 
3) البته روایت ها در این خصوص متناقض است برای مثال مصری ها اعلام کرده اند پلیس این کشور در حال تعقیب قاچاقچیان مواد مخدر وارد خاک فلسطین شده و با نیروهای اسرائیلی زد و خورد ‌کرده است که با توجه به شواهد و درگیری مجددی که چند ساعت پس از کشتن ۲ نظامی صهیونیست صورت گرفت، ادعای طرف مصری مردود می کند.
 
4) رخداد امروز حاکی از عمومی و فراگیر شدن مقاومت علیه صهیونیست هاست و تنفر افکار عمومی جهان اسلام نسبت اشغالگری ها و اعمال ددمنشانه این رژیم را یادآور می شود.
 
5) اهمیت مصر برای امنیت اسرائیل تا بدانجاست که هنری کیسینجر معتقد بود هیچ جنگ فراگیر عربی علیه اسرائیل بدون حضور مصر ممکن نیست.
 
در پایان باید گفت اسرائیل روز به روز از سوی مقاومت فراگیر و عمومی جهان اسلام و پیرامون خود مورد تهدید قرار می گیرد.
 
همین یک ماه پیش بود که یک نماینده پارلمان اردن به دلیل قاچاق سلاح به فلسطین برای مبارزه با اشغالگران، توسط پلیس اسرائیل بازداشت شد.
 
همچنین حوادث رخ داده در حین برگزاری جام جهانی قطر نشان داد اسرائیل پس از ۷۵ سال نتوانسته خود را به افکار عمومی جهان اسلام بقبولاند و هنوز به عنوان یک رژیم اشغالگر و نامشروع ، مورد نفرت امت اسلامی است.
 
انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcgyn9n3ak9yn4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما