تاریخ انتشار۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۸:۳۷
کد مطلب : 595620
به بهانه سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)؛

شناخت فرهنگ مؤلفه ای مهم در تدوام انقلاب اسلامی از نظر امام خمینی(ره) است

عبدالرضا پورذهبی - نماینده ولی فقیه در استان کردستان
آنچه تذکر آن لازم به نظر می رسد این است که فرهنگ در هر جامعه ای در حقیقت شاکله و عنصر اصلی بوده و رنگ پذیری ابعاد سیاست و اقتصاد از ناحیه آن خواهد بود. شکل گیری فرهنگ اثر خود را در دیگر ابعاد منعکس خواهد نمود. در این مقال برآنیم که تحلیل فرهنگی فرهنگ را از منظر امام خمینی (ره) مورد نقد و بررسی قرار داده و تقابل دیدگاه های دیگر؛ با کلام ایشان را نشان دهیم.
شناخت فرهنگ مؤلفه ای مهم در تدوام انقلاب اسلامی از نظر امام خمینی(ره) است
ه گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، حجت الاسلام و المسلمین عبدالرضا پورذهبی - نماینده ولی فقیه در استان کردستان در یادداشتی با عنوان "شناخت فرهنگ مؤلفه ای مهم در تدوام انقلاب اسلامی از نظر امام خمینی(ره) است" نوشت:

 شناخت فرهنگ از مسائل بسیار مهم و حیاتی در بقا و تداوم انقلاب اسلامی از نظر امام خمینی( ره )می باشد، ضروری است که براساس تعریف فرهنگ، شاخصه ها و ساختارهای فکری آن بزرگوار، ابعاد نظام و کشور اسلامی خود را سازماندهی نماییم. آنچه تذکر آن لازم به نظر می رسد این است که فرهنگ در هر جامعه ای در حقیقت شاکله و عنصر اصلی بوده و رنگ پذیری ابعاد سیاست و اقتصاد از ناحیه آن خواهد بود. شکل گیری فرهنگ اثر خود را در دیگر ابعاد منعکس خواهد نمود. در این مقال برآنیم که تحلیل فرهنگی فرهنگ را از منظر امام خمینی (ره) مورد نقد و بررسی قرار داده و تقابل دیدگاه های دیگر؛ با کلام ایشان را نشان دهیم.

فرهنگ در نگاه امام خمینی (ره)

دستیابی به یک خط مشی فرهنگی مستقل براساس اصول و ارزش های اسلامی اهمیت بسزائی دارد و امام(ره) در این باره می فرمایند: درباره فرهنگ هر چه گفته شود کم است. می دانید و می دانیم اگر انحرافی در فرهنگ یک رژیم پیدا شود و همه ارگان ها و مقامات آن رژیم در صراط مستقیم انسانی و الهی پایبند باشند و بر استقلال و آزادی ملت از قیود شیطان عقیده داشته باشند و آن را تعقیب کنند و ملت نیز به تعبیت از اسلام و خواسته های ارزنده آن پایبند باشند دیری نخواهد کشید که انحراف فرهنگی بر همه غلبه کند و همه را خواهی نخواهی به انحراف کشاند ونسل آتیه را آن چنان کند که انحراف بصورت زیبا و مستقیم را راه نجات بداند و اسلام انحرافی را به جای اسلام حقیقی بپذیرد و بر سر خود و کشور آن آورد که در طول دوران ستمشاهی و خصوصاً پنجاه سال سیاه بر سر کشور آمد.

پس از مشخص شدن نقش و اهمیت فرهنگ و حدود جغرافیایی آن، باید به این مسئله پرداخت که چگونه می توان دفاع فرهنگی انجام داد و ابزارهای آن کدامند!؟ حوزه ها ی علمیه، دانشگاه ها و مدارس  محورهای اصلی هدایت نظام و جامعه می باشند و مسئولیت سنگین پاسداری از فرهنگ و حفظ ارزش های اسلامی این قسمت بر دوش بازوهای علمی و فرهنگی یعنی حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش است ؛ به همین دلیل  حضرت امام (ره) خطاب به حوزه ویان و فقهاء عالی قدر اینگونه تاکید کردند: علماء بلاد و کشورهای اسلامی باید راجع به حل مشکلات و معضلات مسلمین وخروج آنان از سیطره قدرت حکومت های جور با یکدیگر به بحث و مشورت و تبادل نظر بپردازند و برای حفظ منافع مسلمین سینه ها را سپر کنند و جلو تهاجم فرهنگی فرهنگ های متبدل شرق و غرب را که به نابودی نسل و ملت ها منتهی شده است را بگیرند و به مردم کشورهای خود آثار سوء و نتایج خود باختگی در مقابل زرق و برق غرب و شرق را بازگو نمایند. (فریاد برائت)

امروزه جهان تشنه فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص) است و مسلمانان در یک تشکیلات بزرگ اسلامی رونق و زرق و برق کاخ های سفید و سرخ را از بین خواهند برد و شروع یک حرکت فراگیر و مجدّانه در برابر دشمن اصلی از وظایف جدی و استراتژیک مردم و نظام اسلامی است که خود را از این حصار استعمار و استثمار هم برهاند.

حسن ختام این مقال این که باید همتی نمود و خود را از قید و بند فرهنگ مادی غرب و غربی بیرون کشید و تکیه بر محور فرهنگ دین و وحی نمود، که فرمود:"باید مدت ها زحمت کشید و باور کنیم که خودمان دارای یک فرهنگ بزرگ انسانی با ارزش های اسلامی هستیم. باید سال های طولانی زحمت و مشقت بکشیم تا از فطرت ثانی خود متحول شویم و،خود را بیابیم، روی پای خویش بایستیم و مستقل گردیم". "صحیفه نور جلد ۱۸ صفحه ۱۶۲"

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcewn8n7jh8opi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما