تاریخ انتشار۲ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۳۰
کد مطلب : 608032
/یادداشت/

نقشه خاورمیانه جدید نتانیاهو را جدی بگیریم؟

علیرضا تقوی‌نیا؛ کارشناس مسایل غرب آسیا
نقشه خاورمیانه جدیدی که نتانیاهو نشان داد اولا نشان از انزوای اسرائیل دارد و اکثر کشورها حتی با فشار آمریکا زیر بار این خیانت نرفته اند و ثانیا سعودی نیز فعلا بر طبق میل نتانیاهو رفتار نکرده و حاضر به برقراری رابطه نیست.
نقشه خاورمیانه جدید نتانیاهو را جدی بگیریم؟
به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، علیرضا تقوی‌نیا؛ کارشناس مسایل غرب آسیا در یادداشتی تحت عنوان «نقشه خاورمیانه جدید نتانیاهو را جدی بگیریم؟» آورده است:

واژه خاورمیانه جدید اولین بار نیست که در ادبیات سیاسی جهان مطرح می شود.

در گذشته نیز سیاستمدارانی همچون کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا در دولت دوم جرج دبلیو بوش از این واژه استفاده کرده بود.

اما نتانیاهو دیروز با بلند کردن یک نقشه، مجددا این واژه را به کار برد.

در این خصوص چند نکته باید ذکر شود:

1) نقشه ای که او در تریبون سازمان ملل آن را در دست گرفت، کشورهایی که با اسرائیل به عادی سازی رابطه دست زده اند و یا خواهند زد را با رنگ سبز متمایز کرد‌ که شامل مصر ، سعودی ، بحرین ، سودان، اردن و امارات می شد.

اما ‌کشورهای لیبی، سوریه، عراق ، الجزایر، ایران، لبنان، کویت، قطر، عمان و یمن هنوز جزو مخالفان عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هستند.

2) تجربه نشان داده کشورهایی که به عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی دست زده اند، علاوه بر منفوریت در اذهان جامعه اسلامی، در معادلات بین المللی نیز جایگاه آنها تضعیف شده است.

بهترین مثال در این زمینه مصر است که روزگاری رهبر معنوی و سیاسی جهان عرب بود اما پس از عادی سازی رابطه با اسرائیل ، وزن ، نقش و جایگاه آن به شدت دچار افول گردید.

3) در نقشه ای که نتانیاهو نشان داد، اثری از کشور فلسطین طبق قطعنامه های سازمان ملل نبود که نشان از نگاه افراطی و حداکثری راست گراهای حاکم دارد و اگر سعودی بدون درنظر گرفتن حقوق حداقلی فلسطینیان (مانند حاکمیت آنها بر کرانه غربی، قدس شرقی و بازگشت آوارگان) به عادی سازی رابطه دست بزند ، یک خودکشی سیاسی و مذهبی کرده است و جایگاه معنوی خود را در جهان اسلام از دست خواهد داد.

4) با وجود گذشت ۷۵ سال که از تشکیل رژیم صهیونیستی می گذرد، هنوز بیشتر کشورهای خاورمیانه حاضر به عادی سازی رابطه نشده اند و اکثریت جمعیت این منطقه در کشورهایی ساکن هستند که مخالف جدی این رژیم اند.

5) به نظر می رسد عادی سازی رابطه میان سعودی و اسرائیل به سادگی میسر نباشد و نقشه ای که نتانیاهو نشان داد از اساس فاقد ارزش ارزیابی می گردد ، زیرا بن سلمان شروطی را برای این معامله مطرح کرده از قبیل داشتن چرخه کامل غنی سازی اتمی و پذیرفتن دولت فلسطینی از سوی حاکمان فعلی رژیم صهیونیستی.

نگارنده بسیار بعید می داند که این ۲ شرط توسط آمریکا و اسرائیل پذیرفته شود.

6) نتانیاهو در مخمصه داخلی گرفتار شده و سعی در دستاورد سازی دارد و به همین جهت یکسال مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به بایدن حداکثر فشار را بیاورد تا او نیز سعودی را ملزم کند که به عادی سازی تن دهد.

بن سلمان نیز که تمایل ندارد بدون گرفتن امتیاز دندان گیری نزد امت اسلامی منفور گردد، فعلا زیر بار فشار کاخ سفید نرفته است.

باید گفت نقشه خاورمیانه جدیدی که نتانیاهو نشان داد اولا نشان از انزوای اسرائیل دارد و اکثر کشورها حتی با فشار آمریکا زیر بار این خیانت نرفته اند و ثانیا سعودی نیز فعلا بر طبق میل نتانیاهو رفتار نکرده و حاضر به برقراری رابطه نیست.

البته در دنیای سیاست هر رخدادی ممکن است اما ولیعهد سعودی نیک می داند کشورش از جایگاه معنوی ویژه ای در جهان اسلام برخوردار بوده و قبله مسلمانان در واقع شده و به همین دلیل به سادگی ریسک چنین تصمیم پرخطری را آنهم بدون گرفتن امتیاز قابل توجه نخواهد پذیرفت.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdcgw793xak9zz4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی