تاریخ انتشار۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۸
کد مطلب : 559475

تاکید ائمه جمعه بر احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) تاکید کردند: محوری‌ترین حرکت نهضت سیدالشهدا (ع) امر به معروف و نهی از منکر بود که احیای این فریضه واجب باید اساس حرکت جامعه اسلامی قرار گیرد که بهترین راه نجات و سعادت جامعه است.
تاکید ائمه جمعه بر احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه
به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، خطیبان نماز جمعه این هفته در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه هفتم مرداد ماه با بیان اینکه قیام عاشورای حسینی، یک سرمایه بزرگ است اظهار داشتند: باید از آن به عنوان یک قدرت نرم برای جهانی کردن دین مبین اسلام بهره برد به گونه ای که جهانیان با دیدن آیین های عزاداری محرم، با فرهنگ و معارف ارزشی و اسلامی آشنا شوند.

آنان در بخشی از سخنان خود به آغاز دهه امر به معروف و نهی از منکر پرداخته و یاد آور شدند: در واقعه محور قیام امام حسین‌ (ع) برپاداشتن امر به معروف و نهی از منکر بوده و همه مردم در هر مقام و مسوولیتی باید نسبت به امر به معروف و نهی از منکر اقدام کنند و این فریضه الهی تنها به قشری خاص یا رفتاری خاص منحصر نباشد.  

به گفته خطیبان جمعه این فریضه الهی زیربنای تمام حرکات جامعه اسلامی است که متأسفانه علیرغم اهمیت و جایگاه بالای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، این موضوع به خوبی تبیین و اجرا نشده است و در مواردی از آن حتی به عنوان فریضه فراموش شده یاد می شود.

خطیبان جمعه سراسر کشوردر بخش دیگری از سخنان خود به دیدار اخیر ائمه جمعه کشور با مقام معظم رهبری اشاره کردند و اظهار داشتند: موضوع عفاف و حجاب یکی از مباحث مطرح شده در این دیدار بود، بانوی با شرف و با استعداد ایرانی یکی از بزرگ‌ترین و مهمترین ضربه‌ها را به ادعاها و دروغ های تمدن غربی زده است و آنها از این موضوع به‌شدت عصبانی هستند.

آنان با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به ائمه جمعه، بیان داشتند: لازم است ائمه جمعه با مردم در ارتباط باشند به سراغ مردم بودند و اگر کسی مشکل اعتقادی دارد، آنها را توجیه کنند زیرا با توجه به جایگاه روحانیت در بین مردم این توجیه‌ها می‌تواند تحول آفرین باشد و روحانیت با طبیبی دوار باشد.

امامان جمعه سراسر کشور با اشاره به دیدار روسای جمهور روسیه و ترکیه با رهبر معظم انقلاب، افزوند: سخنان و رهنمودهای ایشان در این دیدارها بسیار شیرین بود و لذا باید توجه داشت زندگی کردن در سایه عزت الهی شیرین است و توجه به این نکته را در نظر داشت که هرکس زندگی خود را برای خدا در طبق اخلاص قرار داد خدا از او دفاع می‌کند.

همچنین آنان با اشاره به دستاوردهای دولت سیزدهم در یکسال گذشته،بیان داشتند: حضور  میدانی مسئولان در مناطق محروم و کمتر برخوردار و دستور فوری آنان برای رفع دغدغه های محرومان از جمله این اقدامات است.

گزیده خطبه های نماز جمعه این هفته در مراکز استان ها به شرح زیر است:

  آیت الله سیدمحمد سعیدی خطیب جمعه قم اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را مورد توجه قرار داد و گفت: عمل به این فریضه الهی وظیفه همه مردم است و اختصاصی به برخی نهادهای تخصصی ندارد.

 وی در خطبه های این هفته نماز جمعه قم، در ادامه با اشاره به شهادت شیخ فضل الله نوری در ۹ مرداد سال ۱۲۸۸ هجری شمسی بیان کرد: مشروطه یکی از مهمترین حوادث تاریخ سیاسی ایران بعد از اسلام است، مردم ایران در قالب مشروطه با بسیاری از حقوق طبیعی خود آشنا شدند و فهمیدند که در سرنوشت کشور خود سهیم هستند و باید نقش آفرینی کنند.

حجت‌الاسلام غلامحسین نوفرستی امام جمعه موقت بیرجند گفت: یکی از فلسفه‌های برجسته در نهضت امام حسین (ع) مساله امر به معروف و نهی از منکر بوده و امروز حفظ عزت و آبروی ملت ایران بزرگترین معروف است.

وی افزود: همچنین سلامت محیط خانوادگی، تربیت جوان آماده برای اعتلای کشور، رونق دادن به اقتصاد و تولید همگانی و ترویج اخلاق اسلامی از دیگر معروف‌ها است که باید همگان در حد توان خود در این حوزه‌ها تلاش کنند. گسترش علم و فناوری، سلامت محیط، استقرار عدالت اقتصادی و قضایی و مساعدت برای اقتدار ملت ایران از دیگر معروف‌هاست که همه ما موظف به تلاش در این زمینه در حد توان هستیم.

حجت الاسلام علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: اسلام به زنان کرامت، عزت و ارزش داده است و این قشر در مراکز مختلف علمی، درمانی و مراکز تحقیقاتی با حجاب کامل در حال فعالیت هستند.

وی افزود: دشمن هیچ زمانی دلسوز ما نبوده چرا که آمریکا و اروپا از اسلام و ایران ضربه خورده اند. وی با بیان اینکه امروز حضور زنان در اجتماع شاخص، مثمر ثمر و مفید است، اظهارداشت: در دانشگاه های ایران بیش از ۶۰ درصد دانشجویان را خانم ها تشکیل می دهند که این مهم تکریم زنان در جامعه اسلامی است.

آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین گفت: باید با تلاش والدین، دستگاه های آموزشی و فرهنگی و فعالان حوزه دین، فرهنگ، رسانه و فضای مجازی حضور جوانان و نوجوانان را در آئین عبادی-سیاسی نماز جمعه تقویت کنیم.

وی افزود: اهمیت نماز جمعه کمتر از حج نیست، حج در سال یک بار برگزار می شود اما نماز جمعه هر هفته برپا می شود و مسلمین را گردهم می آورد که مقام معظم رهبری به این مهم در دیدار با ائمه جمعه نیز اشاره داشته و نکات ارزشمندی را مطرح کردند.

وی به دیدار ائمه جمعه کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود به اهمیت نماز جمعه و آثار و برکات آن اشاره داشتند و بر تلاش برای جذب اقشار مختلف و حضور بیشتر اعضای جامعه در این آئین تأکید کردند.  

حجت‌الاسلام سید مجتبی میردامادی امام جمعه موقت اصفهان گفت: نظام اسلامی برای جایگاه و کرامت زن ارزش والایی قائل است در حالی که غرب زن را با دید کالا می‌نگرد.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع ائمه جمعه کشور، گفت: موضوعاتی در خصوص زنان از ابتدای انقلاب بودن و امروز هم تکرار می‌شود. وی با اشاره به وجود ۱۷ آیه قرآن در خصوص حجاب، افزود: دشمنان انقلاب حجاب و اعتقادات دینی را مانع پیشرفت می‌دانند، در حالی‌که غرب که زن را به کالایی برای لذت و خوشگذرانی تبدیل کرده است و باید پاسخ دهند ولی زن ایرانی تحت پوشش چادر پیشرفت‌هایی بسیاری داشته است.

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: نماز جمعه تریبون نقد منصفانه، محور اتحاد ملت و دفاع از کلیات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به پنجم مرداد و سالروز اقامه اولین نماز جمعه بعد از انقلاب، افزود: اقامه نمازجمعه در سال‌های پس از انقلاب در واقع از نشانه‌های اقتدار و عظمت نظام مقدس اسلامی است که مهم‌ترین هدیه این فریضه عبادی و سیاسی را می‌توان به تبیین خط مشی سیاسی، تشویق مردم به مشارکت سیاسی و اجتماعی، افزایش انسجام اجتماعی، ارتقای آگاهی‌ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی دانست. نمازجمعه آثار و برکات معنوی و سیاسی مهمی دارد و به فرموده امام راحل سنگری در پاسداشت ارزش‌ها است و همه وظیفه دارند که این موهبت الهی را تقویت کنند.

 آیت الله رسول فلاحتی امام جمعه رشت ونماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری و وفاق سران سه قوه در خصوص عدم دخالت نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها گفت: نمایندگان نباید در عزل و نصب مدیران دخالت کنند چون این دستور و تأکید مقام معظم رهبری و همچنین تأکید سران سه قوه است.

وی اظهار داشت: اما اگر نماینده ای مشاهده کرد که فرد خطاکار و یا مفسدی در راس اداره ای قرار دارد با مدرک های مستدل می تواند در این بخش ورود کند تا مدیر پاکدست دیگری جایگزی آن فرد شود و در غیر اینصورت اجازه دخالت در عزل و نصب ها را ندارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سجادی امام جمعه موقت زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان با بیان اینکه یکی از مصادیق مهم جهاد تبیین امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: وظیفه همگان است در تمام بخش‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و خانوادگی امر کننده به معروف و نهی کننده از منکر باشیم.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سجادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان، اظهارداشت: تقوا، صیانت نفس و مدیریت ترک گناست و به وسیله تقوا و ترس از خدا، عالم متحول و مشکلات زیادی مرتفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه تقوا صرف نماز خواندن نیست، افزود: تقوای مالی، تقوای گفتاری، تقوای خانوادگی، تقوای قضایی و تقوای سیاسی از جمله انواع تقوا است.

حجت الاسلام حسین دشتی امام جمعه موقت بوشهر گفت: فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر بعنوان یک وظیفه عمومی باید به درستی در جامعه احیا و اجرا شود.

وی افزود: نباید بدون شناخت و با برخورد خشن برای اجرای ۲ فریضه مهم و الهی امر به معروف و نهی از منکر گام برداشت بلکه باید با شناخت دقیق در راستای اجرای این فریضه الهی گام برداشت. امر به معروف و نهی از منکر جزء واجبات الهی است همه آحاد جامعه نسبت به اجرای این فرایض الهی وظیفه دارند.

دشتی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر در اصل دستور و امر به خوبی‌ها و نهی از بدهی ها است که باید جامعه نسبت به اجرای این فرایض الهی به صورت اصولی و صحیح گام بردارد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه یزد گفت: مردم با مسئولان برای مهار کامل سیل و پیشگیری از خسارت و حوادث در سطح استان همکاری لازم داشته باشند.

وی با بیان اینکه بارندگی و سیل روزهای اخیر در استان بی‌سابقه است از تلاش مسئولان تشکر کرد و افزود: مردم باید همچنان با رعایت نکات ایمنی و مقررات در پیشگیری از حوادث احتمالی اقدام کنند. همکاری مردم با مسئولان و تلاش مدیران عضو ستاد مدیریت بحران در استان برای انجام وظایف در ارتباط با سیل اخیر خوب بوده و قطعا باید همه نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

حجت الاسلام محمدعلی قدس‌پور امام جمعه موقت سمنان گفت: ایران با هدایت رهبر معظم انقلاب توانسته منطقه را مدیریت کند و نقش‌آفرینی غیرقابل انکاری داشته باشد.

وی افزود: ایران با هدایت رهبر معظم انقلاب توانسته منطقه را مدیریت کند و حضور روسیه در ایران نشاندهنده این نفوذ و اقتدار کشور در منطقه است.

 حجت الاسلام و المسلمین سید احمدرضا شاهرخی نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد گفت: در گردهمایی نمایندگان و ائمه جمعه سراسر کشور مطالبات و مشکلات مردم استان در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی با سران قوا مطرح شد.

وی ضمن تسلیت فرا رسیدن محرم و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) به گردهمایی ائمه جمعه کشور اشاره کرد و افزود: در این گردهمایی که با زیارت حرم امام راحل شروع و با دیدار رهبر معظم انقلاب به پایان رسید، مطالبات مردمی مطرح شد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز به تلاش آمریکا برای منزوی کردن ایران و روسیه از طریق اعمال تحریم‌های جهانی اشاره کرد و گفت: همکاری تهران و مسکو در زمینه های مختلف، این نقشه شوم استکبار جهانی را نقش بر آب کرد.

وی افزود: انجام توافق بانکی مشترک می‌تواند دلار را از مبادلات دو طرف حذف و زمینه را برای از بین بردن اثرات تحریم و رسیدن به اهداف تجاری فراهم کند.  

وی با اشاره به اینکه آمادگی روسیه برای سرمایه گذاری در زمینه انرژی از جمله دستاوردهای توافق دوجانبه است، گفت: سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری روس ها در این عرصه با توافقات جدید حاصل شده با رشدی ۱۰ برابری به ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

آیت الله سیداحمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد گفت: امام جمعه به عنوان پدر معنوی جامعه نباید به جناح و گروه خاصی گرایش داشته باشد بلکه باید با همگان رفتاری پدرانه پیشه کند.

وی باشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با امامان جمعه، افزود: البته تأکید معظم له بر لزوم رفتار پدرانه داشتن امام جمعه با همه مردم، تکلیفی دوسویه ایجاد می کند که هم امام جمعه باید خود را پدر مردم بداند و هم برای مردم که امام جمعه را به عنوان پدر بپذیرند و البته هیچکس به پدر خود توهین و فحاشی نمی کند، لذا این حداقل وظیفه مردم در قبال امام جمعه است.

 آیت الله سید نصیر حسینی نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج با اشاره به پنجم مردادماه سالروز برگزاری نخستین آیین سیاسی، عبادی نماز جمعه کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت آیت الله طالقانی، گفت: پایگاه مهم نماز جمعه عامل تولید قدرت و امنیت برای کشور، نظام و انقلاب است. 

اظهار داشت: دشمنان از این پایگاه مهم وحشت دارند و به همین دلیل نیز به دنبال تضعیف آن هستند که به لطف الهی هرگز موفق نخواهند شد. پایگاه نماز جمعه دژ مستحکم، شکست ناپذیر و نفوذناپذیر برای نظام، انقلاب، کشور و ملت ایران است. 

آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: حماسه کربلا توانسته بدون جبر و زور و بدون استفاده از سلاح از تمام مرزهای جغرافیایی عبور کرده و دل های مردم جهان را فتح و به تسخیر خود در آورد.

وی با اشاره به اینکه در جمعه آخر ماه ذی الحجه و در آستانه ماه محرم سال جدید قمری قرار داریم، ایام پیش رو را تسلیت و تعزیت گفت و افزود: آغاز دهه احیای امر به معروف و نهی از منکر روز شعر و ادب آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی هم هست که از فردا شب خیمه های معرفت و معنویت حسینی پرشورتر از گذشته فعال خواهد شد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اعتقاد به اینکه محوریت حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) باید در همه مراسم مذهبی به ویژه عزاداری محرم با جدیت مدنظر باشد، گفت:مجالس امام حسین (ع) بایستی با شکوه برگزار شود.

وی اظهار داشت:  آغاز ایام عزا و مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شهادت امام حسین (ع) است و مسلما اوج معنویت و قرب به خدای متعال در قضیه عاشورا برای حضرت امام حسین (ع) پیش آمده است. این ایام ایامی است که طالبان معنویت بر سر سفره گسترده رحمت واسعه الهی بنشینند و آنچه می‌خواهند از برکت مجالس امام حسین (ع) می‌گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی‌زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس بر تقویت روابط راهبردی کشورهای منطقه ‌تأکید کرد و گفت: در این راستا ایران، روسیه، چین و کشورهای آسیا و شرق پیشگام شده‌اند.

وی با تسلیت دهه محرم و ایام سوگواری عزای سید الشهدا (ع) افزود: امام حسین (ع) برای احیای امربه معروف و نهی از منکر به شهادت رسید که دشمنان اسلام و رسانه‌های مبتذل به‌دنبال کمرنگ کردن این فریضه الهی هستند.

امام جمعه بندرعباس همچنین به پنجم مردادماه آغاز نخستین نماز جمعه در کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهارداشت: نماز جمعه یک نماز سیاسی و عبادی بوده که هم ذکر، هم عبادت و هم سیاست است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام حزن و اندوه عزای سید و سالار شهیدان گفت:عزاداری محرم با معارف و معرفت حسینی همراه باشد.

وی گفت: هر چه داریم از برکت قیام امام حسین (ع) است و اگر انقلاب اسلامی امروز در کشورهای مختلف ریشه دوانده به برکت از مکتب امام حسین(ع) است و دشمن نیز به این موضوع پی‌برده و بدنبال تضعیف این مکتب است. وی تصریح کرد: عاشورا درس عبرت همیشه تاریخ و سر سفره ولایت نشاندن جامعه بشری است، عاشورا ظرفیت تربیت و پرورش انسان ناب در اسلام ناب است و عاشورا درس طاغوت زدایی و نفی استکبار است.

آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل با بیان اینکه امروز مصداق بارز ظلم و حکومت حائر دولت آمریکاست، گفت: هر کس با حرکت عظیم ملت ایران در کوتاه کردن دست یزیدیان زمان از سرنوشت کشور و ملت مخالفت کند، چیزی از نهضت عاشورا نفهمیده است. همیشه یادمان باشد که با چند لعن و چند سلام تکلیف ما در برابر امام حسین ساقط نمی‌شود.

وی با بیان تذکراتی نسبت به کیفیت اجرای عزاداری اظهار داشت: مساجد و محلات در مجالس عزاداری خود حتماً از عالم دین استفاده کنند خود حضرت معصومین فرموده‌اند "اولکم، اولکم معرفه" و امام حسین فرموده ما هر کس را بر حسب معرفت او سیراب می‌کنیم.

حجت‌الاسلام شمس‌الله سراج امام جمعه موقت ایلام گفت: روضه ها و مداحی های ماه محرم توسط مداحان و روضه خوان ها باید به نحوی باشد که منجر به افزایش معرفت و شناخت عمیق مردم از اهل بیت (ع) شود. وی اظهار داشت: محتوای مداحی های ماه محرم باید در خصوص چگونگی واقعه عاشورا و همه روضه های و روایات باید منطبق با واقعیات و مستند باشند.

حجت الاسلام رضا نوری امام جمعه بجنورد گفت: غفلت از امر به معروف و نهی از منکر موجب گسترش مشکلات اجتماعی می شود، لازم است برای کنترل این آسیب برنامه ریزی شود.

وی اظهارداشت: تمام مردم در مقابل گناه، فساد و انحراف فکری جامعه مسوول هستند و مردم در مقابل گناه باید فریضه امر به معروف و نهی از منکر را به جا آورند.  امر به معروف و نهی از منکر مطالبه خداوند است و ما مسلمانان نیز باید پاسخگوی این مطالبه باشیم تا مشکلات و آسیب های اجتماعی کاهش یابد.

آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با اشاره به اینکه سفر رییس جمهور به استان همدان برکات فراوانی داشت گفت: ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبارات به استان اختصاص داده شد که ۱۷۰ پروژه نیمه تمام تکمیل می شود.

وی با قدردانی از رییس جمهور، وزیران و نمایندگان آنها برای حضور در کنار مردم استان همدان افزود: مردمی بودن رییس جمهور قابل قدردانی است و نیز رییس دفتر ایشان که با تواضع نامه ها و درخواست های مردم را جمع آوری می کرد.

 وی با اشاره به اینکه سفرهای استانی روحیه مردمی بودن و تحرک در مدیران برای خدمت رسانی را تقویت می کند گفت: مدیران کل، فرمانداران و تمام مسوولان در تجمعات و نماز جمعه در کنار مردم حضور داشته باشند.

انتهای پیام/
https://taghribnews.com/vdccmoqpp2bqp08.ala2.html
مرجع : ایرنا
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی