تاریخ انتشار۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۷:۵۳
کد مطلب : 608053

یادداشت| «حماسه مقدس»

آخوند عبدالباسط قره باش- رئیس شعبه مرکز اسلامی گلستان در گنبدکاووس
رئیس شعبه مرکز اسلامی گلستان در گنبدکاووس، نوشت: با شكل‌گیری اتحاد و انسجام در میان نیروهای انقلابی و طرد نیروهای وابسته، حماسه‌ ای مقدس شكل گرفت كه در تاریخ ایران اسلامی بی‌ سابقه بود، حماسه دفاع مقدسی كه بركات و دستاوردهای بی‌ نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد، جهاد و شهادت مردمان با ایمان و مخلص این سرزمین، ستون‌های نظام اسلامی را تا مدت‌ها مستحكم نمود.
یادداشت| «حماسه مقدس»
به گزارش خبرنگار حوزه استان های خبرگزاری تقریب، آخوند «عبدالباسط قره باش» در یادداشتی با عنوان «حماسه مقدس» به ابعاد، برکات و دستاوردهای دوران 8 ساله دفاع مقدس برای جمهوری اسلامی پرداخته که متن کامل آن در ذیل می آید:
 
ضمن عرض تبریک و تهنیت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با حمایت قدرت های جهانی و با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیاری را علیه ایران اسلامی آغاز كرد.
 
صدام رئیس جمهوری عراق با ظاهر شدن در برابر دوربین‌های تلویزیون عراق با پاره كردن قرارداد 1975 الجزایر، آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاك ایران را اعلام كرد.
 
جنگی نابرابر در شرایطی به ایران تحمیل شد كه از جانب استكبار جهانی بویژه آمریكا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل كشور نیز جناح ‌های وابسته به غرب و شرق، با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری‌های نظامی در صدد تضعیف نظام بودند و نیروهای نظامی نیز به خاطر تبعات قهری انقلاب، هنوز مراحل بازسازی و ساماندهی را به طور كامل پشت سر ننهاده بودند.
 
ارتش عراق كه بر اساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران، فتح یك هفته‌ای تهران را در سر می‌پرورانید، در روزهای نخست تجاوز، بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه‌های اهواز و خرمشهر پیش تاخت.
 
تحت چنین شرایطی حضرت امام خمینی (ره)‌ به خروش آمد و ندای ملكوتیش دل‌های شیفتگان انقلاب و نظام را متوجه دفاع از كیان جمهوری اسلامی نمود؛ بطوریكه، نیروهای مردمی بدون امكانات و تجهیزات و حتی آموزش‌های نظامی به مقاومت پرداختند و به فرمان هل من ناصر ینصرنی امام خمینی (ره) لبیك گفتند. ودفاع مقدس مردم مسلمان و انقلابی ایران شكل گرفت و نیروهای جوان و شهادت طلب به جبهه‌ها شتافتند. پس از شكل‌گیری اتحاد و انسجام در میان نیروهای انقلابی و طرد نیروهای  وابسته، حماسه‌ای مقدس شكل گرفت كه در تاریخ ایران اسلامی بی‌سابقه بود. حماسه دفاع مقدسی كه بركات و دستاوردهای بی‌نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد. جهاد و شهادت مردمان با ایمان و مخلص این سرزمین، ستون‌های نظام اسلامی را تا مدت‌ها مستحكم نمود.
 
بی تردید، مقدس ترین جهاد، جهادی است که به عنوان دفاع از حقوق انسانی صورت گرفته باشد. در جنگ تحمیلی، رژیم بعث عراق، جنگی ناخواسته را به کشور ما تحمیل کرد و با نادیده گرفتن استقلال سرزمین ما به ایران اسلامی تجاوز کرد از این رو، مردم غیرتمند ایران، در دفاعی مقدس، از حق خود که دفاع از استقلال سرزمین و هویت دینی ـ ملی خود بود، دفاع کردند.

از جلوه های معنویت در دفاع مقدس، حالت تضرع، استغاثه و راز و نیاز عارفانه رزمندگان اسلام بوده است. دفاع مقدس، فرصت نمایش خالصانه ترین و زیباترین مناجات ها و دعاها را پدید آورد. در کنار نماز و قرآن، دعا وسیله دیگری بود که یاد خدا را در دل رزمندگان زنده نگاه می داشت، به آنان قدرت روحی می بخشید و تحمل سختی های نبرد را برای آنان آسان تر می ساخت.
 
علت گرامی داشتن هفته دفاع مقدس چیست؟
1-آذربایجان و گرجستان به موجب قرارداد ننگین گلستان در سال ۱۸۱۳ میلادی در زمان فتحعلیشاه قاجار از ایران جدا شد (حدود ٢٠۵ سال پیش).
 
2- منطقه نخجوان و ارمنستان بموجب قرارداد ننگین ترکمنچای درسال ۱۸۲۸ میلادی درزمان فتحعلیشاه از ایران جدا شد (یعنی
حدود ١٩٠ سال پیش).
 
3- افغانستان و هرات به موجب معاهده پاریس در سال ۱۸۵۷ میلادی در زمان محمدشاه قاجار از ایران جدا شد (یعنی حدود ١۶١ سال  پیش).
 
4- ترکمنستان،ازبکستان و قرقیزستان بموجب قرار داد سال۱۸۸۳ میلادی در زمان ناصرالدین شاه قاجار از ایران جدا
شد (یعنی حدود ١٣٧ سال پیش).
 
5-پاکستان و سیستان بموجب قرارداد ننگین حکمیت «ژنرال اسمیت» در زمان حکومت قاجار در دو مرحله که آخرین آن در سال ۱۹۰۵ میلادی از ایران جدا شد(حدود ١١٣ سال‌پیش).
 
6-مجمع الجزایر بحرین با ۳۳ جزیره ارزشمند در سال ۱۳۵۰ شمسی در زمان محمدرضا شاه پهلوی از ایران جدا شد (یعنی حدو۴٧سال پیش).
 
7- شهر بندری و زیبای فیروزه در شرق دریای مازندران، قبل از انقلاب در زمان محمدرضا پهلوی از ایران جدا شد و به شوروی واگذار گردید. اما می دانیم که در جنگ تحمیلی به مدت ۸ سال با دنیا جنگیدیم، قریب به‌ 200 هزار نفر شهید دادیم. حال با افتخار اعلام می کنیم که:
 
1-یک وجب از خاک میهن اسلامی را از دست ‌ندادیم.
 
2- باعث بیداری کشورهای اسلامی و مظلوم شدیم.
 
3-قدرت اسلام و ایران را به ابرقدرت‌ها نشان دادیم تا دیگر جرأت حمله به ایران را نداشته باشند.
 
بنابراین درهر حال و همه زمان‌ها (جهت قدردانی از شهدا و رزمندگان و آزادگان و نیز خانواده صبور آنان و برای الگوسازی وپرورش نسل جوان که نیاز به قهرمانان راستین دارند) لازم است که در نکوداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهدا و قدردانی از رزمندگان و آزادگان وخانواده معظم آنها بکوشیم.

سلام بر آن‌هایی که از نفس افتادند تا ما از نفس نیفتیم. سلام بر دلاورانی که قامت راست کردند تا ما قامت خم نکنیم. سلام بر مجاهدانی که به خاک افتادند تا ما به خاک نیفتیم. ضمن گرامیداشت دوباره هفته دفاع مقدس برای شادی روح شهدا و امام شهدا صلوات.
 
انتهای پیام/
 
 
https://taghribnews.com/vdcjioemtuqeyyz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی