تاریخ انتشار۱۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۳
کد مطلب : 480747
با حضور اندیشمندان عراق، فلسطین، کویت و  بحرین؛

 وبینار منطقه ای غرب آسیا برگزار شد

در چهارمین روز برگزاری سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی وبینار منطقه ای غرب آسیا با حضور اندیشمندان و علمای عراق، فلسطین، کویت و  بحرین برگزار شد.
 وبینار منطقه ای غرب آسیا برگزار شد
به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، اسماعیل رضوان عضو ارشد جنبش حماس در این وبینار با اشاره به مشکلات پیش آمده ناشی از کرونا و آشکار شدن ناتوانی کشورهای استکباری در مقابله با این بیماری گفت: آمریکای بعد از کرونا با قبل کرونا بسیار متفاوت خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به پیروزیهای محور مقاومت در کشورهای مختلف اعم از سوریه، فلسطین، لبنان، عراق، یمن و ... از کشورهای عربی و اسلامی حامی مقاومت خواست تا سیطره محور صهیوآمریکایی در منطقه را در هم شکنند.

اسماعیل رضوان در ادامه به برخی از راههای شکست محور صهیوآمریکایی در منطقه از جمله بنای تمدن اسلامی، مقابله با عادی سازی روابط، تحریم همه جانبه رژیم صهیونیستی، تشکیل ائتلاف عربی اسلامی مقاوم در برابر استکبار، تقویت جبهه مقاومت و ... اشاره کرد.
 
 
شیخ خالد ملا رئیس جماعت علمای اهل تسنن عراق هم طی سخنانی در این وبینار گفت: مسلمان حقیقی کسی است که تمام قدرت و توان خود را برای نجات امت اسلام به کار ببندد.

وی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: طرح وحدت اسلامی که امام خمینی(ره) با اعلام روز قدس به آن دعوت و آیت الله خامنه ای هم از آن حمایت کرد،  همچنان طرح زندگی سعادتمندانه است و بر ما واجب است از آن حمایت و با طرح استکبار جهانی که می خواهد فرزندان و نسل ما را نابود کند و ما را به جان هم بیندازد مقابله کنیم.

خالد ملا با یادی از مرحوم آیت الله تسخیری برای وی  طلب آمرزش کرد و گفت: ایشان کل زندگی خود را در راه وحدت بین مسلمانان سپری کرد.

وی همچنین با یاد شهدای مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی وابوالمهدی المهندس و قدردانی از تلاشهای آن دو در مسیر مقاومت، ابراز امیدواری کرد ادامه دهنده راه ایشان باشیم.
 
 
عبدالهادی صالح عضو سابق هیأت وزاری کویت هم با اشاره به شرایط سخت پیش آمده ناشی از کرونا برای مردم بسیاری از کشورها، برای بیماران آرزوی شفای عاجل  و از عملکرد کشورهای غربی در مقابله با این بیماری و تحت فشار قرار دادن کشورهای ضعیف در این شرایط سخت انتقاد کرد.

وی گفت: برخی از این کشورها به جای کمک به کشورهای ناتوان از ورود تجهیزات پزشکی به کشورهای مذکور خودداری و شرایط را بدتر می کنند.

عبدالهادی صالح خاطر نشان کرد: از آموزه های اسلامی است که مسلمانان باید در چنین شرایط سختی  با هم متحد شوند و به یکدیگر کمک و یاری رسانند.
 

 
 شیخ حسین الدیهی معاون دبیرکل جمعیت وفاق بحرین؛ نیز با اشاره به تأثیرات و عواقب بیماری کرونا  در کشورهای مختلف بر ضرورت همکاری هرچه بیشتر کشورهای اسلامی در این شرایط سخت تأکید کرد.

وی در عین حال توطئه های صورت گرفته علیه مردم منطقه همانند عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، ایجاد تفرقه در بین امت اسلام و  ضربه زدن به وحدت فیما بین آن، معامله قرن و... را برای امت اسلام خطرناک تر از این بیماری دانست و گفت: دشمنان این گونه اقدامات خود را طی سالیان برای ضربه زدن به امت اسلام برنامه ریزی کرده اند و در پی تسویه مسأله فلسطین به عنوان مهمترین مسأله امت اسلام هستند.

شیخ الدیهی با بیان اینکه با حوادثی که اخیر در منطقه ما رخ داده است، مسئولیت امت اسلام سنگین تر شده  است؛ گفت:امت اسلام باید به سمت وحدت صفوف و بنای تمدن اسلامی بازگردند و با اقداماتی چون عادی سازی روابط مقابله جدی کنند و در مقابله هرگونه اقدام فتنه جوایانه ای بایستند.

وی همچنین خاطر نشان کرد که یکی از اهداف راهبردی نتانیاهو از اقداماتی چون عادی سازی روابط با کشورهای عربی تشکیل ائتلاف علیه ایران و سیطره بر منطقه خلیج فارس است که  نباید از آن غافل ماند.


 شیخ یوسف عباس مسئول و هماهنگ کننده کمپین جهانی بازگشت به فلسطین، هم طی سخنانی در این وبینار عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و همچنین اعلام آمادگی برخی از دیگر کشورها برای این اقدام را محکوم کرد و گفت: اقدامات این چنینی و تهدیداتی که علیه مسجد الاقصی و قدس صورت می گیرد، معامله قرن و ...همه و همه برای تسویه قضیه فلسطین است.

وی با بیان این مطلب خاطر نشان کرد: این گونه اقدامات برای مسلمانان خطرناک تر از هر حادثه طبیعی است و باید فکر کنیم که چگونه می توانیم همچنان حول محور فلسطین به عنوان محوری برای وحدت جمع شویم، با صهیونیستها مقابله کنیم و در برابر این دشمن و خطر مشترک بایستیم.
 

رباب جوهری فعال اجتماعی لبنان ضمن تبریک به مناسبت میلاد رسول گرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع)، یاد درگذشتگان عرصه تقریب مرحوم آیت الله تسخیری، حسین شیخ الاسلام و خانم طوبی کرمانی را گرامی داشت.

وی در ادامه با اشاره به تأثیرات منفی کرونا بر تمدن غرب گفت: برخی سازمانهای حقوقی بشری که دموکراسی ظاهری دارند، در این شرایط هم در پی مال و سلطه خود  و ثروت اندوزی سرمایه دارن بزرگ هستند، لذا ما نباید در این شرایط به اسلوب غربی تکیه و اعتماد کنیم بلکه باید از ارزشهای محمدی اصیل بهره ببریم.

رباب جوهری با بیان اینکه امروز عدالت حلقه مفقوده است در حالی که تمام بشریت باید از آن بهره مند شوند گفت: در شرایط سخت پیش آمده باید صبر و توکل به خدا داشت چرا که به گفته قرآن پس از هر سختی آسانی است.

وی همچنین تأکید کرد که ما در این شرایط باید ارزشهای اسلامی و فرهنگ ایثار و تعاون و  صبر را تبلیغ کنیم، ایمان داشته باشیم و در همه چیز فقط خدا را ببینیم و بدانیم که آزمایشهای الهی برای رسیدن انسان به کمال است.

جوهری همچنین یادآور شد که بیماریهای چون کرونا و سختی های که برای انسان پیش می آید به یاد ما می اندازد که چه نعمتهایی خوبی داشتیم و از آن غافل بودیم، این سختی فرصتی برای تصحیح مسیر و تزکیه نفوس است.
 

در ادامه دکتر غدیره جمال استاد دانشگاه و مسئول مؤسسه غیر دولتی قواریر در کویت ضمن تبریک به مناسبت هفته وحدت و میلاد رسول گرامی اسلامی(ص)، به توطئه های استکبار جهانی علیه مسلمانان و تلاش برای تسلط بر آنها بر امت اسلام و منابع آن؛ از جمله تسلط بر مؤسسات رسانه ای کشورهای اسلامی اشاره کرد و بر ضرورت اتحاد مسلمانان در مقابله با استکبار تأکید کرد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: ما در عراق، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین و ...در برابر جنگ نظامی دشمن ایستادیم، اما جنگ نرم و رسانه ای از جنگ نظامی سخت تر است و نیاز به تربیت نسلی دارد که با فرهنگ و آموزه های اصیل محمدی تربیت شده باشند که توطئه های اسرائیل را بشناسد و بتواند در مقابل آن ایستادگی کند؛  شعار ما باید شعار مقاومت در برابر دشمن باشد.
 


بتول امین عرندس سردبیر مجله مومنات لبنان هم طی سخنانی در این وبینار به شرایط سخت پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: مسؤلیت ما در این شرایط بیشتر شده و بر اساس سفارشهای اسلامی باید کمک به هم نوع را سرلوحه برنامه های خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: این  شرایط نیاز به صبر و آرامش و همکاری و توبه به سوی خدا دارد و علمای دین نیز باید ارزشهایی چون صبر و توجه به اسلوب اهل بیت(ع) را در بین مردم جامعه پررنگ کنند.
 

خانم عطیه طباجه فعال اجتماعی لبنان دیگر سخنران این وبینار بود که مقاله خود پیرامون موضوع سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی ( همکاریهای اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا) را قرائت کرد.

انتهای پیام/ 
 
 
 
 
 
https://www.taghribnews.com/vdchkvnkq23n6qd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما