تاریخ انتشار۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب : 561890

«عبدالرشید ابراهیم»؛ نماد اتحاد مسلمانان در ژاپن پس از 78 سال

مسلمانان ژاپنی هفتاد و هشتمین سالگرد درگذشت «عبدالرشید ابراهیم»، موسس «مسجد توکیو» و مبلغ اسلام در این کشور را گرامی داشتند.
«عبدالرشید ابراهیم»؛ نماد اتحاد مسلمانان در ژاپن پس از 78 سال
به گزارش حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب، مراسم بزرگداشت هفتاد و هشتمین سالگرد درگذشت «عبدالرشید ابراهیم»، ​​مسافر ترک تبار تاتار که به خاطر تلاش‌هایش برای معرفی اسلام به جامعه ژاپن مشهور است، امروز چهارشنبه برگزار شد.
 
وی در سال 1938 ،مسجدی را در «توکیو»، پایتخت این کشور، بنا کرد و حتی پس از گذشت 78 سال از درگذشت وی، همچنان به عنوان مبلغی که مسلمانان ژاپن را گرد هم آورد، شناخته می شود.
 
ابراهیم اولین بار در سال 1900 پس از سفر به آسیا و انتشار رساله‌ای دو جلدی با عنوان «دنیای اسلام» وارد ژاپن شد. او وضعیت اجتماعی و اقتصادی جامعه را مشاهده، اسلام را برای آنها تبلیغ و همچنین انجمنی را برای این منظور تاسیس کرد.
 
دیدار با روشنفکران عثمانی
عبدالرشید ابراهیم در سال 1857 در «اُمسک»، واقع در جنوب غربی سیبری در نزدیکی روسیه، در یک خانواده تاتار-ترک به دنیا آمد و در سن هفت سالگی به تحصیل در مدرسه پرداخت. او برای ادامه تحصیل به استانبول رفت و پس از بیش از چهار سال تحصیل در رشته علوم اسلامی در سال 1884 به  استانبول بازگشت.
 
ابراهیم پس از آشنایی با روشنفکرانی چون «احمد وفیق پاشا» و «معلم ناجی»، مقاله‌هایی با عنوان «آینده مسلمانان روسیه» نوشت.
 


جهان اسلام
ابراهیم در سال 1897 استانبول را ترک و از فلسطین، حجاز و مصر بازدید کرد. او سپس به ایتالیا، اتریش، فرانسه، بلغارستان، یوگسلاوی و روسیه غربی سفر کرد و از طریق قفقاز و سیبری به ژاپن رفت.
 
ابراهیم در توکیو، با برقراری ارتباط با خانواده امپراتوری، به تبلیغ اسلام در میان دولتمردان ژاپنی پرداخت. او انجمن «پارلمان آسیا» (Ajia Gikai) را برای ترویج اسلام در ژاپن تاسیس و تلاش کرد مسجدی نیز در توکیو بنا کند.
 
پس از برکناری سلطان «عبدالحمید دوم عثمانی»، پادشاه عثمانی، ساخت مسجد را به تعویق انداخت و در سال 1909 به کره سفر کرد.
 
مسجد توکیو؛ نماد اتحاد جوامع مسلمان

او در سال 1910 به استانبول بازگشت و مردم عثمانی را در مورد ژاپن آگاه کرد. سپس در سال 1933 به ژاپن بازگشت و در سال 1934 شروع به ساخت مسجدی کرد که امروزه به نام «مسجد توکیو» در پایتخت ژاپن شناخته می شود.
 
این مسجد در سال 1938 با حمایت مالی ژاپنی‌ها تکمیل و ابراهیم به عنوان اولین امام جماعت مسجد منصوب شد.
 
مسجد توکیو، میراث معنوی ابراهیم که 78 سال پیش در 17 آگوست 1944 درگذشت، هماهنگی و وحدت جوامع اسلامی ژاپن را ترویج می‌کند.
 
جوامع مسلمان ژاپن یاد و خاطره عبدالرشید ابراهیم را هر ساله در سالگرد تولد و فوتش در قبرستان تاما گرامی می‌دارند.
 
https://www.taghribnews.com/vdcgyq9nzak9374.rpra.html
مرجع : aa.com
نام شما
آدرس ايميل شما