تاریخ انتشار۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۱
کد مطلب : 442588

خاطرات دو شهروند سیستانی از اقدامات وحدت آفرین رهبر انقلاب در زمان تبعید

دو تن از شهروندان استان سیستان و بلوچستان درباره تبعید رهبر معظم انقلاب به ایرانشهر در سال 57 و نتایج مثبتی که این تبعید داشت، مطالبی بیان کردند.
خاطرات دو شهروند سیستانی از اقدامات وحدت آفرین رهبر انقلاب در زمان تبعید
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، به بهانه هفته وحدت، «احمد بامِری» و «عبدالغنی دامِنی»، از اهالی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با فارس، درباره مشاهداتشان از ایام تبعید حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی به ایرانشهر در سال 57 و فعالیت‌های وحدت‌آفرین ایشان سخنانی بیان کرده اند.

در بخشی از این گفت وگو به نقش گروه های تکفیری و دولت سعودی در ورود اختلاف شیعه و سنی به استان سیستان و بلوچستان اشاره شده است. 

احمد بامری در این باره می گوید: «تا اوایل دهه 50 شمسی شیعه و سنی بدون مشکل در سیستان و بلوچستان در کنار هم زندگی می‌کردند. جدایی و اختلاف اصلاً بی‌معنی بود. خوب که نگاه می‌کردید، ممکن بود در خانواده ما که شیعه هستیم، 5 نسل قبل، بی‌بی بزرگمان اهل سنت بوده‌باشد. اهل تسنن هم با ما بسیار نزدیک بودند. مثلاً در مراسم عاشورا همراه با ما سینه‌زنی می‌کردند و از غذای نذری ما می‌خوردند. یعنی زندگی اهل سنت و شیعه تا این حد در هم گره خورده‌بود. اما کم‌کم نفوذی‌هایی از طرف دولت سعودی و گروه‌های تکفیری در پاکستان که تفکراتشان نشأت‌گرفته از تفکرات انگلیسی بود، در سیستان و بلوچستان رخنه کرده و شروع به اختلاف‌افکنی کردند. لطف خدا بود که آقا در سال 56 و 57 به ایرانشهر آمدند و بذر اتحاد میان شیعه و سنی را دوباره در دل‌ها کاشتند و الحمدلله این اتحاد هنوز هم پابرجاست.»

استاد «عبدالغنی دامنی» در تکمیل صحبت‌های احمد بامری می‌گوید: «می‌توان گفت همیشه ندای وحدت در میان علمای شیعه و سنی بلند بوده است. به‌طور مثال، سال‌ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، مولوی «عبدالعزیز مولازاده»، در جهت وحدت شیعه و سنی فعالیت می‌کرد و با وجود تبلیغات منفی که وجود داشت، هیچ‌وقت مشکلی میان برادران شیعه و برادران اهل سنت پیش نمی‌آمد. می‌دانید، افراط و تفریط است که ما را از هم دور می‌کند. اگر به مشترکاتمان و آنچه قرآن و رسول خدا(ص) به ما فرموده، فکر و عمل کنیم، مهر و محبت در میانمان حاکم می‌شود و سد محکمی در مقبل دشمنان اسلام می‌شویم.»

بامری در ادامه می گوید: «مردم سیستان و بلوچستان، قدر این وحدت را می‌دانند و برای حفظش تلاش و ازخودگذشتگی می‌کنند؛ هم شیعه و هم اهل سنت. حتی می‌توانم بگویم اهل سنت از ما هم بیشتر در این زمینه دقت دارند و گوش به فرمان رهبر هستند. به عنوان مثال، مولوی «جنگی زِهی»، اولین کسی بود که در منطقه «سرباز» در مقابل گروه‌های وهابیت و تکفیری و گروه عبدالمالک ریگی ایستاد. بسیاری از مولوی‌های آن طرف مرز به‌خاطر این کار او را تکفیر کردند و عاقبت هم ترور و شهید شد. اما خون ایشان باعث شد جلوی عملیات‌های انتحاری گرفته‌شود.»

این شهروند سیستانی در پایان تأکید کرد: «مردم سیستان و بلوچستان اهمیت اتحاد را می‌دانند و همیشه حافظ این وحدت هستند اما همیشه باید مراقب باشیم. تکفیری‌ها، وهابیت و بدخواهان همیشه در کمین هستند تا از هر فرصتی برای اختلاف‌افکنی و ایجاد ناامنی استفاده کنند. در این میان، اهالی سیستان و بلوچستان با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در بعضی از بخش‌های اداره کشور به توصیه‌های مقام معظم رهبری عمل نمی‌شود و همین موضوع باعث ایجاد فقر و بیکاری و نارضایتی می‌شود. بسیاری از اهالی سیستان و بلوچستان در فقر و تنگنای اقتصادی هستند. اگر مراقب نباشیم و به این مشکلات رسیدگی نشود، ممکن است زمینه نفوذ برای بدخواهان و تفرقه‌افکنان فراهم شود. به مسئولان کشور هم بگویید اتحاد و همدلی آن‌ها هم بسیار مهم است. طوری صحبت نکنند که از آن به اختلاف تعبیر شود. در اختلاف میان مسئولان، این مردم هستند که متضرر می‌شوند.»

انتهای پیام/
https://www.taghribnews.com/vdcivra5vt1a5w2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما