کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

تقویت وحدت اولویت زندگی «آیت‌الله سلیمانی»بود/شیعه و سنی عزادارند

9 ارديبهشت 1402 ساعت 18:15

جمعی از سران طوایف و علمای شیعه و سنی گفتند: خدمت بی منت به مردم و گسترش وحدت در اولویت آیت الله عباسعلی سلیمانی در طول ۷۶ سال زندگی‌اش بود.


به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از مهر، آیت الله عباسعلی سلیمانی فردی از جنس مردم بود و همیشه دغدغه آنان را داشت، پیگیر رفع مشکلات آنان بود و نمی‌گذاشت کسی با ناراحتی از محل کارش خارج شود.

در بیش از ۲۲ سال فعالیت صادقانه، مخلصانه، مردمی و انقلابی این شهید در سیستان و بلوچستان به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت، نماینده ولی فقیه در استان، نماینده مردم این خطه پهناور در مجلس خبرگان رهبری و … همیشه به عنوان مدافع مردم، مطالبه گری مسائل و مشکلات آنان را در هر منبر و جلسه‌ای انجام می‌داد، کسی را نمی‌توان یافت که از وی کدورتی به دل داشته باشد.

شیعه و سنی با او همراه و وی را نماد وحدت در سیستان و بلوچستان می‌دانستند، با اینکه دوره ماموریتش در حوزه نمایندگی ولی فقیه و نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت در استان به پایان رسیده بود، خدمت به مردم این منطقه را وظیفه خود دانسته و در مجلس خبرگان رهبری به ارائه خدمات می‌پرداخت، گاهی به بهانه‌های مختلف به این استان سفر می‌کرد تا از مشکلات آگاه و در جلسات و نشست‌های مختلف، آنها را پیگیری و بازگو کند؛ تا اینکه صبح ششم اردیبهشت ماه نیز در حالی که پیگیر حل یکی از مشکلات مردم بود به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

برای اطلاع از نوع زندگی و تفکرات این عالم بزرگ انقلابی، پای صحبت‌های چند تن از مسئولان و عالمان شیعه و سنی نشستیم.

شهید آیت الله عباسعلی سلیمانی نماد وحدت بود

مدیر کل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان، آیت الله شهید عباسعلی سلیمانی را نماد وحدت در استان اعلام کرد و گفت: این شهید، عالم، فقیه، مجاهد و متخلق به اخلاق اسلامی بودند که بیش از ۲۰ سال در استان سیستان و بلوچستان خدمات فراوانی را به مردم ارائه داد و مسئولیت‌هایی از جمله نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، نماینده مقام معظم رهبری در أمور اهل سنت، نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری را بر عهده داشتند.

حجت الاسلام منصور باقربیک تبریزی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: آیت الله شهید عباسعلی سلیمانی حقیقتاً چهره مردمی و متخلق به اخلاق الهی و مقاوم در تمامی صحنه‌های سخت بودند، اگر مشکلی در استان با آن روبرو بودیم، تا حل مسئله پیگیری لازم را داشتند.

وی اضافه کرد: این شهید، به تمام معنا اسوه مقاومت و صبر و الگو و اسوه یک انسان متخلق به اخلاق الهی و متواضع و مردمی بودند، وی همیشه تبسم در چهره داشتند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: هرکس در هر مرتبه و درجه و شخصیتی به محضر ایشان می‌رسید، با روی باز از وی استقبال می‌کرد و اگر کسی به وی تذکر، پیشنهاد و یا انتقادی ارائه می‌داد، با کمال میل پذیرا بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: سابقه آیت الله عباسعلی سلیمانی و مبارزات و دفاع و ایستادگی برای انقلاب و رهبری و ولایت به ما این را می‌فهماند و ما نیز یقین داریم که ترور این شهید، هدفمند بوده و اسم ایشان جزو لیست کسانی بوده که باید از انقلاب گرفته می‌شدند.

باقربیک تبریزی ضمن عرض تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت این شهید خدمت حضرت صاحب الزمان (عج)، رهبر معظم انقلاب و همه ولایت مداران، خطاب به دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اسلام، گفت: راه آیت الله شهید عباسعلی سلیمانی و سایر شهدا با قوت ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های وحدت محور آیت الله شهید عباسعلی سلیمانی هم گفت: یکی از خصوصیات بارز این شهید، این بود که در طول مدت فعالیتشان در استان، نماد وحدت بودند و در صحنه‌های مختلف که مشکلاتی برای استان پیش می‌آمد چه در دوران فعالیت عبدالمالک و چه دیگر دوره‌ها، دشمن تلاش می‌کرد وحدت و انسجام مردم این منطقه را به هم بزند اما این شهید با اخلاق الهی و حکیمانه خود مانع تفرقه شده و همیشه نماد وحدت بودند.

وی افزود: ما شاهد بودیم که شهید سلیمانی برای وحدت آفرینی همیشه پیشتاز بودند و همه اهل سنت هم بر این موضوع تاکید دارند.

شیعه و سنی سوگوار از دست دادن آیت الله سلیمانی

امام جماعت اهل سنت مسجد محمد رسول الله (ص) بلوار رسالت زاهدان، گفت: شیعه و سنی در غم از دست دادن آیت الله سلیمانی ناراحتند و عزا گرفته‌اند.

مولوی یوسف گرگیچ در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: آیت الله عباسعلی سلیمانی نماد وحدت، همدلی، همبستگی و انسجام شیعه و سنی و همه اقوام و مذاهب در سیستان و بلوچستان بود، هرچه که به یاد داریم از لبخندها و پیگیری مجدانه برای رفع مشکلات مردم بود.

وی ادامه داد: اهل سنت نیز برای شهید سلیمانی دعا و قرآن می‌خوانند، این شهید تنها به مذهب اهل تشیع تعلق نداشت و همه به نوعی با او در ارتباط بودند و هیچکس از وی خاطره بدی به یاد ندارد.

وی ضمن تسلیت به رهبر معظم انقلاب، بیت شهید و مردم سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: راه شهدا خصوصاً آیت الله شهید عباسعلی سلیمانی با قوت تداوم خواهد یافت و نخواهیم گذاشت خللی در روند برنامه‌های وی ایجاد شود.

شهید سلیمانی گره گشای مردم شیعه و سنی

امام جمعه هامون در این زمینه گفت: یکی از خصوصیات این عالم بزرگوار ارتباط داشتن با شیعه و اهل سنت بود، وی دنبال گره گشایی از مردم بود.

حجت الاسلام ابراهیم گزمه در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: به جرأت می‌توان گفت ایشان عالم تقریبی بود، در این استان قریب به دو دهه در سمتهای مختلف تلاش و فعالیت داشت و پس از رفتن به کاشان و فعالیت در سمت نماینده مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری را هم به صورت همزمان بر عهده داشته و پیگیری می‌کردند.

وی در ادامه ضمن تسلیت و تعزیت این مصیبت به مردم مازندران و سیستان و بلوچستان به خبرنگار مهر گفت: شهادت آیت الله سلیمانی، واقعه‌ای تلخ بود، این شهید همیشه با روحیه باز با مردم برخورد می‌کرد، راهشان ادامه خواهد داشت و نمی‌گذاریم دشمن به اهداف شوم خود دست پیدا کند.

وی ادامه داد: مردم از مسئولان می‌خواهند که این واقعه به صورت کامل بررسی شود و برخورد لازم نیز با عوامل آن صورت پذیرد.

آیت الله شهید سلیمانی نماد وحدت در منطقه

یکی از معتمدین و ریش سفیدان اهل سنت شهرستان هیرمند نیز در این زمینه گفت: آیت الله شهید عباسعلی سلیمانی نماد وحدت و انسجام شیعه و سنی در منطقه بود.

شریف سارانی، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن عرض تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت آیت الله شهید سلیمانی، افزود: این شهید، نماد وحدت و انسجام شیعه و سنی در منطقه بود.

وی ضمن محکومیت این واقعه، تاکید کرد: عوامل سوءقصد به آیت الله سلیمانی قطعاً خائن هستند و باید به مجازات برسند، در این خصوص از دستگاه‌های مربوطه به خصوص قوه قضائیه بررسی و برخورد قاطع با عوامل این واقعه را خواستاریم.

انتهای پیام/


کد مطلب: 591738

آدرس مطلب :
https://www.taghribnews.com/fa/report/591738/تقویت-وحدت-اولویت-زندگی-آیت-الله-سلیمانی-شیعه-سنی-عزادارند

خبرگزاری تقریب (TNA)
  https://www.taghribnews.com